2024. szeptember 10., kedd

,,Ez nem az elbocsátásra várók névsora”

Még nem tudni, hogy mekkora lesz az oktatásügyben a munkaerő-feleslegnek minősülő dolgozók létszáma

A szerbiai oktatási minisztérium honlapján közzétette, hogy ki minősül munkaerő-feleslegnek az iskolákban. Az általános iskolákban a tanítók, tanárok közül 2233-an, a kisegítő személyzetből 152-en kerültek rá a listára, a középiskolákban pedig eddig 1999-en számítanak munkaerő-feleslegnek. A listákat folyamatosan bővítik.

– Ez nem azoknak a névsora, akikre elbocsátás vár, hanem azoké, akik arra várnak, hogy átkerüljenek másik iskolába, ahol hiány mutatkozik az adott szakemberből – hangsúlyozza a minisztérium a honlapon.

– Nincs ok túlzott aggodalomra. A végleges listák helyi, községi szinten csakis a pedagógus-szakszervezetek képviselőinek jóváhagyásával állhatnak össze – magyarázta Hadži Zdravko Kovač, a Vajdasági Oktatásügyi Dolgozók Független Szakszervezetének főtitkára. Mint mondta, az észak- és nyugati-bácskai körzet oktatási intézményeit felölelő iskolaigazgatósághoz még nem juttatták el minden iskolából a munkaerő-felesleggé válható dolgozók listáját.

Mint Hadži Zdravko Kovač kifejtette, azért nem lát okot túlzott aggodalomra, mert már nyilvánvaló, hogy nem lesz semmi a miniszternek abból a törekvéséből, hogy öt 20 százalékos óraszámmal dolgozó tanár helyett egy 100 százalékos normával rendelkező pedagógus tanítson, hisz ilyesmi nem került be az oktatási kerettörvénybe sem. A munkaerő-felesleg kérdését ugyanúgy oldják majd meg, mint az elmúlt években.

– Az oktatásügyi szakszervezetek is megkapják a listákat. A mi képviselőink is jelen lesznek azokon az összejöveteleken, amelyeken a végleges listák megszületnek – hallottuk tőle. Mint mondta, csakis az minősülhet munkaerő-feleslegnek, akinek egyetlen órája sincs, és nincs is szükség a munkájára. Akinek 20-30 százalékot tesz ki az óraszáma, az felkerül a listára, és a szabad munkahelyek betöltése során azokban az iskolákban egészítheti ki a normáját, amelyekben szükség van az adott szakos tanár munkájára. Tehát, idén nem lesz a miniszternek abból az elképzeléséből semmi, hogy majd nyilvános pályázatokat írnak ki a tanári munkahelyekre, elsősorban a fiatal szakemberekre számítva. A szabad munkahelyek betöltésekor azoknak lesz előnyük, akik nem teljes óraszámmal dolgoznak valamely iskolában, és rajta lesznek a munkaerő-felesleg listáján. Ezért fontos az, hogy akinek nincs meg a kötelező óraszáma, az jelentkezzen fel a listára, hogy esélye legyen másik iskolában dolgozni.

Srđan Verbić szerbiai oktatási miniszter korábban azt mondta, hogy szeptember 1-je után mintegy ezer tanügyi dolgozó maradhat munka nélkül. A most közzétett, elsődleges listák alapján Jasna Janković, a Szerbiai Oktatásügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniójának szóvivője azon a véleményen van, ez a szám jóval nagyobb lesz.

– Úgy vélem, a munkaerő-feleslegnek minősülő dolgozók teljes száma nagyjából 20 ezer lesz, hiszen nem ez az egyetlen készülő lista. Még kettőt állítanak össze, az egyik a munkaerő-szükségletek listája, a másik a meghatározott időre felvett dolgozóké. Csak akkor tudjuk meg, hogy a munkaerő-feleslegnek minősített dolgozók közül hányan kerülhetnek át más iskolákba, ahol hiány van, amikor mindhárom lista elkészül. A többieknek viszont végkielégítést kínálnak fel – nyilatkozta Jasna Janković. – A minisztériumi elképzelés az volt, hogy az idősebb kollégáknak kínálnak fel végkielégítést, azoknak, akiknek már kevés maradt hátra a nyugdíjig, ezzel kitárva a kapukat a fiatal tanárok előtt, és színvonalasabb oktatást biztosítva. Az a véleményem, hogy idén nem kínálhatják fel a végkielégítéseket, mert ezt nagy munka előzi meg – magyarázta Janković.

@fo = Molnár Edvárd