A szerződés lefekteti az alapelveket, amelyek alapján a jövőben működni fog az Európa Kollégium – mondta Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke tegnap Újvidéken, a Vajdaság Autonóm Tartomány, a Magyar Nemzeti Tanács és az Európa Alapítvány közötti háromoldalú megállapodás aláírásán. A most aláírt dokumentum értelmében a tartomány átruházza jogait az MNT-re és az alapítványra.
– A jövőben az intézmény számára minden feltételt meg kell teremteni ahhoz, hogy ne csak eredményesen működjön, hanem az Újvidéken tanuló vajdasági magyar fiataloknak a legjobb feltételeket biztosítsa. Egyrészt kiváló szálláslehetőségei legyenek és a szakkollégiumi rendszerben minden lehetőséget megkapjanak arra, hogy továbbképezzék magukat. Az egyetemistáknak a társadalomba való integrálódásnak ez egy olyan folyamata, amelyben megtanulnak szerbül, és egyenrangú partnerei lehetnek ennek a közösségnek. Reméljük, a több mint 400 magyar fiatal nagyon jól érzi majd magát a kollégiumban – hangsúlyozta Hajnal. – A szakkollégiumi rendszer azt jelenti, hogy az itteni egyetemi tanárok a magyarországi tanárokkal kapcsolatot építenek ki, lektorátust hozunk létre, és nagyszerű anyaországi szakembereket szeretnénk bevonni a munkába. Mindez akkor valósulhat meg, ha ősszel ez a kollégium megnyitja kapuit, ennek a célnak az eléréséhez a mai szerződés aláírása is hozzájárult, tette hozzá az MNT elnöke.
– A Vajdasági Nagyberuházási Igazgatóság mintegy 5 millió euró értékben finanszírozta a kollégium megépítését, a magyar kormány körülbelül 1 millió eurót biztosított a berendezés megvásárlásához, a katolikus egyháztól kapott teleknek az eszmei értéke majdnem 2,5 millió eurót jelent.
A jövőben a Magyar Nemzeti Tanácsra hárul a feladat, hogyan tudja működtetni ezt az intézményt, amely az Európa Alapítvány tulajdonában van. Terveink szerint Magyarország kb. 200 millió forintos (650 ezer euró) támogatással lehetővé teszi, hogy az egyetemisták minimális költségek mellett tartózkodhassanak itt. Az állami otthonokhoz hasonlóan havonta mintegy 2 ezer dinárt kell fizetniük majd az itt lakó hallgatóknak. A mai megállapodás arról is szól, hogy a magyarországi szerbeknek és az egyetemi tanároknak 10-10 helyet tudunk biztosítani. A Magyar Nemzeti Bank támogatása révén 20 darab számítógépet vásárolunk, és médiaközpontot alakítunk ki. Könyvtárat és közösségi klubtermeket hozunk létre, ahol a közösségi együttlétnek és a magyar identitásnak az elkötelezettjei lehetnek az itt lakó fiatalok – részletezte Hajnal Jenő.
– Itt, az Újvidéken tanuló több mint 400 magyar egyetemistáknak otthont adó Európa Kollégium közelében van a katolikus és a református templom, a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület. Itt, a Telepen még mindig úgy érezzük, a magyarságnak egy olyan szellemi központjában vagyunk, amelyből erőt meríthetünk. Itt, a Dunakanyarban minden együtt van ahhoz, hogy ezek a fiatalok jól érezzék magukat, hogy jól tudjanak tanulni, és olyan tudást szerezzenek, amelyet elsősorban itt, a szülőföldön tudnak kamatoztatni. Az ösztöndíjprogram és a számos pedagógusprogram mellett az Európa Kollégium egy újabb lehetőség a szórványosodás megfékezésére – szögezte le Hajnal Jenő.
– Nagyon fontos, hogy a Vajdaságban élő nemzeti közösségek megőrizzék az identitásukat, emelte ki.
Bojan Pajtić, a vajdasági kormány elnöke, miután körbejárták a kollégiumot, így nyilatkozott:
– A most aláírt szerződéssel a tartományi kormány átruházza a jogokat a Magyar Nemzeti Tanácsra, mivel fontos, hogy a nemzeti közösségek maguk határozzák meg a saját prioritásokat a kultúra, az oktatás és a nyelvhasználat terén. A tartomány hasonlóan járt el több mint tíz éve, amikor a nemzeti tanácsoknak átadta a kisebbségi lapok alapító jogait. Az Európa Kollégium egy jelentős vállalkozás, mivel biztosítja a magyar nemzeti közösség identitásának a megőrzését, amelynek létszáma Vajdaságban nagy mértékben csökken. A fiatalok megtartásának az egyik módja, hogy megfelelő tanulási feltételeket biztosítunk a számukra, mint a sokkal fejlettebb európai országokban. Az Európa Kollégium tulajdonképpen ezt a szerepet tölti be – húzta alá Pajtić.
Kiss Gyula, az Európa Alapítvány igazgatója kifejtette, hogy az építkezés a végső fázisában van, jelenleg takarítanak, és néhány javítási munkálatot végeznek.
– Az engedélyeztetést illetően az épület műszaki átvétele van folyamatban, azt követően kérvényezzük a használati engedély kiadását és a kataszteri bejegyzést. A továbbiakban az Európa Alapítvány lesz az épület tulajdonosa és jövőbeli fejlesztések az alapítványon keresztül valósulnak meg – nyilatkozta Kiss.
A szerződés aláírásakor jelen volt Pásztor István, a tartományi parlament elnöke, Nyilas Mihály, a tartományi kormány alelnöke, oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkár, Deli Andor európai parlamenti képviselő és mások.