2025. január 5., vasárnap

A robotprogramozásban verhetetlenek

Megtartották az Edu Robotics Cup informatikai verseny vajdasági eredményhirdetését

Az Edu Robotics Cup elnevezésű informatikai verseny vajdasági eredményhirdetését szerdán tartották meg a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. A magyarországi megmérettetésre több mint 130 csapat jelentkezett, amelyből 63 vajdasági volt. A magyarországi Edutus Egyetem által kiírt versenyt a koronavírus-járvány miatt novemberben, az online térben rendezték meg.

A díjátadón Pásztor István, a VMSZ elnöke, a verseny fővédnöke, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Vicsek Annamária oktatásügyi államtitkár, Szögi Zoltán, a World Robot Olympiad magyarországi fő szervezője, valamint dr. Námesztovszki Zsolt, a WRO szerbiai koordinátora köszöntötték a diákokat és a felkészítő tanárokat. Rajtuk kívül dr. Ivanović Josip, az MTTK dékánja, dr. Fürsztner Igor, a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola igazgatója, Koza Andor, a Studio Present ügyvezetője, valamint Csikós Pajor Gizella, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium igazgatónője is jelen volt az eseményen. A vajdasági csapatok a Project Challenge négy kategóriájából háromban állhattak fel a dobogó legfelső fokára, és még az egyik összesített kategóriában is diadalmaskodtak. Emellett két második és egy harmadik helyet is elértek a versenyen. A szerdai eredményhirdetésen a magyarországi versenyen legjobban teljesítő vajdasági csapatokat díjazták.

Pásztor István nyilatkozatában kifejtette, hogy annak idején, amikor hozzákezdtek a WRO vajdasági döntőjének szervezéséhez, abban reménykedtek, hogy hasonló pillanatokat fognak átélni, mint a szerdai díjátadón.

– Az volt a meggyőződésünk, hogy nemcsak a művészetek, hanem a műszaki és a reáltudományok terén is vannak tehetséges gyerekek, és olyan pedagógusok is, akik foglalkoznak velük. Ez egy kiváló alkalom volt arra, hogy mindez megmutatkozzon. A csapatok számának növekedése és az egyre impozánsabb eredmények mutatták meg ennek az építkezésnek az eredményét, és mindez a meggyőződésünk visszaigazolását jelentette. Az, hogy az idén már több mint 60 vajdasági csapat vett részt a versenyen, és hogy ennyi első díjat sikerült megszerezni, egy folyamatos, állandó munka és sok erőfeszítés ereménye. A jövőben valószínűleg újabb és újabb csapatok fognak bekapcsolódni a versenybe. Ez egy kiváló lehetőség arra, hogy felkeltsük a gyerekek és a fiatalok érdeklődését a műszaki tudományok iránt. Köszönöm a diákoknak, a szülőknek és a felkészítő pedagógusoknak is – nyilatkozta Pásztor István a szerdai díjátadón.

A nemzeti összetartozás évében ez a verseny is egy olyan lehetőség volt, amely összekovácsolta a fiatalokat – emelte ki beszédében mgr. Hajnal Jenő. A sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy a járványhelyzet ellenére a résztvevők kihasználták ezt lehetőséget.

– Büszke vagyok a vajdasági magyar versenyzőkre, amiért ilyen jól helyt álltak. Az anyaország és Vajdaság versenyében egy olyan kiváló eredményt mutattak fel, amelyről egyikünk sem mert álmodni. A lelkesedés mind az oktatási intézmények, mind a pedagógusok részéről, mind pedig családban is adott – a fiatalokról nem is beszélve. Úgy gondolom, hogy aki elkezd robotikával foglalkozni, az csak örömét találhatja meg benne. Ilyen jólesik ilyen szép eredményekről hallani, és érezni azt, hogy a fiatalok tehetségesek, és egy ilyen rangos versenyen is helyt tudnak állni. A család, az iskola, a diáktársak és mi is velük együtt örülünk, és a következő versenyeken is szurkolunk majd nekik – tette hozzá a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

Vicsek Annamária kiemelte, hogy nagyon büszke a gyerekek és a fiatalok eredményeire, hiszen kiváltságos dolog az, hogy a 63 vajdasági csapat vett részt ezen a megmérettetésen, és négy kategóriából három első helyet hazahoztak.

– Minden egyes alkalommal, amikor a WRO-val kapcsolatos rendezvényen vagyunk, legyen szó a tanároknak szóló képzésről, vagy a gyerekeknek szóló táborról, a versenyről vagy az eredményhirdetésről, óriás megtiszteltetés, nagy boldogság és büszkeség számomra, hogy jelen lehetek. Oktatási államtitkárként az egyik feladatom a vajdasági magyar oktatás figyelemmel kísérése, illetve a lehető legjobb minőségű oktatási rendszer biztosítása a vajdasági magyar gyerekek számára. Bár ez a verseny nem fűződik a klasszikus értelemben vett oktatáshoz, viszont a gyerekek tehetsége, kreativitása és informatikai tudása nagyon szépen előjött a pályamunkákon. Ez azt mutatja, hogy az a rendszer, ami kitermeli ezeket a gyerekeket, valahol mégis csak jól működik – hangsúlyozta az oktatásügyi államtitkár.

Szögi Zoltán, a WRO magyarországi fő szervezője örömét fejezte ki, mivel a vajdasági magyar csapatok ilyen jól teljesítettek a versenyen. Amikor annak idején Magyarország megkapta a WRO világdöntőjének szervezési jogát, akkor arra gondoltak, hogy ezt a lehetőséget más országokban is meg kellene mutatni az ott élőknek.

– A gyerekek nélkül mindez nem jöhetett volna létre. Amikor először itt jártam, láttam a diákok lelkesedését. Köszönetet mondok a szülőknek, a gyerekeknek és tanároknak is, akik fáradságot nem ismerve készítették fel a versenyzőket. Az idén a helyzet ellenére sok csapat vett részt, és nagyon jól alkalmazkodni tudtak a körülményekhez. Reméljük, hogy hamarosan arra is lesz lehetőségünk, hogy személyesen is találkozzunk – hansúlyozta beszédében Szögi Zoltán.

Dr. Námesztovszki Zsolt elmondta, hogy eddig a WRO versenyén két-három gyermek és vezető (felkészítő tanár) lehett egy csapatban. A megváltozott körülmények miatt az idén egy tanuló is megmérethette magát, illetve két-három diák is indulhatott egy csapatban.

– Vajdaságból 63 csapat nevezett be az Edu Robotics Cupra. A versenyre két nagy kategóriában lehetett benevezni, a Project Challenge és az Engineer Challenge-re. Úgy döntöttünk, hogy az előbbire indítjuk az összes csapatot. Négy olyan csapat volt, amely az Engineer Challenge-en is részt vett. Két hetet kaptak a projektek kidolgozására. A négy kategóriából háromban vajdasági csapatok lettek az első helyezettek. Van egy összesített első helyezettünk is, illetve két második és egy harmadik helyet is hoztak a csapatok – nyilatkozta dr. Námesztovszki Zsolt. Köszönetet mondott a verseny támogatóinak, Pásztor Istvánnak, a Magyar Nemzeti Tanácsnak, amely az idei versenyen használt Lego-szetteket a csapatok, valamint a Yumol és a Studio Present vállalatoknak, amelyek a tavalyi WRO szerbiai döntőjén és a győri döntőn voltak a csapatok támogatói.

Project Rookie kategóriában a Mini Manók, vagyis a tornyosi Tömörkény István Általános Iskola diákjai, név szerint Bakos Anna, Bakos Emma és Pintér Alíz lettek az elsők. A versenyre Bakos Tímea készítette fel őket. A második és a harmadik helyen a topolyai Nikola Tesla Á.I. tanulói, a Tesla Manók (Firic Dániel, Orčić Léna, Sisák Nóra) és a Manók (Kisimre Aina, Lackó Máté és Zsiga Dániel) végzett. Mindkét csapat felkészítő tanára Cirok Csilla volt. Negyedikek lettek a bajsai Bambi Iskoláskor Előtti Intézménybe járó óvodások, vagyis a Turbó kukacok (Námesztovszki Bence és Laluja Péter), akik Laluja Tibor segítségével készültek fel a megmérettetésre. A Project Kids kategóriában a topolyai CoderClub csapata (Barna Konstantin, Mede Zalán, Nagy Máté) lett a győztes. A fiúk Vörös Csaba vezetésével készültek fel a Project Challengre. Második helyen végztek a Gunarasi Gallok, vagyis a gunarasi Dózsa György Á.I. csapata (Gál Szilárd, Gere Kornél, Horváth Noémi). A diákokat Kókai Róbert mentorálta. Harmadik lett a szabadkai Logiscool csapata (Dudás Gergely, Keresztényi Albert és Milánovics Alex), akik Szabó Beatrix segítségével vettek rész a megmérettetésen. A negyedik helyezést az Adai répák, vagyis a Cseh Károly Á.I. tanulói (Nagy Dániel, Rind Réka, Világos Balázs) érdemelték ki. A felkészítő tanáruk Világos Kornél volt. A Project Junior kategóriában a HTMT, vagyis a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium csapata (Döme Viktor, Hegedűs Joshua és Szobonya Dávid) győzedelmeskedett. Második lett a Beszédes Lego Team, vagyis a magyarkanizsai Beszédes József MMIK tanulói (Balog Kornél és Fábián Tamás). A csapat Bálint Nóra vezetésével készült fel. Harmadik lett a topolyai MindStrongs (Paripović Milan, Ivan Stojanović és Urbán István), akik a CoderClub színeiben indultak, és Nagy Alfréd segítette őket a felkészülésben. Sipos Balázs, a topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskola tanulója pedig negyedik helyen végzett. Felkészítő tanára Szabó Hangya Csilla volt. A Project Senior kategória első helyén az újvidéki Európa Kollégium csapata (Hollósi Vidor, Pletikoszity Árpád és Solymosi Kornél) végzett. A második, harmadik és negyedik helyen pedig a Szabadkai Műszaki Szakfőiskola csapatai szerezték meg. A blueMonkeys tagjai Fejes Klapka Alex, Gostimirović Dávid és Vékony Endre voltak. A ThunderChickens csapatban Takács Péter, Telek Ádám és Uglik Adrián versenyeztek. A Rohamcsirkék csapatát pedig Purucki Zoltán és Zigyárev Richard erősítették.

Balog Kornél, a magyarkanizsa Beszédes József MMIK tanulója osztálytársával, Fábián Tamással vett részt a versenyen. Az Edu Robotics Cupon a Beszédes Lego Team csapat tagjaiként a Junior kategória összesített győztesei lettek.

– A Project Challenge-re robot edzőtársakat készítettünk el, amelyeknek célja, hogy motiváljanak minket a testmozgásra. A karantén ideje azt tapasztaltuk, hogy nagyban csökkent a kedvünk az edzéshez. Úgy véltük, hogy ez egy hasznos dolog. Tavaly részt vettünk a WRO-n, és második helyezést értünk el. Ez volt az első versenyünk az online térben – tudtuk meg Balog Kornéltól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás