2024. november 22., péntek
ÚJVIDÉKI MŰVÉSZETI AKADÉMIA

Vár a magyar színészosztály!

Kinek és miért érdemes ezt a szakot választani, erről beszélgettünk László Sándor osztályvezető tanárral

A pályaválasztás előtt álló fiataloknak a felsőoktatási intézmények igyekeznek bemutatni, hogy mit is tudnak nyújtani, miért érdemes éppen oda iratkozni. Így tesz az Újvidéki Művészeti Akadémia is, ahol ősszel ismét nyílik színészosztály magyar nyelven. Az osztályvezető tanár László Sándor színművész lesz, aki szerint nem mindennapi munkát fog végezni az, aki színésznek áll.

Milyen képességei kell, hogy legyenek valakinek, aki színészetre adja a fejét?

– Nehéz lenne bármilyen kritériumot megszabni. Olyan fiatalokat várunk majd, akik éreznek magukban tehetséget, akiknek a színház jelentőséggel bír. Ezeknek a fiataloknak egyfajta világlátásuk kell, hogy legyen és fontos, hogy közölni akarjanak a világgal valamit. Nem határozunk meg előre semmit. Az, hogy valaki milyen színész lesz, nem a felvételin dől el. Az évek folyamán lehetőségük lesz fejlődni. Ide nem kész embereket várunk, az évek folyamán lesz lehetőségük fejlődni, mi pedig igyekszünk majd segíteni őket abban, hogy biztosabban álljanak a lábukon.

A színész szakra általában nagyon nagy az érdeklődés, mi a helyzet a magyar nyelven induló évfolyammal, mennyi jelentkező szokott lenni?

– Változó, hogy mikor hányan jelentkeznek. Az utóbbi években nem küzdöttünk emberhiánnyal, vannak jelentkezők. Tíz állami költségvetésű helyünk van, de ha nincs annyi személy, akiben látunk potenciált, akkor kevesebbel is tudunk évfolyamot indítani. Volt már, hogy hat személlyel indítottunk osztályt. Felfele nincs megkötésünk az önköltséges helyek számát illetően, de úgy vélem, a jelenlegi vajdasági színházak számát, helyzetét és az igényeket figyelembe véve, hogy a tíz egy ideális számú diáklétszám.

Bizonyára még most is sok középiskolás hezitál azzal kapcsolatban, hogy hova iratkozzon,  mi az, ami miatt érdemes, hogy valaki a színészetet válassza?

– Mindenkinek más paraméterei vannak, de az igaz, hogy ez egy vonzó pálya a fiatalok számára. Mondanom sem kell, hogy ez egy nehéz pálya. Nem igazán lehet hétköznapi munkakörként beszélni róla, ez egy egész embert követel. Testet, szellemet és lelket egyaránt igénybe vevő szakma. Egy csomó olyan dologgal találkozhatnak és valósíthatnak meg, amelyet a hétköznapibb állásokban nem. A színészet egyfajta szabadságot ad, teret az önmegvalósításhoz és teret a művészi értékek kiteljesedéséhez. A színészet rengeteget vesz ki az emberből, de nagyon sokat is ad neki. Ez a munka izgalmas, színes és lüktető. Folyamatosan átalakul és változik. Mindenképpen ajánlom a fiataloknak ezt a pályát, mert unatkozni nem fognak.

Minden leendő egyetemistának van egy elképzelése arról, hogy milyen lesz az egyetemi lét és az a szakma, amelyet a későbbiek folyamán megtanul. Milyen tévhitek övezik esetleg ezt a szakmát?

– A színművészetire kevésbé jönnek konkrét elvárásokkal a diákok, mint teszem azt egy jogi karra. Kíváncsiak, érdeklődőek, van persze elképzelésük arról, hogy milyen színésznek lenni, de sokszor nem tudják, hogy milyen utat kell ehhez bejárniuk. Mi segítünk nekik, hogy el tudják dönteni, milyen színházat szeretnének, mik az erősségeik – hallottuk az osztályvezető tanártól.

Az első alkalom április 10-én szombaton 10 órakor kezdődik, aki erről lemarad, az részt vehet a következő alkalmon, amely május 8-án, szintén szombaton lesz. A nyílt nap alkalmával lehetőség nyílik konzultálni az akadémia tanáraival, akik tájékoztatást tudnak adni a felvételi-követelményekről és a színházi mindennapokról. Azokat is szeretettel várják, akik még nem döntötték el, hova szeretnének iratkozni és szívesen benéznének az egyetemre.

Mindkét találkozó az Újvidéki Művészeti Akadémia Đura Jakšić uta 7-es szám alatt található épületében kerül megszervezésre. Az osztályt László Sándor színész, rendező és Balázs Áron színész indítják majd, az őszi időszakban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás