2024. november 22., péntek

Tanítsunk tanulni!

Szakmai fórumot szervezett a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács

Pénteken tartották meg a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács szakmai fórumát a szabadkai Ivan Sarić Мűszaki Iskolában. A szakmai fórum előadója dr. Mező Ferenc, az Eszterházy Károly Egyetem Pszichológiai Intézetének docense volt.

– A mai esemény a Komplex tehetséggondozás program keretében került megrendezésre a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács szervezésében. Célja az volt, hogy segítse a tehetséggondozó pedagógusok munkáját. Egy nagyon érdekes előadást hallhattunk arról, hogy miként kell észrevenni és segíteni a tehetséges tanulókat. Nemcsak a tananyag reprodukciója fontos, hanem az is, hogy ehhez a saját véleményüket is hozzá tudják adni, és mindezt alkalmazni tudják. A szakmai fórumon a Cofman Judit Tehetségfejlesztő Iskola tanárai, és olyan iskolák tanárai vesznek részt, amelyek tehetségpontként vannak regisztrálva – tudtuk meg Tóth Gabriella szervezőtől.

Dr. Mező Ferenc előadásának témája az önálló tanulásra és kutatásra nevelés a tehetséggondozásban volt. Az előadás során elhangzott, hogy a tehetséges diákok felismeréséhez figyelembe kell venni, hogy a diák rendelkezik-e a megfelelő képességekkel az adott területen, illetve azt is, hogy van-e elegendő motivációja és kreativitása. Minden diák esetében fontos a tanulási képességek fejlesztése. Már tizenegy éves kor felett be lehet vonni a gyermekeket a tanulásmódszertan elsajátításába. Az előadótól megtudhattuk, hogy milyen problémák merülhetnek fel a diákoknál az önálló tanulás során. A legtöbb diáknak a témaválasztás és az információforrások felkutatása okoz gondot. A gyakorlatban a diákok nagy része reproduktív módon adja vissza a tananyagot, tehát szóról szóra bemagolja, és értelem nélkül tanulja meg azt. Vannak olyan diákok is, akik nem tudják teljesen visszaadni az információkat a számonkérés során. Nagyon kevés tanuló van, aki produktív módon tanul, tehát több információt ad vissza, mint amennyit a tanagyag megkövetel, látja és érti az összefüggéseket, valamint logikus következtetéseket von le.

– Az előadásban a tehetséggondozás és a tanulásfejlesztés kapcsolatára világítottam rá. A tehetséges diákoknak is lehetnek tanulási problémái akár azért is, mert sportolnak vagy művészeti tevékenységet végeznek, ezért a többi tanulóhoz képest kevesebb idejük jut a tanulásra. Meg kell tanítani nekik azokat a módszereket, amelyek segítségével gyorsabban és hatékonyabban tudják feldolgozni a tananyagot. Kétfajta tehetséget különböztetünk meg. Az egyik az általános tehetség, aki minden tantárgyból jeleskedik. Ezek a tanulók azok, akik minden tanulmányi versenyen részt vesznek. A speciális tehetségek pedig egy területen emelkednek ki. Az ő esetükben végig kell gondolni, hogy mire fókuszálunk a tehetséggondozás során. Fókuszálhatunk az erős oldalukra is, vagy abban is segíthetjük őket, hogy a többi területen erősödjenek – emelte ki dr. Mező Ferenc.

A szakmai fórum további részében a felelés módszertanáról volt szó. Az előadó bemutatta a S.M.ART művészeti mérőeszközt, amellyel a tanulók kognitív képességeit – a figyelmet, az emlékezetet, a gondolkodást, az érzékelést és az észlelést – térképezhetik majd fel a pedagógusok a művészeti órákon.

Balázs Piri Diana fizikatanárnő a horgosi általános iskolában és a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumban tanít. Elmondása szerint a középiskolások leginkább a különböző nyelvekből emelkednek ki, ám az általános tagozaton vannak olyan tanulók, akik fizikából is jeleskednek. Az ilyen diákok emelt szintű oktatásra járnak az iskolában, és különféle tanulmányi versenyeken vesznek részt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás