2024. szeptember 4., szerda

Záróvizsga maszkban, szigorú felügyelettel

Ma kezdődött a kisérettségi – A tesztek átnézése és javítása központosítottan folyik

Ma kezdődik a nyolcadikosok kisérettségi vizsgája. Elsőként az anyanyelvi teszt feladatai várnak a diákokra. Holnap a matematika-, pénteken pedig a kombinált tesztet töltik ki. A tesztfeladatok megoldása mindhárom napon 9-től 11 óráig tart.

Az anyanyelvi tesztre ma reggel a nyolcadikosoknak magukkal kellett hozniuk a fényképpel ellátott, hitelesített diákkönyvecskéjüket, valamint a próbazáróvizsgán kapott matricát, amelyen a tanuló identifikációs száma szerepel. Emellett grafitceruza, kék golyóstoll és törlőgumi is kellett, hogy legyen náluk – áll az oktatásügyi minisztérium közleményében.

Az illetékesek azt ajánlják a tanulóknak, hogy először ceruzával töltsék ki a feladatokat, majd akkor írják oda a megoldásokat golyóstollal, amikor már biztosak a válaszban. A grafitceruzával írt, illetve a golyóstollal áthúzott válaszokat nem fogadják el. A diákoknak a tantermek előtt kijelölt helyeken kell hagyniuk a személyes tárgyaikat. A záróvizsgán nem lehet mobiltelefont, számológépet, jegyzeteket, papírokat, illetve más segédeszközöket használni. A tesztírás előtt a tanulóknak két helyen kell feltüntetniük az adataikat: a borítékon és az azonosító űrlapon (egy példány az iskolában marad, egy pedig a tanulónál).

Mindegyik teszt 20 feladatot tartalmaz. A tanulók legfeljebb 60 pontot kaphatnak az iskolai teljesítményre (a pontszámot a hatodik, a hetedik és a nyolcadik osztály év végi átlagának összegéből számítják ki). Mindegyik teszt három tudásszintre van felosztva: alap-, közép- és haladó szintre. A záróvizsga tesztjein a diákok maximum 40 pontot gyűjthetnek össze, ebből 13-at anyanyelvből és matematikából, 14-et pedig a kombinált teszten. Az illetékesek szerint június 23-án reggel 8 óráig közzéteszik az eredményeket. Azok, akik valamilyen hibát észlelnek a pontszámokkal kapcsolatban, fellebbezhetnek az iskolában.

Az idei kisértettségire is rányomja a bélyegét koronavírus-járvány, hiszen a diákoknak a tornaterem helyett az iskola tantermeiben kell kitölteniük a teszteket. Az oktatásügyi minisztérium előírásai szerint egy-egy tanteremben maximum kilenc diák és két felügyelőtanár tartózkodhat. A tanulóknak ajánlott a maszk viselése, a felügyelőtanároknak viszont ez kötelező. Az iskolába való belépés előtt megmérik a diákok testhőmérsékletét. A minisztérium felhívja a szülők figyelmét, hogy ha észlelik a koronavírus tüneteit a gyermekeiken, ne küldjék őket iskolába, inkább várják meg az augusztusi kisérettségit.

Ebben az évben központosították a tesztek nyomtatását és javítását, hiszen mindezt az Oktatási és Nevelési Minőségellenőrző Intézetben fogják elvégezni. Ezzel szeretnék kiküszöbölni a tesztek kiszivárogtatását. Milan Pašić, az iskoláskor előtti oktatásért és általános oktatásért felelős segédminiszter elmondta, hogy csak a tesztek összeállításáért felelős bizottság tagjai léphettek be az ún. biztonsági zónába. A biztonsági tagok a kamerákkal megfigyelt helyiségbe nem vihették magukkal a mobiltelefonjaikat, csak papír és golyóstoll lehetett náluk. A feladatok összeállítása után következett a nyomtatás, amelyet ugyanebben a helyiségben végeztek el egy speciális nyomtató segítségével.

A teszteket Szerbiai Posta Közvállalat járművei szállították el. A feladatlapokat előbb védőtasakokba, majd lezárt dobozokban csomagolták. A dobozokat a posta járműveiben található ketrecekbe helyezték, és rendőri kísérettel szállították el a kijelölt iskolákba. Az iskolaigazgatók reggel 5 és 7 óra között vehették át a teszteket. Az iskolába érve az intézményvezetők egy bizottság jelenlétében nyithatták ki a dobozokat, és ugyanez a bizottság felügyelte a tesztek szétosztását is.

Miután a diákok megoldották a feladatokat, a tesztek visszakerülnek ugyanezekbe a dobozokba, majd a Posta járművei fogják visszaszállítani őket az Oktatási és Nevelési Minőségellenőrző Intézetbe. Itt következik a tesztek beszkennelése és digitális átnézése egy szoftver segítségével. A szoftver képes a zárt típusú kérdésekre adott válaszokat átnézni, a javítást végző tanárok pedig a nyitott típusú kérdésekre adott válaszokat. Eddig általában 7800 tanár vett részt a tesztek átnézésében. Az idén jóval kevesebben lesznek.