2024. szeptember 4., szerda

A járványhelyzettől függ a tanévkezdés

Az egyik pedagógus-szakszervezet nem tartja megfelelőnek az iskoláknak küldött útmutatót – Még várni kell az online vizsgáztatás bevezetésére a felsőoktatásban

A szeptemberi tanévkezdéssel kapcsolatban az a biztos, hogy semmi sem biztos, hiszen a koronavírus-járvány minden eddigi intézkedést és tervezett oktatási modellt felülírhat.

Dávid Csilla illusztrációja

Dávid Csilla illusztrációja

A múlt héten a szerbiai általános és középiskolák igazgatói megkapták az oktatásügyi minisztérium útmutatóját a következő tanévre vonatkozóan. Ezt megelőzően Mladen Šarčević oktatásügyi miniszter tárgyalt a pedagógus-szakszervezetek képviselőivel. A találkozón a többi között az általános iskolai és a középiskolai tanítás megszervezésére vonatkozó modelleket vitatták meg. A tárcavezető akkor azt nyilatkozta, hogy arra is figyelmet fognak fordítani, hogy ne terheljék le a tanítókat és tanárokat.

A szerbiai Oktatásügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniója elégedetlen a miniszterrel folytatott megbeszéléssel és az iskoláknak kiküldött útmutatóban megfogalmazott intézkedésekkel, szabályokkal. A szakszervezet képviselői arra figyelmeztetnek, hogy az oktatási minisztérium által megfogalmazott javaslatok szerint szeptember 1-jétől nem lehet megszervezni az oktatást az iskolákban. Úgy fogalmaztak, hogy az illetékes miniszterrel folytatott múlt heti megbeszélés során sok mindenről volt szó, ám semmit sem sikerült megbeszélniük.

– A találkozón a miniszter azt mondta, hogy a szakmai útmutató nem szentírás, és lehet módosítani is. Azt is kiemelte, hogy az iskolaigazgatók felelősek az oktatás megszervezéséért és megvalósításáért. A tanítást nem fogják online tartani, és csak akkor fogják használni a platformokat, ha növekszik a fertőzöttek száma – olvasható a szakszervezet közleményében.

A szakszervezet képviselő megállapították, hogy a találkozón elhangzottak nincsenek összhangban az iskoláknak eljuttatott szakmai útmutatóval.

Mladen Šarčević korábban azt nyilatkozta, hogy azt ajánlják az alsós diákok szüleinek, hogy szeptember 1-jétől gyermekeik minél nagyobb számban legyenek jelen az iskolában a szocializáció miatt, és azért, hogy minél előbb hozzászokjanak a tantermi környezethez. A tárcavezető azt is kifejtette, hogy a felsősök számára 14 órakor kezdődnek az órák. Az ötödikeseknek, a hatodikosoknak és a hetedikeseknek napi öt órájuk lesz, a nyolcadikosoknak pedig hat.

ONLINE VIZSGÁK A FELSŐOKTATÁSBAN?

A szerbiai Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztériumban arról konzultálnak, hogy miként tudják lehetővé tenni az online vizsgáztatást a felsőoktatási intézményekben – adja hírül a  Večernje novosti. Az egyik illetékes arról számolt be a lapnak, hogy ehhez módosítani kell a felsőoktatásról szóló törvényt, illetve a szerb kormány erre vonatkozó rendeleteit. A jelenleg érvényben levő előírások értelmében csak az akkreditált felsőoktatási intézmény székhelyén lehet vizsgázni, és más módon nem lehet megszervezni a vizsgáztatást.

Mladen Šarčević oktatásügyi miniszter megerősítette, hogy jelenleg egy pilot-projektumon dolgoznak, és hogy be fognak vezetni egy modellt, amelynek ellenőrzött feltételei vannak a vizsgázáshoz. A szeptemberi vizsgaidőszakot az egyetemi karokon és a szakfőiskolákon tartják meg a járványügyi intézkedések betartásával.