Húsz éve zárult a koszovói háború. Mintegy 15 ezer ember halt meg, és több mint 2 és félmillióan menekültek el a harcok elől.
Az évforduló alkalmából Hashim Thaci koszovói elnök fogadta Bill Clinton egykori amerikai elnököt.
- Ma az egész világon felfordulás van. Koszovót vehetjük a demokrácia és a fejlődés iránti elkötelezettség példájának, hogy békében növekedjen és éljen minden szomszédjával - fogalmazott Bill Clinton.
Az országban állomásozó KFOR erők tagjai is részt vettek a megemlékezésen.
A koszovói háború 1998-ban kezdődött. Az 1990-es évekre meghatározóan albán többségű autonóm tartomány, a jugoszláv tagköztársaságokhoz hasonlóan, független állammá akart válni, amit a koszovói albánok kezdetben békés eszközökkel, majd fegyveres harccal akartak elérni. A szerb nacionalista Milosevics-rezsim válaszul célul tűzte ki az albánok tömeges elűzését Koszovóból, ami végül a NATO fegyveres intervencióját vonta maga után.
Szerbia egykori déli tartománya 2008-ban kiáltotta ki egyoldalúan függetlenségét, amit Belgrád azóta sem ismer el, és igyekszik befolyását fenntartani az északi területen, ahol a koszovói szerb kisebbség nagy része él.
Szerbia 2025-ös Európai Uniós csatlakozási tervének ütemezése szerint 2019-re időzítették a két ország közti béke megkötését, amire egyelőre kevés esély látszik.