Richard Grenell, az USA berlini nagykövete, akit Donald Trump egyesült államokbeli elnök múlt héten egy másik tisztség betöltésére is felhatalmazott, azaz kinevezte az „államfő a Szerbia és a Koszovó közötti béketárgyalásokban résztvevő különmegbízottjává”, ma Pristinában Albin Kurtival, a koszovói Önrendelkezés vezetőjével, a rendkívüli választások győztesével, továbbá Hashim Thaçi államfővel tárgyal. A különmegbízott holnap Belgrádba utazik és Aleksandar Vučić államfővel egyeztet, derül ki a Szerbiai Rádió és Televízió hírösszeállításából.
Milovan Drecun, a Szerbiai Képviselőház Koszovó-ügyi Bizottságának elnöke sajtónyilatkozatában Grenell látogatásának a súlyát hangsúlyozta. Mint azt kiemelte, Grenell a koszovói rendkívüli parlamenti választásokat követően kezdi meg tevékenységét, azaz az eddigiekhez képest új politikai erőviszonyokkal találja magát szemben Koszovóban. Drecun szerint Grenell számára az lesz a legfontosabb, hogy a Belgrád–Pristina párbeszéd több mint egy év kihagyást követően folytatódjék, ennek alapfeltétele viszont a szerbiai termékekre elrendelt védővám hatályon kívül helyezése. Egyelőre semmi nem utal arra, hogy a koszovói hatalom új összetétele megteszi ezt a lépést, véli Drecun, aki hiszi, hogy habár a párbeszéd az Európai Unió közvetítésével zajlik, a tempót a jövőben az USA diktálja majd.
A nemzetközi erőviszonyok ismerői szerint Grenell kinevezése arra enged következtetni, hogy Trump komolyan érdekelt a Belgrád és a Pristina közötti kapcsolatok rendezésében. A republikánus Grenell annak idején az elsők között támogatta Trump elnökjelöltségét, sokak szerint ezzel bebiztosította magának Trump hűségét. Egyébként Grenell a „kis Trump” jelzőt a német sajtónak köszönheti. Utóbbi azért emlegeti ekképpen, mert nagykövetként igencsak határozott, a diplomáciai szokásokkal szemben álló eszközökkel gyakorol nyomást a berlini vezetésre, hogy az politikáját idomítsa az USA érdekeihez.