Az államvezetés és az általános választásokon részt venni óhajtó politikai pártok vezetői közötti, hétfőn este megtartott egyeztetésen konszenzus alakult ki azzal kapcsolatban, hogy a rendkívüli állapot elrendelését követően megszakított választási folyamat a rendkívüli állapot hatályon kívül helyezésével folytatódik, míg a választásokat a hatalom mindhárom szintjén június 21-én tartják meg. Az egyeztetésen résztvevőkkel körbejárták, hogy mi minden történt a legutóbbi találkozó óta és természetesen arról is eszmecserét folytattak, hogy miként kellene megtartani az általános választásokat, közölte Aleksandar Vučić államfő. A rendkívüli állapotot a szerbiai képviselőház feltehetőleg ma helyezi hatályon kívül, emlékeztetett Vučić, hozzátéve, hogy tekintettel a járványügyi helyzetre, májusban még nem tartanak tömegesebb gyülekezéseket, főleg nem zárt térben, míg június tekintetében a szakértők vonatkozó álláspontjától függ ezeknek a megtartása. Az elnök szavai szerint számos politikai tömörülés számára problémaként merül fel a listaállításhoz szükséges támogatói aláírásokat hitelesítő közjegyzők korlátozott kapacitása, ezért azok a politikai csoportosulások, amelyek már átadták listájukat, beleegyeztek abba, hogy a még támogatói aláírást gyűjtő tömörülések a helyi önkormányzatok közigazgatási hivatalainak a szolgáltatását is igénybe vegyék.
Többé-kevésbé ugyanazok a politikai szereplők jelentek meg az Aleksandar Vučić államfő részvételével március közepén felfüggesztett választási folyamat témájában megtartott találkozón, mint akik a felfüggesztést megelőzően tárgyalóasztalhoz ültek, nyilatkozta lapunknak Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a találkozót követően.
Mint arra Pásztor István rámutatott, személy szerint azzal a meggyőződéssel érkezett a beszélgetésre, hogy az elsősorban technikai jellegű lesz, ehhez képest ezeken a kérdéseken túlmenően sokan kihasználták az alkalmat, hogy politikai töltetű álláspontjaikat is felvázolják, illetve azokkal terheljék a jelenlevőket.
– Végül másfél órát tartott a beszélgetés és az alapvető megállapodás az, hogy június 21-én tartják meg a választásokat. Fontos kiemelni, hogy a támogatói aláírásokat egyelőre össze nem gyűjtő politikai tömörülések szempontjából született egy olyan könnyítő megállapodás, hogy az aláírásokat nemcsak a közjegyzők hitelesíthetik, hanem a helyi önkormányzatok közigazgatási hivatalainak hitelesítési felhatalmazással rendelkező munkatársai is. A többi gyakorlati kérdés tekintetében nem derültek ki részletek, ugyanis a kampány tartalma, illetve az esetleges kampányrendezvényeknek a formája nem volt téma tárgya. Ez egyébként is elsősorban a vírusellenes küzdelemhez és az azzal kapcsolatos szabályokhoz köthető kérdés. Elképzelhetőnek tartom, hogy az előttünk álló mintegy 40 napban ezek a szabályok is változnak majd és ahogyan azt a körülmények lehetővé teszik, úgy lehet bonyolítani a kampányaktivitásokat. A VMSZ mindenféleképpen tiszteletben tartja az ajánlásokat, hiszen a legfontosabb prioritás továbbra is az emberek egészségének a megőrzése – fogalmazott Pásztor István.
Válaszolva lapunk azzal kapcsolatos kérdésére, hogy vannak-e elképzelései a VMSZ-nek – és ha igen, milyenek – a választási kampány jellegével kapcsolatban, tekintettel arra, hogy Aleksandar Vučić államfő közölte, májusban szinte egészen biztosan nem lesznek tömeges gyülekezések, nagygyűlések, Pásztor István megjegyezte: a jelenleg jellemző és az elkövetkező heteket minden valószínűséggel meghatározó körülmények eltérnek azoktól, amelyekhez korábban hozzászokott úgy a politikum, mint a polgárok többsége, egyebek mellett a kommunikációs lehetőségek vonatkozásában. A VMSZ elnökének szavai szerint a korábbiakhoz képest megváltozott körülményektől függetlenül biztosan mindenki meg tudja fogalmazni majd politikai üzenetét és el tudja azt juttatni azokhoz, akiknek a támogatására számít.
Közösség, fejlődés, jövő – a választási folyamat felfüggesztését megelőzően tett bejelentések értelmében ezekre a fogalmakra épül a VMSZ idei választási kampánya. Pásztor István ehhez kapcsolódó kérdésünkre válaszolva közölte, hogy ilyen szempontból semmi sem változik.
– Az elmúlt másfél hónap, a koronavírus elleni együttes küzdelem tapasztalata megerősítette a korábbi meggyőződéseket, azokat, amelyek terén kialakítottuk kampányunk központi üzenetét. Ennek a bizonyítását lesz hivatott szolgálni az előttünk álló kampány – fejtette ki Pásztor István.