Cikkünkhöz fotógaléria kapcsolódik, amely itt érhető el.
Nagyon boldog vagyok, hogy az idén is fölkértek a zsűrizésre a Szólj, síp, szólj! rendezvényen, amelyen általános iskolás éveimben énekeltem. Öröm számomra az, hogy most szakmai véleményemmel biztatom a vajdasági népzenekedvelő gyerekeket – nyilatkozta lapunknak Csizmadia Anna pedagógus, népdalénekes. – Jó látni, hogyan fejlődnek a gyerekek, és hogy évről évre visszatérnek a rendezvényre, mert ki tudnak teljesedni a népzenében. Köszönjük a pedagógusoknak a gyerekek fölkészítését. Tudom, hogy mennyi munkával jár egy-egy igényes műsorszám elkészítése, mivel sok diákom föllépett. A műsorszámok közül túlnyomóan vajdasági anyagot láthattunk és hallhattunk. Méltóan képviseltük azt, amit a leghitelesebben tudunk képviselni. A föladatunk az, hogy az őseink által ránk hagyott kincset minél szélesebb körben elterjesszük, és ezzel a nagy szeretettel „megfertőzzük” az utánunk jövő generációkat is. Azt hiszem, nagyon sok kortársammal műveljük, csinosítjuk, őrizzük, adjuk tovább a magyar népzenét.
Örülök a pedagógusok szakmai előrelépésének. Mivel elég sok vajdasági népzeneoktató program jött létre az elmúlt időszakban, buzdítom a gyerekeket és az oktatókat, vegyenek részt a továbbképzéseken. Nagyon jó csokrokat lehetett hallani a Szólj, síp, szólj! idei rendezvényén. Arra buzdítok mindenkit, nyugodtan kérjenek szakmai segítséget, mert attól színvonalasabb lehet egy-egy produkció. Ezenkívül nagyon fontosnak tartom azt, hogy a gyerek olyan nótákat, dalokat tanuljon, amelyek a korosztályának megfelelnek. Azt, amit szeret, szívből tudja majd énekelni, továbbítva azt az egyéni gondolatot, amelyet a népdalok megőriznek – mondta Csizmadia Anna.
Elfogyott a mákos tészta...
...megmaradt a tál, én utánam, barna kislány, mindhiába jársz – énekelték egy szólamban, körtáncot járva azok a gyerekek, akik szombaton délután a 34. alkalommal megtartott, általános iskolások Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedője után az M Stúdió előcsarnokában maradtak bulizni. A versenyrész után ugyanis a Fokos zenekar táncházra hívta a résztvevőket és kísérőiket, kora reggeltől délutánig valóban fergeteges, népi hangulat uralta az épületet. Az évről évre egyre tömegesebb versenyt a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete Népzenei Szakosztálya és az Újvidéki Rádió közösen szervezi meg, az idén 650-nél is több résztvevője volt, 135 műsorszámot láthattunk-hallhattunk: szólistákat, duókat, kisegyütteseket, énekcsoportokat. A vetélkedő díjazottjainak névsora megtekinthető a www.vmpe.org.rs honlapon a következő linken: http://www.vmpe.org.rs/xxxiii-szolj-sip-szolj-nepzenei-vetelkedo-2/ .
A topolyai Kodály Zoltán MMK keretében működnek néptánc- és népzenei szakosztályok, emellett van kézimunka- és képzőművészeti csoportjuk, akárcsak beszédművészeti műhelyük. A népzenét illetően a legidősebbek az asszonykórus tagjai, a Cirkalom táncegyüttes keretében tevékenykedik a Hét Mező nevű énekcsoport. A felsősök énekcsoportjának neve Csiripiszli, ők jöttek el szombaton Újvidékre. 3. alkalommal voltak itt, a szeptember óta működő kis citerás csoport is eljött velük. A néptáncművészetet Topolyán öt korcsoportban művelik. „Nálunk az az elv, hogy az ének is ugyanolyan fontos szerepet játszik a népművészetben, mint a tánc. Eljárunk megmérettetésekre, szólistánk is van, Dudás Kata személyében, aki a KNV-n szerepelt” – magyarázta Kisimre Szerda Anna művészeti vezető, a Kodály Zoltán MMK elnöke.