2024. augusztus 17., szombat

A stílusok boszorkánykonyhájában

Különleges kombinációk: népzenei hangzás elektronikusan vagy éppen rockosan – A hetedik Etnofestről
Zenei révületben az ausztriai Grooveheadz Orchestra gitárosa (Fotó: Molnár Edvárd)

Bár pénteken esett az eső, mégsem áztunk meg, merthogy az idei, hetedik Etnofestet ezúttal a palicsi fedett Vigadóban tartották, ami egészen jó helyszínnek bizonyult, nemcsak az elázás elkerülése, hanem a felszabadultabb táncolás szempontjából is. Az utóbbira bőven akadt is példa, főleg pénteken, amikor mindhárom formáció jól megmozgatta a résztvevőket.

Már az előző években is megtapasztaltam, de idén kifejezetten azt éreztem, hogy a különleges kombinációk fesztiválja ez a világzenei rendezvény. Az első fellépő, az ausztriai Grooveheadz Orchestra például azt ígérte, hogy majd balkáni hangzást kapunk funckyval, klezmerrel, rockkal... És lám! Igazuk is lett. Nos, a Bateria SambaNSá-sok ugyan nem kevertek stílusokat, ők „csak” csaptak egy nagy szambapartit, és bár már nem először hallom őket, újra és újra rácsodálkozom, hogy pusztán dobokkal mi mindent tudnak csinálni. A pénteki napot – számomra az egész fesztivált – az a megállíthatatlanul táncolós buli koronázta, amit a Kiril feat. Sredžuk Orkestar & Ras Tweednek köszönhettünk. Macedón népzene fúvósokkal, elektronikus zenével vegyítve és megfűszerezve Ras Tweed fekete hangjával. Mondom én, hogy különleges kombinációk...

A finn Johanna Juhola

Szombaton elsőként a komolyzene és leginkább a dzsessz találkozásának eredménye ragadta meg a figyelmünket. Az Astor Piazzolla teremtette tango nuevót játszó duó, a finn Milla Viljamaa–Johanna Juhola ülve hallgatós, de kellemes koncertet adott. Azt, hogy szakmailag is nagyon rendben volt a két hölgy, egy zenével foglalkozó ismerősöm is nyugtázta. Hogy a stílusok boszorkánykonyhájában maradjunk, a rumai Vrelo együttes hat lánya a hagyományos szláv énekhangok mellé rockos zenei hátteret választott. Energikus hangok, látványos koreográfia. Nekem tetszettek. Az Etnofest zenei részét a magyarországi Cala Cuadro Flamenco csapat zárta a látványos, lenyűgöző flamenco tánccal.

Szambaparti a SambaNSával

Ras Tweed

Egy tartalmas műhelymunka – Pettendi Szabó Péter workshopja

Interaktív finn duó

A Vrelo lányai nem csak énekeltek

Látványos fesztiválzáró


Tánc és fotó

A hétvégét nem csupán a koncertek tették eseménydússá, hiszen szombaton két műhelymunkára is sor került az Etnofesten: a magyarországi Batarita japán Butoh táncot tanított, Pettendi Szabó Péter pedig a dokumentumfotózásról beszélt. Én a fotó-workshopot választottam. A barátnőm hívta fel rá a figyelmem, én pedig rábólintottam. Szárnybontogatóként nagyon kíváncsivá tett a dokumentumfotózás világa, melyről Pettendi Szabó Péter, ismert magyarországi fotós, operatőr (s egyben tanár is) tartott előadást. Nos, jöttem, láttam és sokat kaptam az alatt a délután alatt, melyet szombaton tizennegyedmagammal Palicson töltöttem a workshopon. Fotózni ugyan nem fotóztunk, tehát nem volt gyakorlati része a műhelymunkának, mégis tartalmas, interaktív csoportmunkába volt alkalmam belecsöppenni.

(bona)