2024. november 27., szerda

Ezren a Csík-parton

IX: PÉTERRÉVEI NYÁRI NAPOK
Györe György és Ágnes, a szervezők (Fotó: Pecze Magdolna)

A péterrévei Tisza Művelődési Egyesület szervezésében az elmúlt hétvégén az idén kilencedik alkalommal tartották meg a Péterrévei Nyári Napokat. A helyszín meseszerű, az időjárás remek volt, így mintegy ezer ember látogatott ki a szombati halászléfőző versenyre.

A Csík-ér mellett, vagy ahogy a helyiek a környéket nevezik, a Bara-parton lévő halászcsárda immár kilencedik éve a Györe család tulajdonában van, és a mezőgazdasági minisztériummal történt megállapodás szerint a folyón is ők gazdálkodnak: halasítanak és horgászengedélyeket adnak ki. Ennél azonban sokkal többet tesznek:

– Több mint 10 évvel ezelőtt hagyományőrző tábort építettünk ki itt a feleségemmel, Ágnessel, 12 éve tartunk itt nemzetközi gyermekfesztivált, kilencedik alkalommal Péterrévei Nyári Napokat, népzenei táborokat is szervezünk, de a Vajdasági Ifjúsági Szövetség itt szokott táborozni – meséli Györe István.

Valódi tüskevári hangulata van ennek a Vajdaságban egyedülálló, félszigetszerű csík-parti helynek, de a vadregényes adottságok mellett civilizált körülmények között lehet itt horgászni és táborozni: rendes ivóvíz van és zuhanyozók, angolvécé, lehet sütni-főzni, és aki nem sátorpárti, a három szoba valamelyikében is megpihenhet.

Mintát vesznek a halászléből

Bár az előző napon hajnalig tartott a vacsorát és kultúrműsort követő táncház, szombaton körülbelül 50 versenyző főzött itt halászlét, de volt, aki rostélyozott is. Amíg rotyogott a bográcsokban a halászlé, a folyóparton táncosok, zenészek és énekesek léptek fel, a vendéglátók mellett többek között harkányiak, siklósiak, siófokiak, kőrösszakáliak és temeriniek.

A zsűri délután 45 mintát kóstolt végig. Elmondásuk szerint a versenyzők egy része a hagyma, a só és a paprika felhasználásának arányait tekintve komoly kihívásokkal küszködött, de remek „versenyművek is” születtek: a legjobb halászlevet Ferenc Ferdinánd és csapata főzte, második az ifjabbik Györe István lett, aki édesapját szorítottaa harmadik helyre.

A „bronzérmes” szakács egyébként a mintegy 80 gyereket tömörítő péterrévei Tisza Művelődési Egyesület elnöke is, felesége pedig a kultúregyesület művészeti vezetője. Szívügyük a hagyományápolás: tánccsoportjuk kétszeres Aranypáva-díjas – az elnök elmondása szerint az idén az Aranypáva nagydíjért utaznak majd a versenyre –, de a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének arany minősítését Korhely nevű zenekaruk is kiérdemelte.

Az idén is zsúfolt az egyesület programja: nemrég tértek vissza Bugacról, a Kurultáj elnevezésű hagyományőrző fesztiválról, amelyen ők képviselték Vajdaságot, most pedig Erdélybe készülnek, ugyanis augusztus 28-án Tusnádfürdővel írja alá a falu a testvérvárosi szerződést, a jeles esemény köré szerveztek fellépést és kirándulásokat a gyerekekkel, de várja őket a harkányi szüreti fesztivál és a siklósi Tenkes-napok is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás