2024. november 27., szerda

Kincsek a tarisznyába

Véget ért az óbecsei honismereti tábor
Csoportkép a kastélynál (Fotó: Ricz Róbert)

2000-ben Óbecsén szervezték meg az első Kincsestarisznya tábort, augusztus 23-a és 27-e között ugyanitt tartották meg a tizenegyediket. A honismereti hagyományápoló táborba összesen harminc diák érkezett Muzslyáról, Nagybecskerekről, Mokrinból, Temerinből és Ürményházáról, akiket óbecsei társaik láttak vendégül.

Ricz Róbert, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör elnöke már az első tábor szervezésében is részt vett, feleségével azóta is rendszeresen szerveztek játékos foglalkozásokat a táborokban. Örömmel éltek a lehetőséggel, hogy az idén ismét házigazdaként és szervezőként vegyék ki részüket a munkából, és mint elmondta, arra törekedtek, hogy igazi kincsek kerüljenek a táborozók tarisznyájába: tanuljanak is, de a szórakozást és a játékot se hagyják ki.

A táborozók Rózsa Péter történésztől Szent Lászlóról tudtak meg többet, Szerda András, a Batyu együttes brácsása népi hangszereket mutatott be, Szűcs Budai Engelbert magyartanár játékos magyarórát tartott, Ferenc Edvin Óbecse nevezetességeit mutatta meg a gyerekeknek, Kinka Erzsébet, a Népkönyvtár igazgatónője pedig intézményét mutatta be, illetve a város két neves szülöttjéről, a Than fivérekről mesélt nekik. „A résztvevőket öt „királyságra” osztottuk, ők az egész tábor alatt versenyeztek egymással: volt műveltségi vetélkedő, táncos, ügyességi és falujáték, valamint „gyarmatosítás” is, amit nagyon élveztek a táborlakók. A Hajrá, királyság bizonyult a legjobb csapatnak, ők tanfelszerelést és édességet kaptak jutalmul. Kirándultunk a Bogdan-kastélyhoz, voltunk uszodában, a kézműves-foglalkozásokon a kosárfonás, a fafaragás, a csomózás és a fonalgrafika rejtelmeibe vezettük be őket, de jártunk Szabatka Bjanka fazekasműhelyében is, ahol mindenki kipróbálhatta a gölöncsérmunkát. A Cseszák házaspártól, Anikótól és Balázstól népdalokat, népi játékokat és néptáncokat tanultak a gyerekek, ezenkívül régi mesterségekkel ismerkedtünk, kovácsnál és pékségben is jártunk. Sok kincs került a gyermekek tarisznyájába, akik könnyes szemmel búcsúztak el egymástól – mondta Ricz Kasziba Beáta.

A tábor szervezője az újvidéki székhelyű Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete, támogatója pedig a Szülőföld Alap és az óbecsei önkormányzat volt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás