(Molnár Edvárd felvételei)
Amikor befordultunk az utcába, nem volt nehéz megtalálnunk a házat. A hang után mentünk, a kopácsolás, fúrás, faragás, csiszolás hangját követtük. Majd a hangok után előtűntek a képek is: a ház előtt hárman hajoltak egy-egy jókora fadarab fölé, hogy a dió-, meggy- és tölgyfák törzsei a természet alkotása után emberi műalkotásokká váljanak. Az egyikből kézfogás készül, a másikból ölelkező gyerekek. Az alkotóik szlovén szobrászok, akik szabadkai és topolyai festők, szobrászok, fafaragók társaságában egy hetet töltöttek a szabadkai Bucka–Gányó Művésztelepen.
Amikor ellátogattunk Gál Józsefhez, a művésztelep vezetőjéhez és a nyolc szorgos alkotóhoz, már megcsodálhattunk néhány kész és majdnem kész munkát is.
– Pontosan meg kell tervezni, hogy mi hogyan fog kinézni a szobron, vagy közben lehet alakítani, változtatni az elképzelésen? – jutott eszembe a kérdés a szemléletes leírás kapcsán.
– Közben nehéz változtatni, és jobb előre megtervezni, mert elvenni lehet, de hozzátenni már nem. Amit már lefaragtam, az nem tud visszakerülni.
És arról is hallhattunk, hogy a hárs ugyan a legjobban megmunkálható fafajta, de nem időtálló a szabadban. Arra legalkalmasabb a tölgy- és az akácfa. A lopótök diófából készül.
Nem csak a kertben folyt a munka. A konyha csendjébe burkolózva Zsáki István topolyai festőre leltünk. Éppen egy tájképet készített pasztellel. Egy elkészült képet is láttunk. A csendélet mellett ott voltak a modellek is: a paradicsomok egy tálban.
– Ha van modell, és azt akarom, hogy hasonlítson is rá, akkor az a kép könnyebben elkészül. Az a nehezebb, amikor úgy akarom, hogy a kép hasonlítson is meg ne is valamire, és modell sincs hozzá. Most éppen az erdő „szenvedtet” meg, de persze ez a kínlódás is jó érzés tud lenni – mondta mosolyogva, miközben meg se állt az alkotásban, a színek között válogatott, színezett, így kétség sem fér hozzá, hogy a „kínlódás” ellenére csakhamar a csendélet mellé kerül a befejezett tájkép is, hogy ezek a képek is gazdagítsák a Bucka–Gányó Művésztelep mintegy 350 darabból álló gyűjteményét.