Az első hajógyár helye, néhány betontömbbel
Vidékünkön a Duna nyugatról keleti irányba folyik. A bal partján a Duna gyöngyszeme, Újvidék város, amelynek egyik legnyugatibb városrésze a Darányi-telep, amely a Futaki úttól a Dunáig terjed.
Ezen a részen a Duna nagyon tagolt, bővelkedik szigetekben. Már 1922-ig elkészült egy homokhíd, amely összekötötte a Telepet a kamenicai szigetekkel. A homokhidat még 1913-ban kezdték építeni, elsősorban az újvidéki szőlősgazdák szükségleteire, akiknek Kamenica környékén voltak szőlőültetvényeik. A homokhíd ezzel két részre osztotta a Kis-Duna e szakaszát. A homokhídon így naponta sok szőlősgazda fogatos kocsin juthatott el a kompjárattal Kamenicára és onnan vissza.
A Kis-Duna a Telep alatt, balról, a napos oldalon a homokhíd. Ez a csendes víz ma a hattyúk és a horgászok kedvenc helye
1941 tavaszán nagy politikai változások történtek. A második világháború alatt a német megszállók már 1941 őszén háborús célokra hajógyárat létesítettek a Kis-Duna telepi partszakaszán. Azon a területen vasbeton uszályokat építtettek a helyi szakemberekkel, de felhasználták a hadifoglyok munkaerejét is. Egy betonuszály hossza elérte a 30 métert, szélessége pedig 12–15 méter volt. Előállításához betonvasat, folyami sódert és cementet használtak, a nyersanyag egy részét Németországból szállították oda.
A Sodros bejárata a Kis-Duna felől, a parton az egykori hajógyár nyomai láthatók
Már a töltés felé haladva is látható volt a hajógyár bonyolult tömkelege, a hosszú fabarakkok, az óriási állványok, a gépház, a műhelyek és a raktárak.
A csönd és a nyugalom birodalmában
A hajógyár szükségleteire a Kamenicai-szigeten 1942 tavaszán elkészítették a hajózható Sodros-csatornát, amely összekötötte a Nagy-Dunát a Kis-Dunával. Nagyobbrészt gépi erővel folyt a munka, de emberi erőt is felhasználtak elkészítésében. A csatorna hossza mintegy 350 méter, szélessége 25–30 méter, míg a mélysége átlagban 15 méter volt. A XX. század második felében ezek a méretek lényegesen megváltoztak.
A Sodros elnevezés onnan származik, hogy a Kamenicai-nagysziget nyugati részében – ahol ma a Köves víkendtelepülés helyezkedik el – amikor a Nagy-Duna megáradt, 2-3 árkon keresztül „sodródott” a víz a Kis-Dunába. Ezek az árkok ma is megtalálhatók.
Az első újvidéki hajógyár és környéke 1944-ben
Ma már nem létezik ez a hajógyár, mert a háború után áthelyezték a homokhídon túl a Kamenicai-kisszigetre. A Kis-Duna és a Sodros ma a kirándulók, a csónakázók és a horgászok paradicsoma.