2024. október 8., kedd

Ricsaj Óbecsén

Néptánc és ének, kirakodóvásár és kézműves foglalkozások a gyermekek népművészeti találkozóján
A gyerekek az egyik kézműves műhelyben agyagozhattak is (Fehér Rózsa felvételei)

A múlt szombaton Óbecsén, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben hetedik alkalommal rendezték meg a Ricsaj Népművészeti Találkozót. Művelődés, hasznos és kellemes időtöltés, egyúttal a magyar népművészet bemutatása és a hagyományok éltetése – a szervezők szándéka szerint ezek a rendezvény elsődleges céljai. Olyan szereplési és ismerkedési alkalom ez a Vajdaságban működő gyermek- és felnőtt csoportok részére, amikor a gyermekek kivételesen nem verseny jellegű találkozón énekelhetnek, táncolhatnak és tanulhatnak is az idősebbektől. Mivel azonban a népművészet nem csak énekből és táncból áll, hanem a kézművesség is fontos részét képezi, kirakodóvásár és kézműves foglalkozások is színesítik ilyenkor a napot.

A felnőttek a betlehemezéshez kapcsolódó szokásokat elevenítették fel

A rendezvény már a délelőtti órákban elkezdődött: a kirakodóvásáron a vajdasági kézművesek jóvoltából fából készült dísztárgyakat, különböző technikával készült kézimunkákat, szebbnél szebb gyöngyöket, csuhéból készült angyalkákat lehetett látni, de munkáikkal bemutatkoztak a kultúrkör kereteiben működő Szivárvány festőcsoport, valamint a Szendrey Júlia Kézimunka Szakkör tagjai is. A Mesterségem címere elnevezésű sarokban egy cipészműhelybe látogathattak el az érdeklődők.

Terítéken a kézimunkák

A kora délutáni játszóházban Lukács Imrétől népi játékokat tanultak a legfiatalabbak, miközben a felnőttek egy új ötlet megvalósulásának lehettek a részesei: a még emlékezetben lévő szokások gyűjtésének témája ezúttal a betlehemezéshez kapcsolódó szokások volt.

A legkisebbek ezúttal nem versenyeztek

A délután folyamán olyan óbecsei, szenttamási és törökbecsei gyermekcsoportok mutatkoztak be a közönségnek, amelyek a Kőketánc díjazottjai, szólistáik pedig szintén számos elismerésben részesültek az idén. Az ezt követő népzenei műsort Bodor Anikó emlékének szentelték a szervezők.

A péterrévei lányok fellépése a Bodor Anikó-emlékkoncerten

A nap során különféle foglalkozásokkal is lehetett az időt múlatni: a népdaloktatás mellett „néptáncos divatsarok” is működött – itt öt percre néptáncost varázsoltak a gyerekekből. A kézműves műhelyekben a nemezelés, az agyagozás, a kosárfonás és a fafaragás rejtelmeibe pillanthattak be az érdeklődők, de gyöngyfák és karácsonyi díszek is készültek.

A Császta táncegyüttes Szlovákiából érkezett

Az esti gálaműsor is színes és szórakoztató volt, fellépett az óbecsei Szelence, a törökbecsei Csalogató, a szenttamási Kalala táncegyüttes, de a szlovákiai Ekecsről is érkeztek vendégek, mégpedig a Császta táncegyüttes. A műsor második részében Leányvásár volt: a Kiscimbora, a Csalogató és a Kalala táncegyüttes tagjai közösen moldvai táncokat mutattak be. Az ünnepi gála után a hangulat a táncházban hágott a tetőfokára.

Az óbecsei Szelence is fellépett a gálaműsorban

Lukács Imre játszóháza

Az óbecsei Bekecs kis táncosai rábaközi táncokat mutattak be

A gyöngyfűzés tudományára sokan voltak kíváncsiak

Készül a kosár