2024. szeptember 3., kedd

Fejet hajtottunk a tudomány előtt

December 8. – a tudomány és a technika világnapja
(Lukács Melinda felvételei)

A szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskola diákjai december 8-án megünnepelték a tudomány és technika világnapját. Kis műsoruk első felében felemlítettek néhány méltán híres tudóst, a másodikban pedig a fény nagy mesteréről, Nikola Tesláról emlékeztek meg. A műsort tanárok és diákok együtt készítették, és két nyelven zajlott, szerbül és magyarul.

A program első felében bemutatták Leonardo da Vinci világhírű zsenit, a reneszánsz kor közismert olasz építészét, a feltalálót, a mérnököt, a festőt és szobrászt, Milutin Milankovićot, akinek neve a jégkorszakról alkotott elméletéről ismert, Charles Darwin angol tudóst, aki a fajokról szóló elméletével teremtette meg a modern civilizációelmélet alapjait, a kihagyhatatlan Albert Einsteint, a világtörténelem egyik legismertebb alakját, akinek nevéhez a relativitás elmélete is fűződik, Pierre Curie francia vegyészt és fizikust, aki a radioaktivitást tanulmányozta, Alfred Nobel svéd vegyészt, a dinamit feltalálóját, Mihajlo Pupin tudóst és feltalálót, aki telegráfiával és telefóniával foglalkozott, Isac Newton angol fizikust, matematikust, asztronómust, alkimistát, aki megteremtette a mechanika alapjait, amely a modern fizikaelmélet alapjait képezi, és természetesen Ivan Sarićot, azaz Szárits Jánost, a jugoszláv repüléstörténet legismertebb előfutárát, akinek nevét nemrég óta viseli a műszaki iskola.

A műsor második fele Nikola Tesláról (1856–1943) szólt, arról a feltalálóról, akit a fény megteremtőjeként is emlegetnek, és aki a tudomány világát és az emberiséget számos találmánnyal gazdagította. Ezek közül is említettek néhányat: az indukciós motort, amely az elektromos energiát mechanikussá alakítja, a transzformátort, illetve a magasfeszültséget generáló berendezését, az 1898-as elektronikai kiállításon bemutatott, kb. egy méter hosszú távirányítású hajóját (a távirányítási technika pedig csak a halála után kezdett hódítani). Kiemelték továbbá, hogy Teslának sikerült először a víz mechanikus energiáját villamos árammá alakítani a Niagara-vízeséseken, az így kapott áramot pedig továbbítani is tudta nagyobb távolságokra. A vízerőművek ma is az általa kialakított elven működnek. Nikola Tesláról azt is megtudhatták a diákok, hogy találmányaival nagy vagyonra tett szert, de szinte minden megkeresett pénzét újabb találmányokra költötte. A nagy feltaláló 1943. január 7-én halt meg, utána az amerikai titkosszolgálat, az FBI, titkosította Tesla tudományos dokumentációit. A műsorban szereplő diákok ezt is eljátszották.

Svetozar Borović, a szerb nyelv tanára egyike volt azoknak, aki részt vett a műsor készítésében, erről a következőket mondta: – A program összeállításában nagy szerepük volt a diákparlament elnöksége tagjainak, Daniel Babinak, Dragan Dobrijevićnek, Bojan Bojanićnak és Milko Perunićnak. Tanárok is segítették munkájukat, rajtam kívül Nataša Šolak és Željko Rajčić. Úgy gondoltuk, hogy intézményünknek mindenképpen meg kell emlékeznie erről a jeles napról, elvégre műszaki iskola vagyunk.