2024. szeptember 1., vasárnap

Telt ház előtt

Negyvenéves fennállását ünnepelte a csókai Móra Ferenc Művelődési Egyesület
A Százszorszép kézimunkacsoport kiállítása (Gergely József felvételei)

Zsúfolásig megtelt szombat este a csókai Művelődési Ház, ugyanis a helybeli Móra Ferenc Művelődési Egyesület fennállásának negyvenéves évfordulóját ünnepelte. A rendezvényen sok egykori tag is megjelent, ott voltak azok is, akik rendszeresen figyelemmel kísérik a csoportok munkáját, de szép számban akadtak olyanok is, akiket csak a kíváncsiság hozott el, hisz mindenki számított arra, hogy az egyesület biztosan ragyogó műsort ad a negyvenedik születésnapon.

A Pöngetyű citerazenekar csókai nótákkal szórakoztatta a közönséget

Úgy is volt, az egyesület tagjai nem okoztak csalódást, hiszen hangzatos muzsikával, közkedvelt népdalokkal, vidékünk táncaival ajándékozták meg a lelkes nézősereget. A közönség soraiban volt Csóka község vezetősége is, köztük Predrag Mijić polgármester, Balázs Ferenc alpolgármester és Pintér Csaba, a községi képviselő-testület elnöke. A Magyar Nemzeti Tanács részéről dr. Korhecz Tamás, a testület elnöke és Zsoldos Ferenc alelnök volt jelen. Az évfordulón Román Péter, a romániai Detta, Csóka testvértelepülésének polgármestere is ott volt, és megjelent a testvértelepülés művelődési egyesületének küldöttsége is.

A vidámságáról közismert Csalogány asszonykórus

A mórásokra jellemző vidámság ezúttal sem maradt el, a jókedvteremtő, a Csalogány asszonykórus most is az élen járt, tagjai borozgatás közepette adtak elő ismert népdalokat, de természetesen a Rákóczi Férfikórus, a Pöngetyű és a Kicsi Csillag citeracsoport, valamint a Pilike leánykórus is kitett magáért. Cs. Simon Istvánra, az egyesület első elnökére és alapító tagjára is visszaemlékeztek, a Kék Cinkék Irodalmi Kör tagjai a költő műveiből olvastak fel részleteket.

Énekel a Rákóczi Férfikórus

Az egyesület néptáncosai is felléptek. Először a Topogó gyermekcsoport mutatott be dél-alföldi táncokat, majd a már tapasztalt táncosokat tömörítő Sóvirág és a nemrégen alakult veterán csoport adott elő közös produkciót. Mivel a Móra tánccsoportjait és az asszonykórust is mindig a Juhász Zenekar kíséri, a évfordulón is ők húzták a talpalávalót. A Művelődési Házban megtartott rendezvény úgy zárult, hogy az ünnepség összes fellépője színpadra vonult és együtt énekeltek.

Utánpótlás is van: a Pilike leánykórus

A Móra Ferenc Művelődési Egyesületnek vannak olyan szakosztályai is – mint a gyűjtők csoportja és a Százszorszép kézimunkacsoport –, amelyek nem léptek fel a színpadon. A gyűjtők az egyesület székházának pincéjében mutatták be gyűjteményüket, a kézimunkacsoport tagjai pedig a Művelődési Ház előcsarnokában állították ki alkotásaikat.

A Topogó tánccsoport

A negyvenedik születésnap megünneplése nem ért véget a Művelődési Házban lebonyolított rendezvénnyel, hanem vacsorával és a Juhász Zenekar jóvoltából hajnalig tartó táncházzal folytatódott az egyesület székházában.

A kis citerások somogyi csokrot adtak elő

Az évforduló jó alkalom volt arra is, hogy felavassák az egyesület névtábláját. Az avatóra szombat délután került sor. A névtáblán olvasható az egyesület elnevezése, a székház felújítását támogatók névsora, valamint id. Korhecz Gyulának, a csókai húsgyár alapítójának a neve.

Dél-alföldit táncol a Sóvirág táncegyüttes

Az évforduló megünneplését a Tartományi Jogalkotási Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi Titkárság, a Szekeres László Alapítvány és a Szülőföld Alap támogatta.

Az igazi legények

Száraz torokkal nehéz énekelni