Körülbelül két hónappal ezelőtt beszámoltunk arról, hogy az újvidéki Virágkedvelők Társasága, az eddigi hagyományokat tiszteletben tartva, az idén is megszervezte azt az akciót, melynek tulajdonképpeni célja minél szebbé, választékosabbá és rendezettebbé tenni a mozgásteret, melyben mindennapjainkat éljük.
A társaság fennállásának idei, 40 éves jubileuma még hangsúlyosabbá és ünnepélyesebbé tette a pályázatot, mely a legszebb kert, erkély, udvar, utcai terület és egyéb virággal, növényzettel gazdagított hely megválasztását tűzte ki célul. A meghirdetett pályázatra nem kizárólag magánszemélyek jelentkezhettek, hanem kávézók, éttermek, cukrászdák, benzinkutak, iskolák, óvodák is. Újvidék és a környező települések lakói vehettek részt e „megmérettetésen”.
A szakemberekből és, úgymond, egyszerű tagokból összeállított zsűri az elmúlt időszakban elvégezte a terepszemlét, s bár azt állítják, hogy olykor megerőltető tudott lenni ez a munka, mégsem kell őket igazán sajnálni, hiszen feladatuk a szebbnél szebb kertek, növények pontozása volt...
Nevenka Đurđev-Kešelj, a társaság elnöke elmondta, hogy az értékelés során eleve kizárták azokat, akik hivatásos kertésszel, szakemberrel rendeztetik a kertjüket, mert nem az a cél, hogy a fizetett szakértelmet, a befektetett anyagi javakat díjazzák, hanem az önerőből elvégzett munkát, vagyis azokat az embereket kell jutalmazni, akik fáradságot, időt nem sajnálva nap mint nap rendezgetik saját fantáziával megalkotott virágoskertjüket, erkélyüket.
Maga az értékelés egy igen sok szempontot figyelembe vevő feladat. Mint minden más esetben, így természetesen itt is legfontosabb, az összhang megteremtése, de más dolgokra is odafigyeltek a zsűri tagjai. Így például az erkélyek pontozásánál fontos volt az is, rendelkezik-e szabadidő eltöltésére alkalmas sarokkal, a virágok színkombinációi megfelelnek-e a fal színének stb. Az értékelést a munka legvégén a díjazottak névsorának összeállítása követte: a legjobbak Ezüstvirág kitüntetést, az azokat követők Ezüstplakettet, a harmadik kategóriába soroltak pedig okleveleket kaptak. Persze hangsúlyozni kell, a három különböző elismerési fokozat között alig lehet valami különbséget felfedezni, hiszen kivétel nélkül minden egyes esetben kiemelkedő szépségű, díjnyertes kertekről van szó, melyek mögött minden bizonnyal hatalmas munka és a növények iránti végtelen szeretet áll.
A múlt hét csütörtökén Lengyel Ilonának, a társaság egyik tagjának meghívására magam is részt vehettem a Virágkedvelők Társaságának azon a kirándulásán, melynek során bejártuk a környező településeket és megtekintettünk jó néhányat a díjazott kertek, udvarok közül. Jártunk Kabolon (Koviljon), Budiszaván, Péterváradon, a szerémségi Kamenicán, Veterniken, Futakon és Begecsen. A teljesség igénye nélkül: láttuk az egyetlen idei díjazott benzinkutat, melynek tulajdonosa, Kaszás Imre szerényen elmondta, hogy négy éve folyamatosan alakította ki azt, ami ma a töltőállomáson látható, s hogy ebben igazán nincs is semmi különös. Voltunk a legszebb falusi kertnek járó Ezüstvirág új tulajdonosainál, az Urbán családnál Budiszaván, ahol a házigazda már elismerte, hogy bizony áll egy „kis” munka is a szemet gyönyörködtető látvány mögött. Kamenicán Ardanéknál a legszebb városi kertben nézelődtünk, Veterniken pedig a legrendezettebb óvodát néztük meg. Ugyanitt láttuk Berza asszony virágos vaskereskedését, de Matijevićék már-már mesebelinek tűnő pálinkafőzdéjét, pontosabban az azt övező kertet is.
Végül, a kirándulást követően, az est folyamán az egyik Duna-parti csárdában, ünnepélyes keretek között a díjazottaknak átadták a plaketteket és az okleveleket. Összesen 11 Ezüstvirágot, azaz legnagyobb elismerést, 21 Ezüstplakettet és számos oklevelet vettek át a díjazottak.
A legszebb városi kert – Ardanéknál, Kamenicán
A legszebb városi kert – Ardanéknál, Kamenicán
A legrendezettebb benzinkút – Kaszás Imre, Kabol
A legrendezettebb óvoda – Zlatokosa, Veternik