2024. július 18., csütörtök

A tordai hasadéknál

Egy erdélyi barangolás emlékképei
A tordai hasadék

A közelmúltban a Hét Nap kollégáinak köszönhetően munkatársunk Erdélyben járt, ahol több turisztikailag és történelmileg nevezetes helyszí nre is ell átogatott. A következő napokban ezekről közlünk fényképekkel teli válogatást.

Erdélyi barangolásunk első napján többek között megálltunk a híres-nevezetes tordai hasadéknál, az Érchegységet átszelő mészkőszakadéknál is. Ennek keletkezését a monda Szent László személyéhez fűzi, aki egy vesztett csata után menekülésre kényszerült, s amikor üldözőinek fejszéi már-már elérték, imájára a király háta mögött a roppant szikla kettéhasadt.

Egy másik monda szerint a hasadékban lévő Tündérvár elnevezésű barlangban tündérek laknak, s Szent György-nap éjjelén megnyílik a barlang, akkor hordják ki a kincseket a tündérek.

A szakadékot Jókai Mór is megemlíti Egy az Isten című regényében. A neves magyar irodalmár a következőképpen ír a földrajzi képződményről: „A tordai hasadék a vulkáni alkotás egyik legbámulatosabb remeke; itt egy hegylánc tetejétől a talapjáig kettérepedve. A két átelleni meredek fal kiálló sziklái és mélyedései még most is egymásba illenek, a háromezer lépésnyi sziklafolyosó hajlásai, megtörései mindenütt egyenközűek maradnak, csak imitt-amott mutat tágabb öblöket, hol a sziklaőrlő idő görgeteg kőzuhanyokká porlasztotta a bércfalat; míg egyes sziklatornyok, mint a gót építészet pillérei állnak el a falaktól, amiknek ormozata ma is a münsterek cifra, fantasztikus párkányzatát mímeli.”

A mintegy 2 kilométer hosszú, 250-300 méter magas falak között a Hesdát patak folyik át, s 32 feltárt barlang is található. A terület egyébként természetvédelmi rezervátum, mivel az országban élő 3500 növényfajból 997 fajta megtalálható a hasadékban. Az itt lakozó védett madárfajták a kövirigó, a hantmadár, a hajnalmadár. 2005-ben, a német Geo szaklap által szervezett biodiverzitás napján 320 lepkefajt azonosítottak ezen a területen. Mindebből viszont a turista elnevezésű, magukat embernek tituláló lények vajmi keveset érzékelhetnek, mivel a patakmederbe dobott műanyag hulladék jelzi azt, hogy idegenforgalmi látványosságként is közkedvelt a hasadék.

A Hesdát patakon több helyen függőhidakon lehet átkelni

A Hesdát patak

Egy kidőlt fa a hasadékban

„Hasadék” a hasadékban

Az ember szinte beleborzong, amikor feltekint a hasadékban

Valakit mielőttünk igencsak pihent aggyal áldott meg a Teremtő