A tanév elején iskolánk tizenkét tanulója, megalakítva a Csodacsillag csapatot, benevezett a Székelykapuk-Zöldkapuk versenyprogramba. Decemberben a csapat betlehemes játékot mutatott be több helyszínen. A Székelykapuk versenyprogram második fordulójában a tizenkét tagú csapat környezetvédelemmel kezdett foglalkozni, és ökológiai plakátokat készített, azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a bolygónkat veszélyeztető globális méretű problémákra, és gondolkodásra késztessék az embereket.
A környezetvédelmi plakátok a környezetbarát háztartás témája körül forognak, a csapat tagjai arra keresik a választ, hogy mit tehetünk élő környezetünkért. A hat tablóból álló kiállítási anyag magába gyűjti a környezettudatos háztartás leglényegesebbnek tartott elemeit.
Az első plakát témája az éghajlatváltozás. Enyém, tiéd, miénk – olvasható rajta. A Földre gondolunk, hiszen mindannyian felelősek vagyunk érte. Az éghajlatváltozás jelensége napjainkban már megkérdőjelezhetetlen, és az is bizonyított, hogy a hőmérséklet emelkedését emberi tevékenység okozza. A gyárak és a közlekedési eszközök által kibocsátott füst, a rengeteg szemét, az előállításuk közben létrejövő széndioxid és más üvegházhatású gázok miatt az éghajlatváltozás olyan mértékű, hogy az állatok szinte menekülnek, biztonságos helyet keresve. Ha létezne Noé bárkája, akkor minden állat oda menekülne, hogy biztonságban érezhesse magát a Földön. Ez látható az első környezetvédelmi plakáton, amellyel a kis csapat az éghajlatváltozásról igyekszik tájékoztatni az embereket.
Veszélyben az élővilág? – áll a második plakáton. Ma már tény, hogy az éghajlatváltozás miatt az élővilág nagy veszélyben van, és nem csak az állatok, hanem a növények, a levegő, valamint a víz is. Naponta csaknem 50 állat- vagy növényfaj hal ki a Földön, és percenként négy futballpálya méretű őserdő tűnik el. A vizek élővilágát folyamatosan veszélyeztetik a szennyeződések, szennyvizek. Ezek a dolgok nemcsak elgondolkodtatóak, hanem gyors és sürgős változtatásokra szólítanak fel bennünket.
A harmadik plakáttal egy régi, környezetbarát ház bemutatására törekedett a Csodacsillag csapat. Alig néhány évtizeddel ezelőttig a házakat helyben, természetes anyagokból építették helyi mesteremberek vagy családi-szomszédi segítséggel. A házak melletti kertben megtermett a szükséges zöldség és gyümölcs, a vizet az udvarban lévő kútból nyerték, a házban található kemence pedig nemcsak fűtésre, hanem sütésre is szolgált. A falusi porta környékén nem képződött szemét, mindennek megvolt a maga helye.
Háztartásunk környezetbarát működtetése a negyedik plakát témája. Manapság egy átlagos háztartás rengeteg szemetet termel. Sokat tehetünk környezetünkért már azzal is, ha a szemetet szelektíven szétválogatjuk, vagy újrahasznosított termékeket használunk. A kis csapat igyekszik felhívni a figyelmet arra, hogy az emberek minél kevésbé csomagolt termékeket vásároljanak – ha kevesebb a csomagolás, kevesebb a szemét is. Az iskolában már hónapok óta gyűjtjük a műanyag palackokat, amelyek újrahasznosításra kerülnek, ezáltal szintén védjük a környezetünket.
Az ötödik plakát arra keresi a választ, hogyan lesz környezetbarát az életünk. Környezetünkben sok a szemét és kevés a fa. Ha ültetünk egy fát, máris tettünk valamit a környezetünkért. A gyerekek célja ezzel a plakáttal az volt, hogy egyszerű, de megkapó környezetbarát tapasztalatokat mutassanak.
Az alkalmazkodó építészetről szóló plakát abból indul ki, hogy a természet nem tud alkalmazkodni az építészethez, az építészetnek kell alkalmazkodnia a természethez. A megújuló energiaforrások a jövő lehetőségei, hiszen amellett, hogy gazdaságosak, a természetet is óvják. A napenergiát megújuló energiaként az otthonunkban is hasznosíthatjuk – felmelegíthetjük vele a fürdővizet, de fűthetünk is vele.
Az ismeretterjesztő, gondolkodásra késztető kiállítási anyag vándorkiállítás formájában több helyen, intézményben is megtekinthető lesz. A kiállítás célja, hogy minél több ember lássa és megfogadja a tablók által sugallt üzeneteket.
A környezetvédelmi tablók összeállításánál az újrahasznosítás fontos szerepet kapott. A tablókon lévő képeket a gyerekek régebbi magazinokból, képes újságokból válogatták össze. A sok szöveg helyett igyekeztek képekben gondolkodni, kiragadni az adott téma legfontosabb mondanivalóját, és azt átadni.
A kiállítás megnyitójára ünnepélyes keretek között az iskolában került sor. A gyerekek elmondták társaiknak, hogy mi a plakátok mondanivalója, és hogy miért fontos egy-egy tabló üzenete számukra.
A környezetvédelmi akció keretében azokról az ökológiai értékekről van szó, amelyek nélkül elképzelhetetlen az élővilág jövője és a mi jövőnk. A gyerekek is azon fáradoznak, hogy környezetükben a felnőttek és a gyerekek vidámabbak és segítőkészebbek, szolidárisabbak legyenek, és megsejtsék az igazán kiváltságot jelentő, reményt adó tudás csodálatos lehetőségeit.