Mester és tanítványai (Fehér Rózsa felvételei)
A tartományi oktatási titkárság védnökségével és az óbecsei önkormányzat támogatásával tegnap az Óbecsei Gimnáziumban megtartották az eszesség első fesztiváljának községi elődöntőjét. A fesztivált Kabók József tartományi oktatásügyi titkárhelyettes nyitotta meg, de a rendezvényen megjelent Knézi Péter polgármester, Budislav Medurić alelnök, valamint Varnyú Ilona, a községi tanács oktatással és művelődéssel megbízott tagja is.
Harminc középiskolás versenyzett
Miodrag Basarić, a gimnázium igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy manapság sajnálatos módon egyre többet magolnak a diákok, a logikus, összefüggésekben történő gondolkodás háttérbe szorult, ami az oktatási rendszer nagy hiányossága. Ez a verseny remek bizonyítéka annak, hogy vannak kreatív gondolkodású, tehetséges fiatalok is az iskolákban.
Szépek és eszesek
Az Eszesség Fesztiválján tegnap valóban a tudáson és a kreativitáson volt a fő hangsúly, a legjobb középiskolások ezúttal logikai és alkotóképességeikről tehettek tanúbizonyságot. A versenyen harminc tanuló vett részt az óbecsei közgazdasági-kereskedelmi középiskolából, a műszaki középiskolából és a gimnáziumból. A verseny során a tanulók a Doris kirakós játékban mérték össze tudásukat, ügyességüket.
Az első menet megkezdődött
A Doris logikai játékot az újvidéki Zdravko Živković tervezte, és a tekintélyes amerikai Games folyóirat 2009 legjobb játékává kiáltotta ki. A versenyen maga a játék atyja, Zdravko Živković volt a „játékmester”, akinek elmondása szerint a verseny ötlete a Martin Gardner Alapítványtól származik, amely egy világméretű, a logikus gondolkodást népszerűsítő rendezvénnyel szeretett volna megemlékezni a nagy matematikus születésének évfordulójáról. A kezdeményezéshez 25 ország csatlakozott, köztük Szerbia is.
Szünetben telefonon is lehetett játszani
– A Doris kirakós játékot nyolc évvel ezelőtt terveztem meg. A mintegy 4000 megoldási lehetőséget biztosító 24 darab színes, kirakós elemet a kislányaimnak szántam, a játék neve is az ő keresztnevüknek a kezdő szótagjaiból állt össze. A játékot Amerikában mutattam be, és számomra is váratlan sikert ért el a szakemberek körében, ott ma már Cube-Brick néven forgalmazzák. Ez az első olyan játék, amely a kombinációs lehetőségek számát tekintve messze túlszárnyalja a Rubik-kockát. Az Apple informatikai cég vállalta azt is, hogy a játékot telefonon népszerűsíti – hallottuk a játék tervezőjétől.
Doris, a komisz
Az elődöntőket Vajdaság húsz városában és községében tartják meg az év közepéig, majd júniusban az Egyesült Államokban kerül sor a döntő „összecsapásra”. Az Eszesség Fesztiválja által a szervezők szeretnék felfedezni azokat a kiemelkedő képességű középiskolásokat, akik logikus gondolkodásukkal és vizuális észlelésükkel kiemelkednek kortársaik közül, ezek a tehetséges diákok ugyanis rendívül innovatívak és kreatívak, remek problémamegoldó készségekkel rendelkeznek, és képesek a látszólag összefüggéstelen elemekből optimális egységet alkotni. A verseny remélhetőleg felhívja a figyelmet azokra a tehetségekre, akiknek a képzésére érdemes a társadalomnak pénzt áldoznia.
Az első menet nyertese
Óbecsén a legeszesebbnek Bojana Vuleta bizonyult, Nikola Kovačev lett a második (mindketten a közgazdasági-kereskedelmi középiskola diákjai), harmadik helyen pedig Mirjana Čurčin gimnáziumi tanuló végzett – ők jutottak tovább az újvidéki döntőre, amelynek nyertese részt vehet az Egyesült Államokban megtartandó nemzetközi versenyen.
Majdnem megvan…
A dobogósok (balról jobbra): Bojana Vuleta, Nikola Kovačev és Mirjana Čurčin
A gimnazisták csapata pirosban