2024. november 28., csütörtök

A szívem adtam neked

Vajdasági turnén az öt év után újraalakult muzslyai Szivárvány zenekar

A Bánság legnagyobb magyar települése mindig is híres volt zenészeiről, zenekarairól. Ezek a könnyűzenét és népzenét egyaránt játszó együttesek bálokban, lakodalmakban, hangversenyeken és különböző rendezvényeken léptek fel helyben és Vajdaság szinte minden településén. A sok jó és tehetséges zenekarnak mindig bizonyítani kellett, és tudásának legjavát nyújtani, ha fenn akarták tartani magukat ezen a csöppet sem könnyű zenei pályán. A körünkben több mint negyed évszázada meghonosodott muskátlizene egyik legjelesebb képviselője a Szivárvány együttes volt, amely sajátos stílusával és meghatározó, színes zenei előadásával rengeteg rajongót szerzett szinte az egész magyarság körében.

Az együttes a tizedik Tordai Művelődési Napok rendezvénysorozat keretében tartott hangversenyen lépett fel. Ebből az alkalomból kérdeztem a ma már történelmi megalakulásról, a felfelé ívelő népszerűségről és az újrakezdésről Tóth Árpádot, a zenekar egyik frontemberét.

– A Szivárvány együttes 1986-ban alakult meg Muzslyán. Fiatalos lendülettel egy új stílus, a muskátlizene felé fordulva próbáltuk megvalósítani merész terveinket, betörni és megmaradni a könnyűzenei iparban. Tisztában voltunk azzal, hogy nagyon nehéz megpróbáltatás lesz számunkra, de határozott és elszánt magatartásunkkal sikerült elindulni a göröngyös úton. E műfaj mellett vállaltuk a lakodalmas, mulatós zenét is, habár ez más hangszerelést igényel. Ahol mulatság, vidámság volt – akár családi körben, akár rendezvényeken – mi ott voltunk, és próbáltunk megfelelni minden korosztálynak. Justin Tamás, Kecskés Sándor, Gyémánt Tibor, Tápai Ferenc és Tóth Árpád összetételben megszületett első lemezünk Nélküled az élet gyötrelem címmel, amely négy hónap alatt aranylemez lett, hiszen a mai napig rekordszámú, száznegyvenezer példányban kelt el – emelte ki Tóth Árpád.

– A folytatásban újabb slágerek és változások az együttesben ?

– Igen, Gyémánt Tibor és Tápai Ferenc helyett Táborosi György és Losoncz Tibor csatlakozott hozzánk. Közben újabbnál újabb dalok születtek Gyémánt Tibor szövegíró és Kecskés Sándor zeneszerző jóvoltából, gondolom mindenki számára ismerősen cseng A rózsák könnyesek, a Havai kislány, az Újév hajnalán, az Öreg magnetofon, és sok más sláger. Ebben a fölállításban 1998-ig muzsikáltunk együtt, rengeteg fellépésünk volt Vajdaság-szerte és külföldön is, Svédországban, Ausztráliában, Horvátországban, Kanadában, Németországban, Magyarországon... is. Mindenhol nagy szeretettel és rajongással fogadtak bennünket, ezek felejthetetlen emlékek. Ugyanis abban az évben énekesünk, a zenekar egyik meghatározó személyisége, Justin Tamás családjával a tengeren túlra költözött, ennek ellenére az együttes még hat évig létezett és keményen dolgozott. Ez alatt az idő alatt hét lemezt-kazettát adtunk ki.

– Hosszú szünet után újraalakult az együttes, honnan az ötlet?

Az együttes megszűnte után mindenki járta saját útját. Táborosi György az MZN együttesében, jómagam a Juniorban, majd a Délibábban muzsikáltam. A dolog érdekessége, hogy szinte kizárólag a Szivárvány dalait játszottuk egy az egyben. Amikor ezek az együttesek is megszűntek létezni, Gyuszival magunk mellé vettünk három fiatal, tehetséges zenészt, Horváth Zoltán énekest, Mezei Zsolt gitárost és Visi Attilát, aki billentyűs hangszereken játszott, közben begyakoroltuk és felújítottuk a régi Szivárvány-repertoárt, majd elkezdtünk dolgozni egy újabb CD kiadásán.

Mennyi idő alatt készült el, és kik segítették megjelenését?

– A legújabb CD-re a válogatás úgy történt, mint az együttes előző hanghordozóin, amelyek egy mulatságra hasonlítanak kicsiben, hiszen csárdáscsokor, cigánynóták egyvelege, nagyon régi slágerek, modern dalok fiataloknak, valamint Gyémánt Tibor és Visi Attila szerzői dalai vannak rajta. Hat hónapig tartó kemény munka után december 21-én jelent meg legújabb hanglemezünk, Szívem adtam néked címmel, amely Losoncz Tibor Szivárvány nevű stúdiójában készült. Ugyanakkor köszönettel tartozunk Mókus Sándor újvidéki, Tóth Zoltán torontálvásárhelyi (debelyacsai) és Papp Péter székelykevei vállalkozóknak, akiknek a segítsége nélkül ez a projektum nem valósulhatott volna meg.

– Mik a terveitek?

– A nyolcadik hanglemezünk bemutatója Muzslyán volt. Vajdasági bemutatónk során felléptünk még Torontálvásárhelyen, Topolyán, Temerinben, Kisoroszon, Csókán, Újvidéken és Tordán, hátra van még a magyarittabéi és a zombori vendégszereplés. Külön öröm számunkra a rajongóink által tanúsított nagy érdeklődés fellépéseinken, ezért a belépőjegyhez egy CD is jár. Egy hónapja az együttes új billentyűse Labancz Zoltán. Nagyon szeretnénk bejárni a Kárpát- medencét és eljutni mindenhová, ahol magyarok élnek, Erdélybe, a Felvidékre... Egy anyaországi kiadót is szeretnénk találni, amellyel a kiadványok minőségét tudnánk szavatolni – jelentette ki a frontember.

Nem kételkedünk az együttes jövőjét illetően, hiszen ők csak a hagyományt, a magyar zenét szeretnék továbbvinni a már megkezdett, járt úton.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás