2024. szeptember 3., kedd

Az irigy perselymalac meg a többiek

Gyermekszínházak kiállítása Szabadkán
(Molnár Edvárd felvételei)

Február utolsó napján Szabadkán, a Szabadegyetem galériájában megnyílt a szegedi Kövér Béla Bábszínház és a szabadkai Gyermekszínház közös kiállítása. A bábok, plakátok, művészfotók tárlata, amely megközelítőleg az elmúlt harminc év néhány emlékezetes gyermekelőadását eleveníti fel, március 14-éig látogatható. Mint a megnyitón is tapasztalhattuk, a gyerekeknek nagy örömet jelent közelről is szemügyre venni, titokban megfogdosni a bábokat, jelmezeket, kellékeket, ugyanígy azok a felnőttek is élvezettel keringtek a kiállított tárgyak között, akik még őrzik lelkükben a gyermeki rajongást. Sőt, azok is, akiket érdekel a kreatív alkotómunka, például a bábkészítés. A megnyitón jelmezekbe öltözött színészek is elvegyültek a tömegben, és ugyancsak felkeltették a gyerekek érdeklődését.

A szabadkai Gyermekszínház Augustin Juriga művészfotóit is kiállította. Így, ha csak egy villanásnyira is, újból eszünkbe juttatta például a Szentiváni álom, A szerelmes sárkány, a Hamupipőke, az Erdei házikó, A holló és a többi mesét. A képeken újból teljes bevetésben láthatjuk a nemrég elhunyt Szabó Ferenc színművészt, aki sokunk szívében továbbra is a vidám Feri bácsiként él tovább. Persze a többi színész is néhol nehezebben, máshol könnyebben felfedezhető a maszkok alatt, például Ripcó László, Gyermány Tibor, Budanov Márta, a jelenlegi igazgató, Stamenković Árokszállási Márta és még sokan mások. A jelmezek, bábok vagy egyéb kellékek a Tündér Ilonát és Árgyélust, A hollót, a Brémai muzsikusokat és a többi felejthetetlen előadást varázsolja elő emlékeink mélyéről.

A Kövér Béla Bábszínház Huszár Imre szemrevaló, szép színes plakátjai mellett igazán kedves bábokkal is bemutatkozott. A gyerekek rögtön szívükbe zárták Sampuclit, az irigy perselymalacot, aki most nem irigykedett, és még pattogatott kukoricát is lehetett tőle csenni. Az égő ház című Joseph Hydn ihletésű előadás szörnyű kis csontváza szintén a csodálat tárgya lett, akárcsak a kukac a Nyam-nyami előadásból. Emellett persze sok más báb és plakát is látható, amelyek valóban nagy kedvet csinálnak ahhoz, hogy megnézzük a szegedi színház előadásait, például A varázsecsetet, az Álomszuszék Katherinát, a Kis Mukkot, a Gólyakalifát, a Mátyás király lakomáját, a Muzsikás Jankó szerencséjét, a Bolond lyukból bolond szél fúj mesét, vagy a Violint, a király macskáját.

A kiállítás megnyitóján Stamenković Árokszállási Márta, a szabadkai Gyermekszínház igazgatója elmondta, hogy hisznek a két intézmény barátságában. Ugyanakkor remélik, hogy együttműködésük keretében e kiállítást további programok követik.

A tárlaton jelen volt Kövér László, a Kövér Béla Bábszínház igazgatója is, aki valójában a színházalapító, Kövér Béla fia. Tőle megtudhattuk, hogy nagy szeretettel hozták el a kiállításukat, és terveik közt szerepel, hogy még több előadást és programot mutassanak be a vajdasági közönségnek. Slobodan Marković, a Szabadkai Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivál igazgatója is szólt az egybegyűltekhez és közölte, hogy örömmel vesz részt a projektumon. Nemcsak a kiállítás létrejöttét emelte ki, hanem annak fontosságát is, hogy a szegedi gyermekek megismerkedhetnek a szabadkai Gyermekszínház előadásaival, és fordítva, a tárlatot pedig hivatalosan Slavko Parać, a szabadkai képviselő-testület elnöke nyitotta meg.

Ez a kiállítás a Cul-Tour projektumon keresztül zajlik, amely a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg. A projektumot a szabadkai Szabadegyetem vezeti, mint a Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivál végrehajtó producere, míg a Kövér Béla Bábszínház a magyarországi partner. A tervek szerint a projektum tizenhárom hónapig tart, belefoglalva a Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivált Szabadkán és Szegeden, vendégszerepléseket, kerekasztal-beszélgetéseket és bábműhelyeket, határon innen és túl. Úgy tudni, hogy ezekre március második felében kerülne sor, március 20-án (a gyermek- és ifjúsági színházak világnapján), március 21-én (a bábművészet világnapján) és március 27-én (a színházi világnapon).