2024. július 17., szerda

A jövő jogászai

Vajdasági fiatalok látogatása a Magyar Köztársaság közjogi intézményeiben

Érdekes és hasznos tanulmányi kiránduláson vettek részt február 23-tól 25-ig a vajdasági joghallgató egyetemisták és a jog iránt érdeklődő középiskolások. A majd 35 fős csoport a Jövő Fiataljai – Magyar Ifjúsági Egyesület szervezésében a Magyar Köztársaság egyes közjogi intézményeiben tettek tanulmányi látogatást.

A három nap legfontosabb állomása Budapest volt, először az Országgyűlésben töltöttek el egy délutánt. Gyönyörködhettek a magyar parlament belsőépítészeti remekeiben, a karzatról több mint egy órán át figyelemmel kísérhették a vitanapot. Ezt követően Gécy József Alajos képviselő, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság elnöke fogadta a vajdasági csoportot, beszámolt nekik a parlamenti munkáról. A középiskolásoknak és az egyetemistáknak nagyon tetszettek az ülésterem előtt elhelyezett rézfoglalatú szivartartók, amelyek előtt egykor az ülés szünetében a képviselő urak – közöttük volt Móricz Zsigmond is – pöfékelhettek. Abban az időben az a mondás járta, hogy ez a beszéd megér egy Havannát is. A szivarra gondoltak, ugyanis a képviselő urak szivarjai között a Havanna volt a legnagyobb, a legtömörebb és a leghosszabb. Ha nagyon érdekesen beszélt a képviselő, akkor a szivartartóban hagyták a füstölgő Havannát és bementek meghallgatni a beszédet. Ha lebilincselő volt a szónoklat, akkor gyakran előfordult, hogy a szivar tövig égett.

A vajdasági csoport a tanulmányút másnapján a Sándor-palotába látogatott el. Megtekintették a Köztársasági Elnöki Hivatalt és gyönyörködhettek Buda legszebb részében, Budapest panorámájában is. Aznap az Alkotmánybíróság vendégei is voltak, dr. Trócsányi László bíró előadást tartott nekik az Alkotmánybíróság működéséről.

A látogatás harmadik napján a Legfelsőbb Bíróságon és a Legfelsőbb Ügyészségen meghallgatták Széplaki Nagy Gábornak, a Legfelsőbb Bíróság kabinetfőnökének előadását. Megtudták, hogy ennek az igazságszolgáltatási szervnek 80 bírója van, 70 százalékuk nő. Afelől érdeklődtek, hogy előfordulhat-e olyasmi, ami Szerbiában a közelmúltban történt és igen nagy botrányt váltott ki? A Legfelsőbb Bíróság tagja egyidejűleg tagja lehet-e az Országos Választási Bizottságnak? Nos, Magyarországon ez nem fordulhat elő, a bíróknak párton kívülieknek kell lenniük, a választási bizottságot pedig magukból a pártokból delegált személyek alkotják. Ezek szerint kizárt dolog, hogy egy bíró a bíróságon is és a választási bizottságban is dolgozzon, és hogy két helyen vegye fel a fizetését. A csoport a Magyar Nemzeti Bankba is ellátogatott, s élményekkel felvértezve indult vissza Budapestről Újvidékre. Klenanc Miklós, a Jövő Fiataljai Magyar Ifjúsági Egyesület elnöke a következőket mondta a tanulmányi kirándulásról:

– Kettős célja volt a budapesti kirándulásnak: a joghallgatók számára bemutatni a Magyar Köztársaság legfőbb közjogi intézményeit, és a jog iránt érdeklődő középiskolás fiatalok kedvét még inkább felkelteni a szakma iránt. Azt hiszem, elértük azt, amit akartunk, hiszen mindenki elégedetten tért haza. Bízhatunk abban, hogy a jövőben több magyar joghallgató és jogász lesz, akikből majd egykor akár a vajdasági magyar jogásztársadalom is kialakulhat.

Nem lehetett könnyű összeállítani ezt a tartalmas programot...

– Igen hosszú munka áll mögöttünk, az eredményt annak köszönhetjük, hogy egyesületünk igyekezett kiépíteni a legkülönfélébb intézményes kapcsolatokat Vajdaságban, Magyarországon és a Kárpát-medencében is. Eltökélt célunk volt, hogy a vajdasági magyar ifjúságot közelítsük az anyaországi és a Kárpát-medencei társaikhoz. Munkánk során más ifjúsági szervezetekkel is együttműködtünk, s ennek köszönhetően sikerült elérni, hogy Magyarországon fogadtak bennünket és tartalmas, humoros előadássorozatot hallgathattunk meg.

Voltak támogatók is? Hogyan sikerült előteremteni a szükséges pénzt?

– A kirándulás szervezésekor arra törekedtünk, hogy lehetőleg teljesen ingyenes legyen az út, és ez így is történt. Mindez a tartomány oktatásügyi, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségügyi titkárságnak köszönhető. Pályáztunk, elnyertük a támogatást, egyszer 100 000, és egyszer 120 000 dinárt kaptunk, abból finanszírozni tudtuk 35 személy szállásköltségét, étkezését és az utat. Azt hiszem, nagyon szép visszhangja van a dolognak, mindenki elégedett a kirándulással, a legtöbben hasznosnak és ismeretbővítőnek mondták.

Az egyik résztvevő, Miavecz Emma joghallgató is beszélt benyomásairól:

– Számomra az intézményekben tett látogatás volt a legérdekesebb. Alaposabban megismertük a magyar jogrendszer egy részét, annak működését. Nagyon megérte elmenni, azt hiszem, hogy a tapasztalatokat hasznosítani tudjuk, azt pedig mindenképpen állíthatom, hogy ismereteink bővültek, máris nagyobb tudással, több információval rendelkezünk. Mindannyiunkban mély nyomot hagyott az a jelenet, amikor az esti órákban a magyar parlamentből kiléptünk, és zászlókat lengető tömeg állt előttünk. Persze, hogy nem a mi tiszteletünkre vonultak oda, hanem tüntettek, a kormányfő lemondását követelték. Talán ez is egy életreszóló élmény marad valamennyiünkben.

A Magyar Nemzeti Bank látogatóközpontja előtt
Előadáson az Alkotmánybíróság intézményéről és működéséről
A Köztársasági Elnöki Hivatal megtekintése
Látogatóban az Országgyűlésben