2024. november 23., szombat

Magvető-élőújság Lukácsfalván

Településfejlesztésről, közösségfejlesztésről és faluturizmusról a kertészkedők között

Balanyi Sándor (fotók: Dávid Csilla)



Nem megszokott miliőben szervezte meg vendégvárónk, a lukácsfalvi Fehér tó Hagyományápoló és Környezetvédő Egyesület kedd esti Magvető-élőújságunkat, ugyanis konyhakertészetéről, különösképp a legendás paradicsomáról elhíresült falu lakosai terménybemutatót is tartottak, befőtt paradicsomlé, különböző magvak, és a fóliasátorból frissen szedett zöldhagyma, spenót is került az érkező vendégek és helybeliek elé.

– Ezek a termékek többsége holnap reggel már a belgrádi piacokon lesz, ebből élnek a helybeliek – mondja Balanyi Sándor, a falu mindenese, fő mozgatórugója. Érdeklődési köre a településfejlesztés és a közösségfejlesztés, ezenkívül a Kisboldogasszony egyházközösség tanácsának elnöke, a Fehér tó Hagyományápoló és Környezetvédő Egyesület első embere, és a helyi közösség tanácsának alelnöki posztját is betölti.

Paradicsomáról lett híres Lukácsfalva


– Lukácsfalván a konyhakertészetnek hagyománya van, és kitartó munka folyik a szervezkedés érdekében is. Egyesületünk négy ágazata működik: a környezetvédelmi, a hagyományápoló, a turizmusfejlesztési és a tájékoztatási. Két héttel ezelőtt volt közgyűlésünk, amikor döntöttünk arról, hogy a szociális védelemre is kiterjesztjük tevékenységünket. Tulajdonképpen ezzel az egyesület kinőtte hagyományápoló voltát, és inkább falufejlesztési egyesületté cseperedett. Kistérségi fejlesztésben gondolkodunk, és szakmai tömörülésünk is van, különös tekintettel a környezetvédelem alosztályban, amely biotermesztéssel és technológiai fejlesztéssel is foglalkozik. A közelmúltban sikerült a helyi Sonja Marinković Általános Iskolával aláírnunk egy szerződést a biotermesztés megkezdéséről az intézet parcelláin – mondta Balanyi.


Belgrádi piacra szánták



A Fehér tó egyesület együttműködési szerződést kötött a Háló Vajdasági Fejlesztési Alappal, és kölcsönösen kisegítik egymást. A Háló kiterjed számos vajdasági magyarlakta településre, és ha a jelenben nem is, de a közeljövőben az a célja, hogy a helybeli fejlesztési irodák programokat, projektumokat dolgozzanak ki, amelyek a polgárok javát szolgálják. Ez nem csupán nemzeti vonalon történik, hanem a település összlakosságára hatással lesz. – A Háló második nekifutásra kezdi meg tevékenységét Lukácsfalván. Első ízben nem éppen sok sikerrel indult, most viszont ismét alakulófélben van, és ez követhető példa lehetne. Ha a falu alig ötszáz lakosával sikerült bekapcsolódnunk, miért ne sikerülne más településeknek is – mondja Balanyi.

A közönség egy része

Lukácsfalváról az utóbbi időben egyre többet hallani Vajdaság-, de Kárpát medence-szerte is. Hírnevét a paradicsommal vívta ki magának. A paradicsomnapok rendezvény ötlete a Fehér tó Hagyományápoló és Környezetvédő Egyesület vezetőségének fejéből pattant ki, és az idén immár nyolcadik alkalommal kerül megrendezésre. Azért szervezik meg a paradicsomnapokat, hogy a helyi termelők a falu legfőbb termékét, ezen túl pedig egész évi munkájukat is bemutassák, versenyformában összemérjék tudásukat, tapasztalatukat. Tavaly a Kárpát-medence képviselői, az erdélyi, kárpátaljai, felvidéki, magyarországi, és természetesen a vajdasági versenyzők mezőnyében választották meg a legízletesebb friss paradicsomot, főtt paradicsomot, és a legnagyobb paradicsomot.





****

Elmarad az idős háztartások támogatása


A tartományi mezőgazdasági titkárság a napokban meghirdeti a határutak rendezésére irányuló pályázatát, amelyre többek között a lukácsfalviak is jelentkezhetnek – jelentette be Dobai János tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes. Ám kevésbé kedvező hír, mondta, hogy a tavaly nagy érdeklődésnek örvendő, az idős földművesek és háztartások támogatására kiírt program alighanem elmarad. Tavaly mintegy 3000 igénylő részesült támogatásban, de az idén erre nem nyílik lehetőség, azzal a megindoklással, hogy ha a köztársasági minisztérium nem ír ki ilyen pályázatokat, akkor nem létezhet a tartományban sem. Az idős földművesek számára, akiknek a havi nyugdíja alig haladja meg a 8000 dinárt, mindennemű támogatás nagyon sokat jelentett volna – tette hozzá Dobai.


****


Az élőújságon napilapunkat képviselte: Németh Zoltán főszerkesztő-helyettes, Varga Attila, a Magvető szerkesztője, Tóth Bátori Erzsébet szervező, Kókai Péter marketingvezető, közös vendégként pedig Kovács Elvira és Fremond Árpád köztársasági képviselők, Dobai János tartományi mezőgazdaság titkárhelyettes, Szabó József, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója és Juhász Attila ifjú agrármérnök szólt az egybegyűltekhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás