2024. november 28., csütörtök

A méhviasz és a színház vonzásában

Gömöri Éva és Šefčić Melinda kiállítása a szabadkai Városi Könyvtárban
(Molnár Edvárd felvételei)

Szabadkán, a Városi Könyvtár kiállítótermében tizenegyedik alkalommal nyílt meg a tavaszi kiállítás, amelyen ezúttal két fiatal művésznő, Gömöri Éva és Šefčić Melinda munkái kaptak helyet. A tavasz első napján megrendezett megnyitón Mile Tasić, a könyvtár helytörténeti osztályának vezetője és Ágoston Pribilla Valéria igazgatóhelyettes köszöntötte az egybegyűlteket, kifejtve, hogy a tavaszi kiállítás már több mint egy évtizede a fiatal, feltörekvő művészeknek kínál bemutatkozási lehetőséget, és hogy a korábbi kiállítók közül jó néhányan környezetünk elismert művészei, és kezdeti lépéseik egyike éppen a könyvtárhoz kötődik.

A kiállítást Janovics Kanyó Erika díszlet- és jelmeztervező nyitotta meg. Elmondta, hogy rendkívül nehéz érvényesülni a művészeti pályán, nem elegendő hozzá a rendkívüli tehetség sem, ugyanis ahhoz, hogy valaki sikeres legyen a képzőművészet bármelyik területén, rengeteg erőfeszítésre, munkára van szükség. Mondataival azt üzente a két fiatalnak, hogy tartsanak ki, sose engedjék magukat eltántorítani kitűzött céljaiktól, és ha egy kis szerencse is párosul kitartó munkájuk mellé, még sokra vihetik a saját művészeti területükön.

Šefčić Melinda a zágrábi Képzőművészeti Akadémia végzős hallgatója, a könyvtárban vegyes technikával készült munkáit tekintheti meg a nagyérdemű, amelyek érdekessége, hogy festékbe mártott méhviaszgalacsinok egymásba és egymás mellé rendezésével készültek. Rendkívül színesek, többféle témakört járnak körül, habár dominálnak az ember és az éter ihlette alkotások – erről árulkodik a képek címe is: Világűr, Fej 2, Gyermek, Föld. Műveivel 2009 decemberében már találkozhatott a szabadkai közönség, akkor a Bash-házban állították ki képeit.

Gömöri Éva a Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Karának látványtervezés szakára jár, kiállítótársához hasonlóan végzős. A könyvtárban díszlet- és jelmeztervein keresztül mutatkozik be az érdeklődőknek, habár smink- és maszkkészítéssel is foglalkozik. Korábban dolgozott már a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban színpadra állított A szerelem igaz természete című előadás díszletén és jelmezein, akkor a diplomaelőadását jegyző Lénárd Róbert rendező kérte fel erre a munkára. A könyvtári kiállítóteremben az Euripidész Elektrájához, Schiller Stuart Máriájához, Plautus Hetvenkedő katonájához és Goldoni A chioggai csetepatéjához készült jelmeztervek tekinthetők meg, valamint a Stuart Mária, a Hetvenkedő katona és A chioggai csetepaté díszletterv makettjei is láthatók.

A kiállítás két hétig fogadja a látogatókat a szabadkai Városi Könyvtár hátsó bejáratán keresztül megközelíthető kiállítóteremben.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás