A lakosság nagy része, gyerekek és felnőttek egyaránt gyakran panaszkodnak gerinc-, izom- vagy ízületi fájdalomra. Tömeges jelenség a gerincferdülés és az olyan deformitások, mint a lúdtalp vagy a különböző ficamok. Gondoljunk csak a nehéz iskolatáskákat nap mint nap cipelő gyerekekre, vagy arra, milyen testtartásban is várakozunk a buszmegállóban, észre sem véve, hogy testsúlyunk egyenletes elosztása helyett mindig csak az egyik oldalunkat terheljük.
Ez még az aktív sportolóknak is gondot okoz. A helyes testtartást sokan még csak el sem sajátítják, sőt a szakemberek szerint még a helyes légzést sem ismerjük. Pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne a probléma.
A Korak korrekciós gimnasztikai klub kimondottan az efféle deformációk gyógyítására, kezelésére szakosodott. Lassan tíz éve lesz, hogy Szabadkán elsőként kezdtek bele egy olyan munkába, melyben mindenkivel személyre szabott programot valósítanak meg a klubon belül, attól függően, milyen és mekkora mértékű elváltozást állapítanak meg. Ezt az individuális megközelítést az évek folyamán sikeresen alkalmazták, s más korrekciós gimnasztikával foglalkozó intézetek is átvették a személyre szabott kezeléseket. A klub több programot is kínál, külön a gyerekeknek, tiniknek és felnőtteknek, heti három alkalommal, két szakember, Ljubomir Stankić és Naser Dalila vezetésével. Rajtuk kívül ortopéd szakorvosok és pszichológusok is részt vesznek a munkában. A klubnak már több mint ötszáz bejegyzett tagja van, jelenleg mintegy hatvanan látogatják az edzéseket. A foglalkozások kis, öt-tíz fős csoportokban folynak, így mindenkire tudnak időt szánni, s figyelni tudják javulásukat is. A korrekciós edzések alatt nyújtó és célzott izomerősítő gyakorlatokat végeznek, melyekhez különféle segédeszközöket is használnak.
Milanka Stankić, a Korak egyik munkatársa elmondta, hogy a leggyakoribb probléma a nyaki, háti és ágyéki deformáció, valamint a lúdtalp, az iksz-láb és az ó-láb. Mindenki, aki tagja lesz a klubnak, részt vesz egy előzetes mérésen, ahol megállapítják a deformitás mértékét és kijelölik az ajánlott gyakorlatokat. A tagokról kartont vezetnek, ahol nyilvántartják az összes adatot, s a foglakozások alatt többször is ellenőrzéseket végeznek, hogy felmérjék a javulás mértékét és az egyéni program hatásosságát. Ha nem tapasztalnak javulást, változtatnak a program megfelelő részein s továbbra is figyelemmel követik az edzéseket.
– A leggyakrabban a helytelen testtartással szembesülünk. Ha idejében, vagyis még gyerekkorban észrevesszük a problémát, viszonylag rövid idő alatt helyre lehet hozni az elváltozásokat. Ehhez legalább hat hónap kell. Sajnos, minél idősebb az ember, annál tovább tartanak a kezelések, és bár klinikai esettel még nem találkoztunk, ha sokáig nem teszünk ellene semmit, akár helyrehozhatatlan károsodást is szenvedhetünk. Sajnos sok gondot okoz az is, hogy az iskolákban a padok és székek mérete nem igazodik a gyerek testmagasságához, s nem ülnek helyesen. A legveszélyeztetettebb korosztályba a tinik tartoznak. Hirtelen megnőnek, megindul a hormonműködésük, identitászavarral, önbizalomhiánnyal küszködhetnek, minek azután lehet káros következménye is. Arra is volt példa, hogy javasoltuk a szülőknek, a gyermek változtasson frizurát, hiszen a szemébe lógó frufru miatt állandóan félrehajtva tartotta a fejét, hogy rendesen lásson. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a szülőket is bevonjuk a munkánkba, de legalább tájékoztassuk a deformitásokról, hogy mire kell odafigyelniük, mi számít kórosnak, hogyan is fejlődik a gyermek. Szerencsére ők is érdeklődnek a téma iránt, s sikerült a tornatanárokkal és edzőkkel is jó együttműködést kialakítani, hiszen az efféle problémáktól sokszor még az aktív sportolók sem mentesek. Gondoljunk csak a teniszezőkre, akik állandóan az egyik karjukat, csípőjüket, lábukat terhelik edzés és verseny közben. Ennek orvoslására dolgoztuk ki az OSEBI programot, ahol az egészséges emberek mozgékonyságát, erejét, hajlékonyságát, gyorsaságát és kitartását szeretnénk erősíteni, fejleszteni.
A Korak minden évben szervez nyári és téli korrekciós táborokat is. A nyári tábort Prčanjban szervezik meg, a téli tábor helyszíne pedig Ivanjica. Ezekhez a korrekciós táborokhoz igyekeznek támogatókat is találni, hogy minél több gyerek és fiatal ingyen vehessen részt rajtuk. Az oktatásügyi minisztérium már második éve támogatja innovatív programjukat, melyben a tanítók és tanárok szakmai továbbképzése folyik, s a szemináriumok végén tanúsítványt is kapnak róla, a tanítóképző kar hallgatói pedig gyakorlatra járnak hozzájuk, hogy munkájuk során majd felhasználhassák a korrekciós gimnasztikát is.
– Fontos lenne még gyerekkorban kialakítani a helyes testtartást, hogy szokássá váljon, s később ne legyenek belőle problémák. A megelőzés sokkal fontosabb lenne a korrekciónál, hiszen a fájdalom az ember számára nem természetes állapot – mondta Milanka Stankić.
nyari tabor-korak