2024. november 27., szerda

Hódokkal táborozni

A turizmusfejlesztés felé kacsingat a tizenöt éves Sremska Mitrovica melletti Zasavica különleges természeti rezervátum – Dinoszauruszkiállítás június végéig

Szamaraknak szentelt nappal csalogatta nemrég a Sremska Mitrovica melletti Zasavica különleges természeti rezervátum az embereket, és ezzel párhuzamosan egy rendkívüli kiállítást is kínáltak az odalátogatóknak. Ez a rendkívüli kiállítás a hannoveri Paleontológiai Múzeumból érkezett, mintegy hatvan életnagyságú dinoszauruszt tartalmaz, és április, május, június folyamán tekinthető meg a lehető legtermészetesebb közegben.

Az ismert, rekonstruált dinoszauruszok példányaiból álló kiállítás sorra járja a kontinenst, Belgrád után érkezett Zasavicába.

Slobodan Simićtől, a rezervátum igazgatójától megtudtuk, hogy ez a kiállítás valójában része az intézmény 15 éves fennállása megünneplésének. Megerősítette, hogy a közönségvonzó rendezvényekkel nagy mértékben sikerült növelni a látogatottságot, ugyanis nem titkolt cél a közönség – különösen a gyermekkorosztály – megszólítása, odacsalogatása, hisz a természet megismerésével alapjában véve a természetet kedvelik meg, és tanulják meg tisztelni, óvni a maguk körül található természeti értékeket.

Az igazgató szavait minden tekintetben igazolta az a látvány, amelyet a rezervátum képe mutatott. A Sremska Mitrovicától délre, a Száván átkelve mintegy 20 kilométerre levő különleges hely hemzsegett a kisgyermekes családoktól és a kiránduló gyerekcsoportoktól. Fényképezkedtek, olvasgatták a több tíz millió évvel ezelőtt élt állatokról szóló ismertetőket, bámészkodtak-nézelődtek, kihasználták a játszóteret, felmásztak a kilátótoronyba, szamaragoltak, hajókirándulást tettek, vagy akinek a pénztárcája megengedte, megkóstolta a helyszínen árusított mangalicás zsíros kenyeret, kolbászt, sült húst, ökokenyeret...

A meglehetősen nagy érdeklődést nemcsak a rezervátum gazdagsága váltja ki, hanem a csaknem másfél hónapja látható dinoszauruszkiállítás is. – Csalinak kiváló a gyerekek érdeklődését élénken foglalkoztató dinóvilág, hiszen „menet közben” megismerkednek szűkebb környezetük számukra ismeretlen világával is – szögezte le az igazgató.

A rezervátumot átszelő Zasavica folyón rendszeresen hajókirándulást szerveznek, ami ugyancsak nagy élmény legtöbb síksági gyereknek. A kissé borsos árú hajókázáson (felnőtteknek 250, gyerekeknek 200 dinár) Marko Cvijanović ökológustól, a rezervátum szakmunkatársától sok mindent, csaknem mindent meg lehet tudni a vidék érintetlen természetrajzáról. Többek között azt, hogy nagyszámú, ritka növény- és állatvilági példányai miatt Szerbia kormánya 1997-ben a területet a természeti javak első kategóriájába sorolta, és ezáltal 670 hektárnyi területet helyezett védelem alá. E terület legnagyobb részét legelők borítják, mintegy 150 hektáron folydogál a Zasavica folyócska, és ennél valamennyivel kisebb területet erdő és nád borít.A folyó 33 kilométer hosszúságban Észak-Mačva (középkori nevén Macsó-vidék) és Vajdaság között kanyarog, vizében ritka halfajták is találhatók, mint a lápi póc (Umbra krameri). A folyó mintegy 2,5 méter mély, alatta viszont hat-hét méter vastagságú az iszap. A rezervátumban mintegy 200 növényfajta, 120 madár-, 20 halfajta és ugyanennyi kétéltű és csúszómászó található. A botanikusok büszké nemlegetik a mocsáricsalánt, bár a fehér és sárga tavirózsa arat leginkább a kirándulók körében.

– Sok mindennel dicsekszünk, de kétség kívül a hód újratelepítésére vagyunk a legbüszkébbek – hangsúlyozta Cvijanović. 2004-ben 36 hódot szereztek be, amelyeket csipezéssel követhetnek nyomon. A rezervátum három részében szaporodtak el, védettségüknek köszönhetően számuk nyolc év után ma 70–100-ra tehető. Olyannyira szabadok, hogy a két évvel ezelőtt létesített, korszerűen felszerelt kempingbe is időnként el-ellátogatnak. Vendégeink gyakran mondják: itt bizony hódokkal táboroztunk, a „szerencsésebbek” pedig velük is aludtak – fűzte hozzá Mihajlo Stanković, a rezervátum szakmunkatársa.

Az igazgató ugyanakkor arra is felhívta a figyelmünket, hogy kidolgozták a rezervátum turizmusfejlesztési tervét, ugyanis az intézményt ilyen irányba szeretnék fejleszteni. A terv a környezetvédelem és a falusi turizmus fejlesztése közötti egyensúly megőrzésén alapul, és a következő 12 évben akár egymillió eurós pályázati bevételt is eredményezhet.

Ez azonban a jövő zenéje. A 15 éves rezervátumba látogatók június végéig nemcsak a természettel ismerkedhetnek, hanem a dinoszauruszkiállítást is megnézhetik. Igaz, ez alatt az idő alatt a belépőjegy nem 100 dinárba, hanem 400 dinárba kerül (gyerekeknek 350, a családi jegy1000 dinár), a parkolás pedig 150 dinár, de a látvány miatt megéri.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás