2024. november 27., szerda

Birkanyírás kánikulában

Javában tart a birkanyírás

A viszonylag hosszan tartó bizonytalanság, s a több, egymással is ellentmondó híresztelés ellenére végül is szombaton a Felsőhegy közelében lévő Csordakútnál megrendezték a XI. Nemzetközi Birkanyíró- és birkapörköltfőző versenyt. A kora délelőtti órákban még úgy tűnt, hogy a kései (az előző években április végén, május elején rendezték meg az utóbbi időben mind népszerűbb rendezvénysorozatot – a szerző megjegyzése) és talán egy kicsit szerencsétlenül megválasztott időpont ellenére úgy 1000–1200-an voltak kíváncsiak a birkanyírók ügyes kezeire, és természetesen a főzőverseny résztvevőire, no meg a kulturális programra, ami az idén viszonylag pezsgőre sikeredett, mivel szinte mindig volt valaki a színpadon, aki zenével, énekkel szórakoztatta, vagy éppen a birkanyírással és a pörköltfőzéssel kapcsolatos tudnivalókat ismertette a fesztiválra látogatókat. Ilyen szempontból valóban nem érheti szó a szervezők háza táját.

Üveges Lajos, a birkanyírás idei bajnoka

Egyedül a szinte kibírhatatlan hőség volt az, ami miatt nem volt akkora zsongás, mint az előző években. A látogatók nagy része ugyanis, a pörköltfőző verseny és a birkanyírás résztvevőinek a megtekintése után a sörsátor viszonylagos hűvösében keresett menedéket és felfrissülést magának. Vagyis hiába volt színvonalasnak nevezhető a rendezvényt kísérő szórakoztató és kulturális program, amikor csak nagyon kevesen merészkedtek ki a tűző napra a színpad elé, hogy megtekintsék az egyébként apait és anyait beleadó fúvószenekart, a népzenei és a könnyűzenei produkciókat, vagy pedig a Csordakút egyik szegletében megrendezett jószágbemutatót, mivel könnyen belőlük is (nap)pörkölt lehetett volna. Másik dolog, amit többen kifogásoltak, hogy az egyetlen egy, a látogatók számára felállított sörsátornál már dél körül elfogyott a birkapörkölt. Ez a gikszer nem feltétlenül a szervezők számlájára róható fel. A sörsátor tulajdonosa viszont igazán gondolhatta volna, hogy nem egy kis létszámú, zártkörű rendezvényen vesz részt, hanem egy népünnepélynek számító összejövetelen, amelyen több ezren is megfordulhatnak.

Ezt leszámítva a szervezők igyekeztek mindent megtenni, hogy zökkenőmentes legyen a rendezvény. Külön köszönet az információ-pultos kis-nagyleányoknak, akik a jelenlévő sajtómunkások krónikus információéhségét készségesen és szívélyesen kielégítették. A birkanyíró versenyen egyébként 13 nyíró vett részt, végül is a helybeli Üveges Lajos bizonyult a legjobbnak. A második az oromhegyesi Fehér Károly, a harmadik pedig a csantavéri Bazsó Angéla lett. Ő egyébként elmesélte, hogy 15–20 éve foglalkozik birkanyírással, amit testvérével édesapjuktól tanultak meg.

– Odahaza ötven birkánk van, s azokat is lenyírogattam. Ha nem szeretném, akkor nem is csinálnám ezt – jegyezte meg, s egyben elmondta azt is, hogy ő nagyon jó érzi magát, s reméli, hogy egyedüli hölgyként a birkanyírók között, a férfiak is szeretik, hogy itt van velük, s mindig szurkolnak neki, hogy ugye ő is jön birkát nyírni.

– Én akkor azt mondom nekik, hogy igen jövök, s akkor nyírjuk a birkákat – jegyezte meg végül az igencsak talpraesett hölgy.

A pörköltfőzésben, illetve a különböző pásztorételek, sültek és sütemények készítésében az idén 54-en álltak rajthoz. A birkapörköltek készítői közül az aranyérmes főzőmesteri címet az idén Bálint Istvánnak, az adorjáni Kontact vállalat csapatának, Oláh Richárdnak, Bogdán Zsófiának és Stefaniga Antalnak, illetve a Gebi csapatának ítélte oda a zsűri. Ezüstérmes főzőmesternek kiáltották ki Balogh Goránt, Boros Zoltánt, Slavoljub Novakot és a MAG Hagyományápolókat. A bronzérmes főzőmesteri címet pedig Bálint Róbert, Molnár Gábor Katalin, a Sarkantyú zenekar csapata, a Moholi Mezőgazdasági Egyesület csapata és Gregus József érdemelte ki az idén. A legjobb süteményért járó díjat Csörnyei János érdemelte ki, a második Prisztál Melinda, a harmadik pedig Molnár Csikós Mónika lett. A pásztorételek és sültek kategóriájában Đorđević Zsuszanna sültjei nyerték el leginkább a zsűri tetszését. A második Bihacsy László, a harmadik pedig Nagy Pál Nándor lett. A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség szakmai nagydíját Balogh Goran érdemelte ki, összetettben a nagydíjat pedig Bogdán Zsófia vihette haza. A pálinkaversenyen a 33 minta közül a legjobb a Temerini Kertbarátok Körének barackpálinkája lett, a második helyezést a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium aszalt gyümölcsből készült pálinkája, a harmadikat pedig Fényszárosi Márta szilvapálinkája érdemelte ki.

Balogh Goranék ekkor még nem tudták, hogy kiérdemlik a A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség szakmai nagydíját
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás