Mielőtt útra kelnének, sokan a nyaralás költségeit már néhány hónappal korábban törlesztik az utazási irodának, hogy a szabadság ideje alatt nyugodtan megpihenjenek a mindennapi gondjaiktól. Gyakran megtörténik azonban, hogy mégsem lesz gondmentes az üdülés, hiszen manapság egyre gyakoribbak a „átverések”, a turisták nem azt kapják, amire befizetnek.
Az újvidéki idegenforgalmi felügyelőséghez májusban 15 feljelentés érkezett a turisták részéről. A panaszok főként arra vonatkoznak, hogy a polgárok üdülésük során nem részesültek olyan ellátásban, mint amilyet az utazási iroda szavatolt a szerződésben leírtak szerint. A turisták többsége elégedetlen volt az elszállásolással, az utasszállítással, és kifogásolták, hogy az általuk választott szálloda messze volt a parttól.
A Szerbiai Fogyasztóvédelmi Egyesület illetékesei arra figyelmeztetnek, hogy ha az utazási iroda nem, vagy csak részben tartja be a szerződésben foglaltakat, a fogyasztónak joga van kártérítésre.
Az idegenforgalmi felügyelőség illetékesei szerint nagyon fontos, hogy a turista azonnal, a helyszínen írásos fellebbezést tegyen az utazási iroda képviselőjénél, és ha ez nem hoz eredményt, a turista miután visszatér a nyaralásról, 30 napon belül panaszt tehet az utazási irodánál. Ha jogos a panasza, az utazási iroda köteles 15 napon belül megtéríteni az összeget, de csak arra a szolgáltatásra vonatkozóan, amely a szerződésben leírtakkal ellentétben történt.
Az újvidéki idegenforgalmi felügyelőség tavaly 216 vajdasági utazási irodát ellenőrzött, 47 panaszt kapott a turisták részéről; 24 esetben a panasz jogos volt, 16 esetben pedig az ügyfélnek sikerült közös nevezőre jutnia az utazási irodával.
Az idegenforgalmi felügyelőség illetékesei szerint a megállapodás a szerencsésebb megoldás, tekintettel arra, hogy a büntetések elég magasak: jogi személyek esetében 100-tól 800 ezer dinárig terjednek, a jogi kérdésekért felelős illetékes személyt pedig 10-től 30 ezer dinárral büntethetik.
Nyaralásra indulás előtt mindenféleképp tanácsos a turistáknak alaposan utánajárniuk, hogy melyik utazási iroda megbízható, és hogy melyik rendelkezik megfelelő licenccel. Ezenkívül nem árt odafigyelni még néhány dologra is, például a biztosításra, hiszen egyes esetekben jóval többe kerül a gyógyítás, mint a néhány napra szóló biztosítás összege.
Az idei évtől a Montenegróban üdülő turistáknak, nyaralásuk leteltével hazajövet, a határon fel kell mutatniuk a tartózkodási illeték befizetéséről szóló helyi bizonylatot, amelyet a szállásadójuk köteles biztosítani. Az új rendelet némi felháborodást váltott ki – írja a Tanjug a podgoricai lapokra hivatkozva. A montenegrói sajtó szerint a szállodákat és a vendégeket egyaránt meglepte az előírás, mivel erről semmilyen előzetes tájékoztatás nem hangzott el.
A sajtó szerint a szóban forgó rendelet újfent a turisták életét keseríti meg, ugyanis nemrég szüntették be azt a néhány évvel ezelőtti rendeletet, amelynek értelmében a Montenegróba történő beutazáskor a külföldieknek ökológiai adót kellett fizetniük.
A jelenlegi rendelet szerint minden külföldi állampolgárt, aki 7 napnál tovább kíván tartózkodni Montenegróban, be kell jelenteni a rendőrségen.
A határon való ellenőrzés törvényes előírás, ám a tartózkodási illeték befizetéséről szóló bizonylat ellenőrzése nem a rendőrség, hanem az adóhivatal hatáskörébe tartozik. Montenegróban az állam feltehetően ilyen módon kívánja ellenőrizni a szállástulajdonosokat.