„Nem elég a jóra várni:/ a jót akarni kell!/ És nem elég akarni;/ de tenni, tenni kell!/ A jó szándék kevés!/ Több kell: – az értelem!/ Mit ér a hűvös ész?!/ Több kell: – az érzelem!/ Ám nem csak holmi érzés,/ de seb és szenvedély,/ keresni, hogy miért élj,/ szeress, szenvedj, remélj!” (Váci Mihály)
Remélj és higgy önmagadban, hogy éneden át szűrve úgy bízzál meg másokban, hogy nyitott legyél a vesszők, a pontok, a felkiáltójelek, a kérdőjelek, s minden iránt, hogy boldogulhass, megálld a helyed az életben! Mert a megpróbáltatások lépten-nyomon leselkednek rád. Ott is, ahol nem is gondolnád.
Kiss Róbert és Lojancsity Nikola
A kisérettségizők beszélgetését hallgattuk néhányan a Kossa János Magyar Nyelvművelő Egyesület és Olvasóklub – mint az alábbiakban ki is derül – nemcsak tanévzáró rendezvényén a Magyar Szó éttermében, Újvidéken. A József Attila Általános Iskola magyartanárnőjével, Klemm Mártával éppen az anyanyelvi vizsgáról beszélgettek, arról, hogy mennyivel volt nehezebb magyarból a vizsga a szerbhez viszonyítva. Megannyi kérdés, köztük az is, hogy milyen kritériumok alapján történt a tételek kiválasztása? Remélhetőleg nem az volt a cél, hogy minél kevesebb magyar diák tanuljon tovább anyanyelvén a középiskolában. Hiszen, ha minél jobban megbecsüljük saját nyelvünket, kultúránkat, identitásunkat, akkor nyitottabbak leszünk más népek nyelve, kultúrája iránt. S ezzel nem mondtunk semmi újat, időről időre azonban úgy látszik, ismételten ki kell mondani. Mint ahogyan a műsort összeállító diákok is tették.
Rólunk csak annyit, hogy megalakulásunk óta, az elmúlt egy évben a diákok közreműködésével, havonta tartottunk rendezvényeket. A megközelítőleg kétszáz tagunk csaknem 60%-a középiskolás. A legaktívabbaknak: Újházi Kornélnak, Nagy Tamásnak, Majoros Árpádnak Pekality Krisztiánnak, Falb Egonnak, Mészáros Arnoldnak, Begovity Norbertnek, Fuszkó Edvinnek, Lojancsity Nikolának, Kiss Róbertnak, Lackó Lindának, Szabó Tímeának, Szilvási Norbertnak és Róbertnak, Bollok Gézának, Elek Gábornak, Nagy Attilának, Tóth Róbertnak és Dóriánnak, Csollák Attilának, Úri Gábornak könyvjutalmat adott át Faragó Horváth Aranka, az egyesület elnöke, a Mihajlo Pupin Villamossági Szakközépiskola magyartanára. A tanévzárón jelen volt Katona Szilvia szaktanár és Lojancsity Fehér Anna pedagógus.
Művelődési tevékenységem címmel meghirdetett pályázatunkra csak a József Attila Általános Iskola végzős diákjai küldték el fogalmazásaikat, Klemm tanárnő vezetésével. A bírálóbizottság: Takács Ilona elnök, Tóth Bátori Erzsébet és Stanyó Tóth Gizella tagok Bátori Anita írását találták a legjobbnak. Még négyen, Dobosi Dóra, Ótos Annabella, Resnyák Krisztina és Szilvia könyvjutalmat kaptak.
Anyanyelvünk szépségéről, határtalan lehetőségéről, játékos – több jelentésű – fordulatairól Takács Ilona írónő beszélt, és részleteket olvasott fel készülő könyvéből. Tanévzáró rendezvényünkön a villamossági szakközépiskola elsős és harmadikos diákjai a ballagókat köszöntő műsorukból adtak elő válogatást. Váci Mihály: Még nem elég című költeményét Nagy Attila szavalta el, Bollok Géza, Lackó Linda, Szabó Tímea, Szilvási Norbert és Róbert, Úri Gábor és Tóth Róbert pedig a saját írását olvasta fel.
Egy évig volt a Magyar SzóPont vendége az Olvasókörök Szövetségének vándorbotja, amelyet júliusban adunk át Mohácson, a Kárpát-medencei Olvasókörök Találkozóján, az aratóünnepség keretében a Mohácsi Olvasókörnek. A 21 éves vándorbot az egy év alatt a tanévzáróval együtt 21 rendezvényre jutott el Vajdaságban. Mindenütt az összetartozást, az olvasás szépségét, nyelvünk, hagyományaink, kultúránk ápolásának jelentőségét hirdette. Szellemi örökségünket csak összefogással tarthatjuk meg és adhatjuk tovább a fiatalabb nemzedékeknek. Faragó Horváth Aranka megköszönte mindenkinek a közreműködést, a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárságnak és a Magyar Szónak a támogatást.