2024. november 27., szerda

Szomorú vidámság

Csernus László kerámia emléktábor a kishegyesi Welker-tanyán

Csoportokban folyt a munka (Fotó: Lakatos János)

Szomorú apropója volt a Dévics Imre Kerámiai Szabad Alkotóműhely kerámiatáborának, amely augusztus 16-ától 19-éig tartott. A közelmúltban hunyt el Csernus László kishegyesi kerámiaművész, akinek emlékére tartották e tábort. Csernus gyakran megfordult a TAKT-on és számos más hazai, valamint külföldi alkotótáborban.

Kollégái szerény emberként emlékeznek rá, aki szakmai tudása és alkotói kreativitása révén szerzett hírnevet magának a képzőművészet világában. Az utóbbi években Kecskeméten élt és dolgozott, de rendszeresen részt vett a hazai kerámiatáborok munkájában, az újraszerveződött Dévics Imre Kerámiai Szabad Alkotóműhelyben pedig kulcsszerep jutott neki. Csernus korai halála szomorú tény minden barátja és tisztelője számára, ami előtt az alkotóműhely méltó emléket állított az emléktáborral.

Szalma István, a tábor főszervezője elmondta lapunknak, hogy a tábor munkájában fiatal amatőrök vesznek részt Marković Radmila, Füsztner Etelka, Szenti Lilla, Kalmár Magdolna Médi és Cservenák Erzsébet vezetésével. A tevékenység mind a négy nap 8 és 14 óra között zajlott, a Kishegyestől 5-6 kilométerre lévő Welker-tanyán. A résztvevőket szervezetten szállították ki és uzsonnát is kaptak. A tábor utolsó napján Szent István-napi sokadalmat is szervezett az alkotóműhely, amelyen volt középkori harci bemutató, kézműves foglalkozás, lovas- és íjjászbemutató. Szalma arról is beszámolt, hogy az emléktábort támogatta a Szekeres László Alapítvány és a kecskeméti Interkeram cég, de legtöbbet főtámogatójuknak, az Agri Romagna mezőgazdasági vállalatnak és igazgatójának, Tóth Attilának köszönhetnek.

Az emléktábor kapcsán érdemes szólni egy olyan régi kishegyesi emlékről is, amely most újraéledni látszik. A tábor helyszínéül szolgáló Welker-tanya egykoron a kishegyesi határ legszebb tanyája volt. A szerény, de stílusos ház, a gondozott kert és dombtetőn lévő házhoz felkúszó lépcsők különböztették meg a többi, egyszerű tanyától. A második világháború után államosították, és egy része a szövetkezethez került. Sajnos ez idáig nem igazán fordítottak rá kellő figyelmet, nem vezet ki szilárd út és az áramot sem vezették be. Ám az utóbbi időben némi mozgolódás volt megfigyelhető a tanya körül, amelyet jelenleg az Agri Romagna cég birtokol. Tóth Attila igazgató kezdeményezésére megtisztították a tanya környékét és az épületen is felújításokba kezdtek. Mindennek köszönhetően az idén már több tábor is tartottak itt, s vélhetőleg még fognak is.

A tanya megújulásához és az emléktáborhoz is a vidám jelző illik a legjobban. 30-40 gyerek négy napon át gyúrta és formázta az agyagot egy csodás helyszínen. Talán egy új hagyományt indított útjára a Dévics Imre Kerámiai Szabad Alkotóműhely, amelyhez sajnos egy szomorú esemény adott okot.

A legfiatalabbaknak is jutott munka

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás