2024. november 27., szerda

A császár hadserege

A „császár terrakotta-hadserege”

A kínaiak úgy tartják, hogy nem elég egyszer ellátogatni Kínába. A nagyvárosokat okvetlenül látni kell. Peking, a főváros, az ország jelenét mutatja. Sanghaj az ország jövője, Xi´an (Hszian, Si´an, Hsi-An, egykor Sianfu) az egykori császárok fővárosa a múltat tárja elénk. Az óriási országban rengeteg a látnivaló, akinek van lehetősége rá, több utazást is tehet.

Souzhou, Kína Velencéje

Xi´anShannxi (Senhszi) tartományfővárosa. Azországközépsőrészénfekszik. Mintegy 10 000 négyzetkilométerenterülel. Metropolis-régió, melynekszűkebbterületénnégy, tágabb körzetébenpedigtöbbmintnyolcmillióemberél. Anépsűrűség 3800 lakosnégyzetkilométerenként. Turistavárosnaknevezik, hiszenéventetöbbmint 10 millióankeresikfel, látogatjáknevezetességeitavilágmindenrészéből. Éghajlataszárazföldi, októberbenmárcsípősekareggelek, érezhetőekazelsőfagyok.

Innen indult a Selyemút A SELYEMÚT ELEJÉNA turisták a régi város épségben maradt falaira, a világszerte ismert és egyedülálló múzeumra kíváncsiak, ahol az agyagból készült császári ,,terrakotta hadsereg” tekinthető meg. Nem mellékes az sem, hogy egykor innen indult ki a Nyugat-Ázsiába vezető híres Selyemút. Xi’an a Qin (Csin)-dinasztia idejében Kína első jelentős fővárosa Chang’an (Csangan – Hosszú nyugalom) néven. Ettől kezdve tizenegy dinasztia tizenegy évszázadon át kormányozta innen az országot. A Tang-dinasztia (618–907) korában már 88 négyzetkilométeren terült el, és egymillió lakosával az akkori világ legnagyobb városa volt. A Xi´an nevet 1369-ben kapta, amikor az első császár a Ming-dinasztiából ugyancsak ide akarta helyezni székhelyét, végül mégis Nanking mellett döntött. Xi´an világhírét az 1974-ben végzett régészeti feltárások után nyerte el, amikor 8000 életnagyságú terrakotta-katonafigura került napvilágra. A „császár terrakotta-hadseregeként” ismert lelet Qin Shihuangdi (Csin Si Huang-ti sírhelyén volt. Benne a Kínát először egyesítő uralkodót tisztelik. A vaskezű császár, még amikor a Csin fejedelemség trónjára lépett, megkezdte nagyszabású síremlékének építését, amit 37 évvel később bekövetkezett halálakor, i. e. 210-ben fejeztek be. A feljegyzések szerint 720000 rab dolgozott az építésén. A lelőhely felett 1979-ben 16300 négyzetméteres csarnokot emeltek, amely egyike a legtöbbet felkeresettek és megtekintett turistahelynek Kínában.
Ahol a régi és az új találkozik SUZHOU, A TÁVOL-KELET VELENCÉJESanghajból vonaton egynapos kirándulásra indultunk. A kínai gyorsvonat (CRH) kinézetben hasonló az európai ICE-hoz, de nagyobb benne a komfort. A Sanghaj–Nanjig forgalmas vasútvonalon fekvő Suzhou (Szucsou) mintegy 90 kilométernyire van Sanghajtól. A két város közötti távolságot fél óra alatt tettük meg. Ami sokkal gyorsabb volt mint a kisbusszal való be- és kiutazás a városba, ami másfél órát vett igénybe. Remélhető, hogy az épülőben levő metró sokban megkönnyíti majd a közlekedést.Suzhou a Jangce folyó és Tajhu-tó mellett van a Jiangsu tartományban. Egyike a legősibb városoknak. A történészek úgy tartják, hogy 2500 évvel ezelőtt jött létre. A vidék a Vu-kultúra bölcsője.
Konfuciusz szobra a régi város falainál

A várost 72, a Ming császárok idejéből visszamaradt csatorna szeli át, melyen mintegy 600 kőhíd van. A Császár-kanális hossza 1794 km és a világ leghosszabb, mesterséges vízi útja. Pekingtől Hangcsouig (Hangzhou) vezet és kilenc nagy folyót köt össze. A városban élénk a forgalom, a csónakok és hagyományos bárkák turistákat szállítanak. A partokon az egykori kínai élet nyomaiban megcsodálható számos régi ház, vendéglő és kiskocsma. Mindenfelé piros lampionok díszelegnek, melyek fényükkel a városnak éjjel igazi távol-keleti hangulatot adnak. A csatorna mentén, a hét bármely napján ifjú párokat lehet látni. Az óváros remek háttér esküvő megörökítésére.

Ma már a kinaiak is autóval járnakNAPONTA TŰNIK EL EGY HÁZ, HÍD...A város jellegzetességei, a régi kertek és pagodák, igen attraktívvá tették a helyet. A Sung-dinasztia idejétől (960–1279) napjainkig jelentős selyemipari központ. A lakosság bruttó jövedelme az ötödik a 669 kínai város közül. Marco Polo, a 13. századi velencei nagy utazó 1276-ban járt a városban, nagyszerűnek találta, és Kelet Velencéjének nevezte. Kevés kínai város van, amelyben megmaradtak a középkori várfalak és kapuk, ez a város azok közé tartozik. A 2. világháború idején japán megszállás alatt volt, de a történelmi építmények nem rongálódtak meg. 1982 óta az ország külön óvott kulturális és történelmi hagyatékaként tartják számon. Néhány kert az UNESCO világörökség listájára került. Ennek ellenére naponta tűnnek el régi házak, hidak, sőt kanálisok is, hogy a korszerű város helyet kapjon. Az egykori „selyem főváros” titulus ma a hightech ipar vezető központja. A gyár termékei közé tartozik a hardware, a számítógépekhez szükséges egér készítése. Az Apple Computer Inc. számára notebooks és pods gyártása folyik. A Robert Bosch világcégnek fékberendezéseket és navigációs berendezéseket gyárt. A lista hosszú lenne, de ne maradjon ki a Samsung, amely a legnagyobb helybeli munkaadó.
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás