A Pünkösdi rózsa kézimunkacsoport kiállítása adta meg a rendezvény alaphangulatát (fotók: Fekete J. József)
Bácsgyulafalván (Telecskán) három magánkézben lévő múzeum és egy etnoház is található. Az ide látogató megtekintheti a falura jellemző dohánytermesztés múzeumát, közvetlen szomszédságában a kovácsmúzeumot, a tájházban ismerkedhet az 1883-ban a dombvidékre telepedett bánáti kirajzású ősök lakberendezési tárgyaival, viseletével, mindennapi munkájuk eszközeivel. Végül az óramúzeum nyújt érdekes látványt az érdeklődőknek.
A gyerekek is érdeklődéssel járták körbe a kiállítókat
A faluvezetés természetesen szeretné a település javára fordítani a már adott látványosságokat. Bácsgyulafalván ugyan nincs annyi látnivaló, amennyi több napra is lekötné a turisták figyelmét, viszont rövidebb látogatás során is szükségük lenne olyan kulturált vendéglátó helyre, ahol megpihenhetnek, felfrissülhetnek, és ha kedvük tartja, akár meg is szállhatnak. Mindez egyelőre csupán terv, megvalósításra váró elképzelés.
A bajsai ETNO Hagyományápoló Kézművesek Köre a hagyományos anyagok művészi felhasználásával vonta magára a figyelmet
Időközben viszont a múzeumok tulajdonosai maguk, de a zombori Idegenforgalmi Szervezet révén is népszerűsítik gyűjteményeiket.
A mosolygós menyecske Monostorszegről érkezett
Pejić József, az óramúzeum tulajdonosa nemrégiben nemzetközi gyűjtőtalálkozót és idegenforgalmi vásárt hirdetett. A helyi közösség támogatásával létrejött rendezvény végül mégsem lett nemzetközi jellegű, mert mind a magyarországi, mind a montenegrói kiállítók lemondták részvételüket. A környékről, Bajsáról, Topolyáról, Monostorszegről, Bezdánból, Zomborból, valamint Újvidékről és Belgrádból érkezett kiállítók így is betöltötték az egyébként tágas művelődési házat.
A helybeli asszonyok Pünkösdi rózsa elnevezésű kézimunkacsoportja színpompás kiállítással mutatkozott be. Az ügyes kezű hölgyek erre az alkalomra nemcsak tűvel és cérnával, hanem fakanállal is készültek, édes és sós süteményeikkel minden látogató kiszolgálhatta magát.
A gyűjtés szokatlan tematikájával is találkozhatott a Telecskára látogató
Az antikvitások kiállítása inkább a szakértőknek szólt, olyanoknak, akik például a múlt század hetvenes éveiben készült Schaffhausen karóráról meg tudták állapítani, hogy bár 1200 eurót ér.
A szervező, Pejić József elmondta, hogy mivel első ízben került megrendezésre ez a találkozó Bácsgyulafalván, a szervezés gyermekbetegségei is megmutatkoztak, ennek ellenére elégedett a kiállítók és a látogatók érdeklődésével egyaránt. A most szerzett tapasztalatok értékesnek bizonyultak a továbbiak tekintetében, mert a bácsgyulafalvi turisztikai vásárt és régiségkiállítást szeretnék hagyománnyá tenni.
A csuhézáshoz nem csak kézügyesség, végtelen türelem is kell – hallottuk a bajsai hölgyektől
Aki végignézte a kézimunkákat, az asztal végén megkóstolhatta a süteményeket
A kiállítást dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár is megtekintette
Pejić József: A szervezés gyermekbetegségei ellenére nem kétséges, hogy hagyományteremtő lesz a bácsgyulafalvi régiségvásár