Japántól kezdve Amerikáig a földművesek, kertészek, gyümölcstermelők a kártékony állatokat, elsősorban a madarakat madárijesztővel riogatják. Gyakori formája az ember alakú váz, mely két botból áll. Az egyiket a földbe szúrják, a földbe szúrt bot felső végénél keresztbe egy másik botot, seprőnyelet ácsolnak, s minderre rongyos ruhadarabokat akasztanak, a szalmából készült fejre pedig kalapot tesznek. Mindezt a szél lengeti, és azt a látszatot kelti, hogy ember áll a gyümölcsösben. Persze láttam már varjat ülni madárijesztőn, de hát ezek a madarak hosszú életűek, és kétszáz évükkel már rájöttek a turpisságra.
Madárijesztő egy zsineg is, amelyre rongydarabokat, újabban nejlonzacskókat és üvegdarabkákat kötnek, sőt bádoglemezeket is, s mindez a szél hatására riasztó képet és hangot ad.
A Dunavirág óvodából a magyar nagycsoportos gyerekek két csapattal neveztek be, és egy madárijesztő házaspárt készítettek
Riasztóak, de nemcsak a madarak, hanem az ember számára is (noha vannak, akik semmitől sem riadnak vissza) a karóra felfüggesztett madártetemek, mondjuk, a varjú, szarka, csóka vagy a seregély.
A fődíjas alkotás
Erdélyben járva mesélték a földművesek, hogy aprócska földjükben hatalmas károkat tesznek a madarak, sőt a vaddisznók is. Tűzgyújtással tartják őket távol, de van, ahol a tulajdonosok vagy a csőszök kolompokat, csengőket, kelepelőket használnak a kártevők elriasztására.
Tizennégy éve már, hogy az Újvidéki Nemzetközi Mezőgazdasági Vásár keretében az újvidéki PČESA Művelődési és Hagyományápoló Egyesület, valamint az újvidéki Képzőművészeti Oktatási Központ megszervezi az óvodások és általános iskolások madárijesztő-versenyét – hallottuk Fődi Évától, az oktatási központ vezetőjétől.
– Az idén tizennyolc csapat nevezett be, nemcsak az újvidéki óvodákból és iskolákból, hanem Dunacsébről, Nádaljáról, Turiából, Kamancról, Nagykikindáról, Hódságról. Ezek a madárijesztők kissé eltérnek a szokványostól. Formájuk hasonló, ám a gyerekek fantáziájára bízzuk megformálásukat.
A zsűri nevében Fődi Éva adta át a díjakat
Az öttagú zsűri fődíjjal jutalmazta az újvidéki Čarolija óvoda gyerekeinek alkotását. Az organikus anyagból készült madárijesztő, amely az újvidéki Guliver óvoda csöppségeinek munkája, különdíjban részesült. Az óvodások kategóriájában az első a hódsági Proletarac, második a nagykikindai Dragoljub Udicki, harmadik pedig az újvidéki Dunavirág óvoda két csapata. Az általános iskolák alsó osztályainak kategóriájában az első díjat az újvidéki Nikola Tesla Általános Iskola vitte el, a másodikat pedig a kamanci Jovan Jovanović Zmaj iskola kapta. A felső osztályok kategóriájában a dunacsébi Zdravko Čelar iskola diákjai remekeltek, a második helyezést a nádaljai Žarko Zrenjain Uča iskola érdemelte ki, a harmadik helyen pedig az újvidéki Vuk Karadžić iskola diákjai végeztek.