2024. november 27., szerda

Az elektromágneses ágyútól a Tisza menti települések népviseletéig

IX. GENIUS konferencia
A konferencia részvevői

A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete a tehetséges, kutató diákok verseny jellegű konferenciáját ezúttal 2011. június 4-én rendezte meg az újvidéki Svetozar Marković Gimnáziumban.

A diákok olyan eredeti szakmunkákkal, eszközökkel jelentkeztek a rendezvényre, amelyekkel bemutatták kutatásaik, alkotó jellegű munkáik eredményeit. Több mint nyolcvan diák szerepelt kilenc szekcióban, a szakbizottság huszonnégy tagú volt.

A műszaki tudományok szekciójában a diákok többek között a napenergia felhasználásával, az elektromos autóval, a padlófűtéssel, általában az energiatakarékossággal, illetve a számítógépes modellezéssel foglalkoztak. Legsikeresebbek lettek a magyarkanizsai diákok: Danyi Ádám, Homonai József és Mikuska Ádám.Fizikából a vendéglátó iskola diákja, Szűcs Attila kápráztatta el a zsűrit és a diáktársakat a számukra bonyolult elektromágneses ágyúval.

A kémia szekcióban első díjasok Fejdi Emma és Mátéffy Kornél a zentai Bolyai Gimnáziumból, illetve Olajos Teodóra az újvidéki egészségügyi iskolából. Kutatási témáik: Vajdaság artézi vizeinek vizsgálata, Füstgázok nitrogén-oxid tartalmának ártalmatlanítása, illetve Ezüsttárgyak gondozása. Környezetvédelemből a Zentai Gimnázium tanulója, Lengyel Boglárka lett a legjobb Harc a korrózió ellen című munkájával.

A GENIUS konferencia célja a tehetségek felkutatása és támogatása, a tehetségnevelés serkentése

Az orvostudományi szekcióban az Alzheimer-kór, a bőrrák, a szájhigiénia, a multiplex sclerosis témájú szakdolgozataikkal Baráth Ádám (Zentai Gimnázium), Perpauer Martin és Szőke Viktória (Egészségügyi Középiskola, Zenta) és Francia Krisztina (újvidéki gimnázium) kapott első díjat. A biológia szekció legjobbja Tósaki Ágnes, a zombori gimnázium tanulója.

Történelmi, helytörténeti, néprajzi témákban is kiemelkedő szakmunkák születtek. Ki kell emelni az újvidéki gimnazista Szerbák Anikónak (Piros falu történelme) és a Zentai Gimnázium tanulójának, Kávai Zsuzsannának(Az országhatártól Óbecséig húzódó Tisza menti települések népviseletének kutatása a XXI. században) a munkáját.

A pszichológia szekció legjobbjai ezúttal is a topolyai gimnazisták lettek: Török Csenge (A szorongás és az álmaink) és Kókity Lilla (Jövőkép – Hogyan képzelik el fiataljaink a jövőjüket?) A szociológia témakörben ugyancsak évek óta a topolyaiak dominálnak, ezúttal: Nagy Emese (Házasság, a 21. század áldozata) és Szíjártó Krisztina (Lehetséges eltérések a fiatalok értékrendjében pályaválasztásuktól függően).

A fotográfia (természetfotózás, dokumentációs fotó, fotografika) szekció első díjasai a következő tanulók: Olajos Teodóra (újvidéki egészségügyi iskola), Ribár Anna (újvidéki gimnázium), Márton Dávid (szabadkai gimnázium).

Szűcs Attila bemutatja az elektromágneses ágyút


A díjkiosztáson Muhi Béla főszervező kiemelte a felkészítő tanárok áldásos munkáját, a szakbizottságok lelkiismeretes tevékenységét, és megköszönte a támogatók – Nemzeti Kulturális Alap, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Tartományi Végrehajtó Tanács – segítségét. Ajándékkönyvekről ezúttal is a Vajdasági Magyar Tankönyv Tanács gondoskodott.

Mindegyik diák és a felkészítő tanárok is megfelelő oklevelet kaptak. A legjobb helyezést elért tanulók lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek rangos hazai és nemzetközi versenyeken, diáktáborokban.

A GENIUS konferencia célja a tehetségek felkutatása és támogatása, a tehetségnevelés serkentése. Ezúttal is bebizonyosodott, hogy vannak tehetségeink, akikre érdemes odafigyelni, és akik mindenképpen megérdemlik a magasabb szintű tarsadalmi segítséget.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás