Reggeli áhítat
Nem múlt el nap, hogy ne jutottak volna eszembe Drezdában, Tharandban az elmúlt több mint két évtized megpróbáltatásai, amikor tehetetlenségemben, szinte utolsó szalmaszálként kapaszkodtam a Szeretet himnuszába, Pál apostol tanításába, az Újvidéken, a különböző felekezetek templomaiban, hetente megtartott békeimák üzenetébe. Mert, ha hit, remény, szeretet lakozik bennünk, s azt megosztjuk felebarátainkkal, megoldást találhatunk a legsúlyosabb gondokra. Persze, ezzel is, mint minden mással, vitatkozni lehet, sőt kell is, hogy élhetőbbé tegyük világunkat, Földünket, a világmindenséget.
A szülőfalum ízeit gyorsan megkedvelték
Szülőföldünkön, környezetünkön átszűrve foglalkoztattak ezek a gondolatok január vége óta, amikor megkaptam a meghívó levelet dr. Elisabeth Bückingtől és Waltraud Liekefett-től, az Európai Keresztény–Keresztyén Nők Ökumenikus Fóruma sz. f. (EKNÖF, Ökumenisches Forum Christlicher Frauen in Europa) németországi koordinátoraitól, a Nyári Akadémia vezetőitől. Évekkel korábban Bácsfeketehegyen (Feketicsen) a Leuenberg Otthonban találkoztunk. Akkor is a környezetvédelmen volt a fő hangsúly, csakúgy, mint az idén, május végén, a Drezda közelében, Tharandban, Herbergen, az Am Tharandter Wald elnevezésű, erdők övezte vendégházban, a 33. Német Protestáns Egyházi Napok (33. Deutscher Evangelischer Kirchentag), előprogramjaként megtartott négynapos szemináriumon. Ezt követően, az Észtországból, Finnországból, Fehéroroszországból, Horvátországból, Litvániából, Oroszországból, Svédországból, Szerbiából–Vajdaságból és a vendéglátó Németországból érkezett csaknem 30 résztvevő az EKNÖF szervezésében vett részt június 1-jétől 5-éig, a 33. Kirchentagon (többnyire így rövidítik a médiumok), és kapcsolódott be a több mint 2000 rendezvény egyikébe.
A Női Stúdiumközpont előtt
Visszagondolva, nem bántam meg, hogy egyedül vágtam neki a „nagyvilágnak" (valóban annak tűnik, még mindig tartó gazdasági kirekesztettségünkben). A szervezők ugyanis megtérítették utazásom költségeit, s felmentettek a hozzájárulás fizetése alól is, mint a Kelet-Európa országaiból érkezetteket. Köszönet a biztatásért, a bátorításért Ghandour Schaál Júliának, az EKNÖF vajdasági koordinátorának a Bácsfeketehegyen az Ökumenikus Szeretetszolgálat (mai nevén Ökumenikus Segélyszervezet) szervezésében megtartott Nyári Akadémiák egyik házigazdájának.
Istentisztelet előtt Tharandban
A reggeli áhítatok után napközben két műhelymunka keretében többnyire arról beszélgettünk, hogy mit tehetnek a Kelet és Nyugat asszonyai a környezetünkért, késleltethetik-e egyáltalán a modern technológia előidézte klímaváltozásokat? Elemeztük azt is, hogyan tudósítottak az országos közszolgálati médiumok a Japánban történt természeti katasztrófáról, a fukusimai atomreaktorban történt robbanásról, a következményekről. Ezzel párhuzamosan megemlékeztünk a 25 évvel ezelőtti csernobili atomerőműben történt robbanásról, a máig ható következményekről. Az okok mások, a következmények hasonlóak, ezért a nők ismételten felemelték hangjukat az atomenergia ellen, és a környezetbarát és megújuló energiát szorgalmazzák. 100 jó ok az atomenergia ellen címmel egy kiadványt is megjelentettek a Nyári Akadémiára, egyelőre német, angol, horvát és orosz nyelven. Mottója: Atomenergia – Nem! Éghajlatvédelem – Igen! Összegzésként elhangzott, hogy a nők a köztudatformáláshoz, a hozzáállás megváltoztatásához járulhatnak hozzá. Mozgalmukat a médiumok segíthetik, olyan újságírók, akik hitvallásként küzdenek egy emberibb világért. Ahhoz, hogy tudatosodjanak bennünk a célkitűzések meg kell értenünk, mit üzennek Fukusima fotói, amelyek ellepték a világot.
A Kirchentag nyitó-istentisztelete
Drezdában a Kirchentag több rendezvényének, színhelyének voltunk a vendégei. Tanulságos volt a Frauen Bildungszentrumban (Női Stúdiumközpont sz. f.) és a Frauen Zentrumban (Nők Központja sz. f.) megtartott ismeretterjesztő szeminárium, valamint környezetvédelmi műhelymunka. A közösségért napjainkban kitartóan küzdő nők élettörténetei egy töredékének megismerésétől kezdve eljutottunk a megállapításig: a Kelet és a Nyugat asszonyainak a jövőben mind többet kell beszélniük a klímaváltozásokról, mert óriásiak az életviteli különbségek, a szokások az Európa, a világ különböző pontjain élők között.
A gyertyaláng-átadás
Az EKNÖF-nek megfogalmazásai szinte azonosultak a 33. Kirchentag üzenetével. Azzal, hogy el tudunk-e gondolkodni arról, mi a fontos életünkben, társadalmunkban, közösségünkben, családunkban? Hogyan nézzünk szembe az embertelenségekkel, a háborúkkal a szegénységgel, az önhibájukon kívül peremre sodródottakkal? Tudunk-e tenni egymásért? Csak annyit, amennyi erőnkből, tehetségünkből futja. Ezzel valójában az egyház a közösség érdekeit védi, kiáll Földünk minden lakójáért, s állást foglal emberjogi, humánus kérdésekben. Megoldásra várnak a globalizáció következményei, a kisebbségek, a cigányság helyzete, a klímaváltozások előidézte problémák stb. Mi tagadás nem mindenkinek tetszett a hivatalos Németországban sem az egyház ilyen jellegű hozzáállása. A legtöbben azt rótták fel – mint azt egyes médiumokban hallhattuk, olvashattuk –, hogy az egyház nem veszi tudomásul a gazdasági realitásokat, amelyeket nem lehet megkerülni, amikor válaszokat keresnek a problémákra. Másfelől tudomásul kell venniük a bírálóknak, hogy figyelmen kívül sem hagyhatják a Kirchentag mozgalmának észrevételeit. Hiszen a Németországban évenként sorra kerülő rendezvény óriási tömegeket mozgat meg.
Atomenergia – Nem!
A Kirchentag eredete a XIX. századba nyúlik vissza. Az idők folyamán sokat változott a tartalma, főleg a II. világháború után, amikor szolidaritást kellett vállalniuk a szülőföldjükről milliószámra elüldözött németekkel: katolikusokkal és protestánsokkal. A Kirchentagnak ez is küldetése közé tartozott. Egyik évben a katolikusok tartják meg országos-világi találkozójukat, a másikban a protestánsok. Az utóbbi években azonban szinte ökumenikusak ezek a találkozók, főleg a nyitó és záró istentiszteletek. Jövőre a Katholikentagot Mannheimban tartják májusban, mint dr. Robert Zollitsch püspök, a németországi katolikusok elnöke mondta, mindenkit szeretettel várnak, a világ bármely pontjáról érkezzenek is. Hasonló meghívást intézett Gerhard Robbers, a Kirchentag soros elnöke és Gerhard Ulrich hamburgi püspök, a 34. Kirchentag házigazdája. Két év múlva a protestánsok napját Hamburgban tartják meg.
A Kelet és Nyugat asszonyai környezetünkért
Az idei Kirchentagnak összesen több mint 300 ezer vendége volt. A kezdettől végig több mint 120 ezren tartózkodtak Drezdában és környékén. A látogatók 40%-a iskolákban, sportcsarnokokban kapott szállást. Ezekben a napokban szünetelt a tanítás az Elba-parti városban. Naponta 20 ezernyien 50 kilométert is utaztak vonaton Altenbergből, Freibergből, Tharandból, Bautzenből Drezdába... A szervezők szerint eddig ez volt a legtömegesebb, legsokrétűbb Kirchentag. A drezdaiak határtalan vendégszeretetükről tettek tanúbizonyságot, hiszen több mint 12 ezer látogatót fogadtak otthonaikba. Felejthetetlen marad a folyamatosan újjáépülő (a második világháború végén szinte porig bombázták) kultúrváros zenei különlegessége a Kirchentag nyitóestéjén, az Elba minkét partján. Sven Helbig zeneszerző a város ihlette művét százezernél is többen hallgatták. A zene hangjai tovább hullámoztak bennünk, miközben 150 ezer égő békegyertyát ringattak, sodortak csendesen tova a folyó hullámai. Ugyanennyi gyertyát gyújtottunk meg mi, a folyó partjain állók.
Fiatalok a Kirchentagon
A lángokat „továbbítva" mondtuk: „Ahol a kincsed, ott lesz a szíved is." Itt jegyzem meg, hogy a Bibliából idézett valamennyi szöveget a Kirchentag szellemében értelmezték újra. S lettek ezáltal is emberközelibbek, emberközpontúbbak. Az égő gyertyákról az EKNÖF szeminárium-záróestéjének békeüzenete jutott eszembe. A feldíszített teremben mindenütt gyertyák égtek. A délután szedett erdei virágok egy vázában illatoztak a terem közepén. Körülöttük nyolc kis gyertya a volt Jugoszlávia tagállamaiért, tartományaiért, lakosainak boldogulásáért égett... A zenei feldolgozásokat is úgy válogatták össze a szervezők, hogy minden nemzet kultúrájából idézzenek. Mi tagadás, kellemesen meglepett.
Esti istentisztelet a Zwingerben
Vlado Ivičiak, az újvidéki Ökumenikus Szervezet igazgatója az istentiszteleten a Kreuch Kirche előtti téren
Bácsfeketehegy, Szikics dióhéjban