A felsőhegyi Nők Szervezetének alkotásai
A kiállítás megnyitóján elsőként Sóti Ferenc, a Zentai Gazdakör elnöke üdvözölte a művelődési ház kiállítótermében igencsak szép számban összegyűlt közönséget. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a kiállításon bemutatott termékek tükrözik a gazdakör törekvését, hogy évről évre jobb eredményeket érjen el. Megjegyezte, hogy az elmúlt kilenc év alatt óriásit fejlődtek, s természetesen folytatják ezt a tendenciát.
Díjnyertes pálinkák
Megemlítette azt is, hogy már kezdik kinőni a művelődési ház adta lehetőségeket, s egyben reményét fejezte ki, hogy ha a városban megépül a sportcsarnok, ott nagyobb rendezvényt tudnak majd szervezni. A köszöntőjét követően Vreckó Ferenc plébános megszentelte a rendezvényt és a kiállított pálinkákat. Ezután Szabó József, a Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap igazgatója megnyitotta a kiállítást. Beszédében hangsúlyozta, hogy a tartomány a továbbiakban is támogatja a hasonló rendezvényeket, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy Vajdaságban minél több ilyen jellegű rendezvényt szerveznek majd.
Rengetegen voltak a megnyitón
A kiállítás folytatásában két új tagjelöltet is felavattak a Szent Miklós Pálinka Lovagrend lovagjainak sorába. A pálinka lovagrend szabályzatának értelmében ugyanis azoknak, akik tagok szeretnének lenni, ezt írásban kell kérniük, ezt a lovagrend két tagjának hitelesítenie kell, s ezt követően tagjelöltek lesznek a kérelmezők. E személyeknek egy éven keresztül ismételten bizonyítaniuk kell rátermettségüket, és azt, hogy a pálinkát nemes italként kezelik, természetesen nemcsak a fogyasztása, hanem minőségi előállítása terén is maximális erőbevetést folytatnak. Amennyiben a tagjelöltek bebizonyítják, hogy érdemesek a lovagi címre, akkor a jövő évi kiállításon esküt tesznek és a lovagrend rendes tagjaivá válnak – tudtuk meg Nagy Miklóstól, a lovagrend nagymesterétől, aki a Zentai Gazdakör gyümölcsészeti szakágának vezetője is. Az idén egyébként két írásbeli kérelmet kaptak a pálinkalovagok, egyet az adai Raffai Attilától, egyet pedig a zentai Bilicki Istvántól, természetesen mindketten tagjelöltek lettek.
A lovagrend és a méhészegyesület zászlajának megszentelése
Az idei rendezvény sem maradt el jótékonykodás nélkül, mivel a Zentai Méhészegyesület a fogyatékkal élőket nevelő Kéz a Kézben Egyesület és a zentai kórház gyermekosztálya számára is 10-10 kilogramm mézet adományozott.
A pálinkák bajnokai
A rendezvény folytatásában kiosztották a legjobb pálinkákért járó díjakat is. Az idei megmérettetésre egyébként rekordszámú, 358 mintával neveztek be – hallottuk Nagy Miklóstól, aki azt is elmondta, hogy ezek közül a minták közül 266 Szerbiából, 31 Magyarországról, 60 Szlovákiából és 1 Romániából érkezett. Országunkból 41. Magyarországról 7 Szlovákiából 6, Romániából pedig egy városból érkeztek minták – folytatta a statisztikát a lovagrend nagymestere, aki közölte azt is, hogy 24 különböző pálinkafajtából érkezett minta, s ezek közül a legtöbb szilvapálinka, majd barack-, különböző érlelt pálinka, valamint különböző füvekkel ízesített pálinka volt, ezenkívül birspálinka, almapálinka-, körtepálinka-, meggypálinka-, szőlőpálinka- és törkölypálinka-minta érkezett, de akadt sompálinka, eperpálinka, borókapálinka, sőt sörpárlat, cukorrépapárlat és egy narancspálinka-minta is.
A tagjelöltek avatása
Az utóbbit nagyon nehéz elkészíteni, mert a narancs héjának és a közte lévő rostoknak is kesernyés az íze, ez a pálinka viszont nagyon sikeres volt, így aranyérmes lett – ecsetelte a felhozatalt a lovagrend nagymestere. A szakzsűri szerint a 358 pálinka hatvan százaléka érmet kapott, ugyanis 55 aranyérmet, 70 ezüstöt és 80 bronzérmet, osztottak ki a városháza dísztermében, ezenkívül átadták a saját fajtájuk közt a legjobb pálinkákért járó bajnoki díjakat, valamint a legtöbb pontot elérő személynek és a fesztivál pálinkájának járó díjat is. Ez utóbbit egyébként egy birspálinka érdemelte ki.
A zentai és a szlovákiai pálinkalovagrend tagjai
A bírók egyébként három ponttal jutalmazták a pálinka ízének tisztaságát, öt pontot adhattak az íz karakterére, az aroma tisztaságáért szintén legtöbb 3 pont járt, 5-öt az aromára, s maximum 4 pontot lehetett elérni a harmóniára, vagyis azt is nézték, hogy a pálinka mennyire harmonikus ízvilágában, illatában, és mennyire hagy olyan nyomot az emberben, ami után az adott pálinkát szívesen fogyasztaná – mesélt az osztályozásról a pálinka nagymestere. Az eredmények pedig a következők: a birsalma kategóriában Szűcs Péter zentai főző diadalmaskodott a maximális 20 ponttal. Az almapálinkák közül az úgyszintén zentai Bene Ákos papramorgója lett a legjobb. A barackpálinkák közül Horváth Ferenc zentai főző kapta a legtöbb pontot, s övé lett a bajnoki cím. A körtepálinka kategóriában az ógyallai (Szlovákia) Delicia Destilleria diadalmaskodott. Szilvapálinka kategóriában az úgyszintén ógyallai Varga Imre pálinkája bizonyult legjobbnak. A meggypálinka kategóriát a dreai Csibri Zsolt nyerte meg, a legjobb hordóban érlelt birspálinka viszont az ugrinovci Sarić Pálinkafőzdéből került ki. Törkölypálinka kategóriában Varga Imre zentai lakos bizonyult legjobbnak, szőlőpálinka kategóriában pedig a titeli Jadranka Pešti lett a bajnok.
Eredményhirdetésre várva
A XI. Mikulás-napi verseny legjobb pálinkájának Szűcs Péter zentai főző birsalmapálinkáját hirdette ki a zsűri. A legjobb pálinkafőzőnek a dreai Csibri Zsoltot nevezték ki, mivel az ő összpontszáma volt a legmagasabb.