2025. január 22., szerda

Fából készült műhold az űrben

Japánban egy fából készült műholdat helyeztek sikeresen pályájára

A Kiotói Egyetem kutatói Japánban egy honoki nevű magnóliafából készítettek műholdat, amely fafajtát hagyományosan kardok hüvelyéhez használták. A kutatócsoport célja, hogy 50 éven belül fákat ültessenek a Holdra és a Marsra, írja a 021.rs hírportál.

Takao Doi, a Kiotói Egyetem űrkutatással foglalkozó asztronautája szerint a fa mint építőanyag új lehetőségeket nyit meg az űrben való élet és munkavégzés számára. A fa számos előnnyel bír a fémhez képest: a hagyományos műholdak, amikor visszazuhannak a Föld légkörébe, oxidrészecskéket bocsátanak ki, míg a fa várhatóan kevesebb szennyezést okoz majd. Emellett a fa ellenállóbb lehet az űrben, mivel nincs jelen nedvesség és oxigén, amelyek rothadást vagy égést idéznének elő.

Kendzsi Karija, a Sumitomo Forestry Cukuba Kutatóintézetének menedzsere szerint ez az úttörő technológia újraélesztheti a faipart, ha sikeresen alkalmazható lesz az űrben.

A japán kutatók tízhónapos kísérletet végeztek a Nemzetközi Űrállomáson, és megállapították, hogy a honoki fa különösen alkalmas az űrbéli felhasználásra.

A kutatók létrehozták a LignoSat nevű műholdat, amelyet hagyományos japán technikával, szögek és ragasztó nélkül építettek össze. A LignoSat várhatóan hat hónapig fog keringeni a Föld körül, és azt vizsgálja majd, hogyan viseli a fa az űr szélsőséges környezetét, ahol a hőmérséklet -100 és +100 Celsius-fok között ingadozik. Emellett a műhold mérni fogja a fa sugárzáscsökkentő képességét is a félvezetőkre gyakorolt hatásokkal szemben. Ha a fa-műhold sikeres lesz, a kutatók terveik szerint bemutatják azt Elon Musk SpaceX cégének is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Illusztráció/Pixabay.com