A Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti képviselőjelölt-listájának egyik befutó helyén, a négyes sorszám alatt, a magyarkanizsai Újvári Zsombor neve olvasható. Az 1982-es születésű Újvári Zsombor az általános iskolát Magyarkanizsán végezte el, majd a számítógép-elektrotechnikusi középiskola után a szabadkai Műszaki Szakfőiskolán szerzett villamosmérnöki diplomát. Ezt követően 2017-ben a nagybecskereki Mihajlo Pupin Műszaki Egyetem információs technológiák szakán diplomázott. Lapunknak nyilatkozva terveiről, a VMSZ köztársasági parlamenti tevékenységéről és a közösségi élethez való hozzáállásáról beszélt.
Jelenleg Magyarkanizsa Községi Tanácsának idegenforgalommal és tájékoztatással megbízott tagja. Mi motiválta, hogy elvállalja a köztársasági parlamenti képviselőjelöltséget?
– A 2020. évi választások Magyarkanizsán nemcsak a helyi önkormányzati választások tekintetében voltak sikeresek, hanem köztársasági és tartományi szinten is nagyon sok szavazatot biztosítottunk a VMSZ-nek. Arra a megállapításra jutottunk Magyarkanizsán, hogy a községnek hosszabb ideje nem volt saját képviselője a köztársasági parlamentben, így megszületett az elhatározás, hogy megpróbálunk lobbizni annak érdekében, hogy községünknek, illetve a Tisza mentének legyen az idén jelöltje, méghozzá befutó helyen. Amikor elkezdett kikristályosodni, hogy ezen ambíciónk nem esélytelen, több magyarkanizsait is felkerestek, hogy részt szeretne venni-e a parlamenti munkában. Végül úgy határoztam, hogy a parlamenti képviselő szerepkörében is szívesen kipróbálnám magam. Döntésem meghozatalában a VMSZ parlamenti képviselőinek eddigi tevékenysége is motivált. Igyekszem követni a munkájukat és felszólalásaikat. Megfigyeltem, hogy például a migránsválság témájában csupán a VMSZ képviselői szólaltak fel, és igyekeztek közbenjárni annak érdekében, hogy az illetékes állami szervek kezeljék a problémát Vajdaság érintett helyi önkormányzataiban. Evidens, hogy akkor tudjuk érvényesíteni a magyar közösség érdekeit, ha minél többen vagyunk jelen a parlamentben.
Milyen területekre tervez összpontosítani, ha képviselői mandátumhoz jut?
– Az idegenforgalom mellett rendkívül fontosnak tartom az igazán emberközeli területeket, illetve az azokon jellemző problémák kezelését. E logika értelmében szociális jellegű és a családhoz kapcsolódó témákkal szeretnék foglalkozni. Olyan dolgokkal, amelyekkel közvetlenül lehet segíteni az embereket. Gyakran azt tapasztaljuk, hogy a szociális hálóban lyukak tátongnak. Az egyik alapvető probléma az, hogy a felhatalmazott szervek gyakran már csak akkor járnak el, amikor megtörténik a baj, és nem összpontosítanak kellőképpen a megelőzésre. Meg vagyok róla győződve, hogy a szerbiai társadalom aktuális problémái közül számosat lehetne hatékonyan kezelni megelőzéssel, valamint megfontolt tervezéssel. Szeretnék hozzájárulni ahhoz, hogy köztársasági szinten, például a jogalkotás által, megfelelően erősödjön az intézményrendszer.
Hol tart jelenleg az idegenforgalom Vajdaságban, és milyen szempontból lenne szükség intézkedéseket foganatosítani felvirágoztatásának céljából?
– Vajdaság jó idegenforgalmi potenciállal rendelkezik. Gyönyörű természeti kincsekkel büszkélkedünk, gondoljunk csak legnagyobb folyóinkra, a Dunára vagy a Tiszára, vagy akár a pacséri gyógyfürdőre és a Palicsi-tóra, valamint a Delibláti-homokpusztára. Ezek olyan kincsek, amelyeknek a jelentőségét olykor még a helyiek sem ismerik fel. A helyi önkormányzatoknak és a tartománynak stratégiai célja, hogy minden önkormányzatban kialakuljanak a turisztikai célhely-menedzsmentek, vagy legyenek turisztikai szervezetek, amelyek helyi szinten foglalkoznak a népszerűsítéssel. Ugyanakkor már Magyarkanizsa községben is mind a 13 településnek 13 fajta hangulata van, ezeket nehéz egyesített attrakcióként népszerűsíteni, de ugyanez vonatkozik Vajdaság egészére, hiszen a vallási turizmus ugyanúgy erősíthető, mint az egészségturizmus, a történelmi turizmus vagy a vadászturizmus. Értékelésem szerint a vállalkozóknak lenne szükségük további edukációra. Ezt a réteget a legnehezebb tömöríteni, hogy a közös cél érdekében összefogjanak és képesek legyenek turisztikai csomagot felkínálni. Hiszem, hogy ha sikerül idevonzani Vajdaságba meghatározott számú turistát, majd ezzel a számmal hosszú távon tudunk számolni, akkor a kisegítő és a hasonló vállalkozások is prosperálhatnak, illetve felismerhetik a lehetőségeket. Fontosnak tartom a tiszai folyami határátkelés kérdésének rendezését a személyforgalom tekintetében. Ez kiemelkedő jelentőségű projektum, ám a helyi önkormányzat saját forrásaiból nem tudja finanszírozni. Számos turista szívesen jönne hajóval Szerbiába.
Milyen magyarkanizsai fejlesztési projektumok parlamenti képviseletét tartja fontosnak?
– Mindenféleképpen prioritásként tekintenék a helyi infrastrukturális fejlesztésekre, hiszen saját önkormányzati forrásokból nem tudjuk megvalósítani úthálózatunk helyreállítását. A kerülőút az egyik kiemelt projektumunk, megvalósítása sajnos több éve húzódik, habár a tervdokumentáció elkészült. A magyarkanizsai önkormányzat folyamatosan kész tervdokumentumokkal rendelkezik, de a kivitelezés legtöbbször kizárólag a pénzen múlik. Két évvel ezelőtt a koronavírus keresztülhúzta az önkormányzat számításait, hiszen elsősorban a közegészségügyi problémákat voltunk kénytelenek kezelni. Az Orom–Csantavér út részleges felújítása szintén fontos terv, ezt két helyi önkormányzatnak közösen kell megvalósítania. A Ludas–Kispiac út kiszélesítése, illetve burkolása szintén kiemelendő projektum, mint ahogyan a kerékpárutak kialakítása is. Fontosnak tartom az idegenforgalmi minisztériummal az elmúlt években kialakult kiváló együttműködésnek a folytatását. Ennél a minisztériumnál tavaly hárommillió dinár értékben pályáztunk sikeresen turisztikai fejlesztésekre. Amennyiben sikerül külföldi beruházót találnunk, wellnessközpontot szeretnénk kialakítani Magyarkanizsán, a vonatkozó látványterv már elkészült.
Ki Újvári Zsombor? Akkor, amikor bezárja az irodája ajtaját, vagy éppen nem kampányrendezvényen van?
– Szabadidőm java részét a fiaimmal töltöm. A családi és a rokoni kapcsolatok egyébként is meghatározóak számomra. Az elmúlt években számos rossz dolog kapcsán újfent tudatosult bennem, hogy a családtagokra, valamint a barátokra mindig számítani lehet. Ugyanezt a helyiekről is elmondhatom, akármikor szükségem van a segítségükre, számíthatok rájuk.
Akkor elmondhatjuk, hogy közösségi ember?
– Igen. Mindig készen állok arra, hogy segítsek másoknak, vagy megpróbáljak választ találni a számukra fontos kérdésekre. Olyan ember vagyok, akivel az esetek többségében szót lehet érteni, senkit nem utasítok el, mindenkit meghallgatok. Számos ötlet éppen az ilyen beszélgetések során született meg. Az az álláspontom, hogy mindennek a kommunikáció az alapja. El kell fogadni, hogy nem egyformán gondolkodunk, de hiszem, hogy éppen ez visz bennünket előre. Az érdekek és a vélemények ütköztetéséből az esetek többségében mindig valami pozitív születik. Szeretném, ha az emberek látnák, hogy értük szeretnék dolgozni, éppen ezért nem zárkózok el a személyes kommunikációtól.