2025. január 5., vasárnap

Szakállas Zsolt: A jövőben is arra kell törekednünk, hogy a vajdasági magyarságnak hatékony érdekképviselete legyen

Ahogyan köztársasági szinten, tartományi szinten is december 17-ére írták ki az előrehozott parlamenti választásokat. Pásztor Istvánnak, a tartományi képviselőház elnökének elhalálozását követően a legidősebb képviselőt november 6-án megválasztotta a vajdasági parlament házelnöknek. Momo Čolakovićnak már a következő ülésen, november 16-án, lényegében csak egy fontos feladata volt: feloszlatni a tartományi parlamentet és ezzel kiírni a választásokat ugyanarra a dátumra, amikor a köztársasági rendkívüli parlamenti voksolás is zajlik majd. A tartományi parlamentben 120 képviselői helyért folyik a választási megmérettetés, és ahogyan állami szinten, itt is a részarányos elv, vagyis a jelöltlistás szavazás alapján szereznek mandátumot a képviselők. A kisebbségi pártok esetében természetes küszöböt és egyharmaddal növelt kedvezményes szorzót alkalmaznak, a többségi pártok és koalíciók esetében háromszázalékos a parlamenti küszöb.

Szakállas Zsolt 1984-ben született Újvidéken. Szülővárosában magyar nyelven fejezte be a Svetozar Marković Gimnáziumot, majd az érettségi után, ugyancsak szülővárosában, az Újvidéki Egyetem Jogi Karán szerzett diplomát.

Egyetemi tanulmányai alatt és annak befejezése után is Németországban (Campus Europae) és Magyarországon képezte tovább magát különböző egyetemeken. 2008-ban okleveles jogász szakképesítést szerzett, majd 2010-ben befejezte a mesterképzést, és az Újvidéki Egyetem kiemelt díjban részesítette az egyetemi tanulmányai alatt elért kiváló eredményeiért.

2011-ben a Bundestag (IPS) ösztöndíjasává választották. Volontőr-bírósági gyakornokként az újvidéki Községi Bíróságon szerzett munkatapasztalatot, majd 2009-től kezdve, kisebb szünetekkel, a tartományi közigazgatási adminisztrációban dolgozott. 2016-tól a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkárság altitkára volt. Befejezte a Szerb Köztársaság Külügyminisztériuma által működtetett Diplomáciai Akadémiát, és letette az igazságügyi szakvizsgát.

A Vajdasági Magyar Szövetség tagja. Anyanyelve magyar. A magyar és szerb nyelv mellett folyékonyan beszél angolul és németül, ezenkívül a francia nyelvet is használja. Nős.

Milyen közérdekű témákkal foglalkozott a titkárság az elmúlt négy évben, melyik programokat, tevékenységeket emelné ki legszívesebben?

– A Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság tevékenysége számos társadalmi területet ölel fel. Az Oktatási Osztály például, pályázatok útján sok felhasználót támogat. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy minél több pénz jusson az oktatási intézmények működtetésére és korszerűsítésére. Ezért növeltük meg az utóbbi években az erre a célra tervezett támogatások összegét. Ezt bizonyítja a tény, hogy a vajdasági oktatási intézményeknek jóváhagyott és folyósított 1,8 milliárd dinárból 638 millió dinár, tehát az összegnek több mint 36 százaléka jutott amagyar tannyelvű intézményekhez. Javarészt ebből a pénzből újították meg az épületek tetőszerkezetét, a fűtési rendszert, a villanyhálózatot, a vízvezetéket, mosdókat és nyílászárókat cseréltek ki, de jutott az épületek homlokzatának rendezésére és a belső terek festésére is.

A pedagógiai munka egyik fontos eredményeként könyveljük el, hogy az általános iskola minden osztályában, minden tantárgyból, legalább egy magyar nyelvű tankönyvből tanulhatnak a diákok. Titkárságunk 2020-tól kezdve 114 magyar nyelvű tankönyv kiadását engedélyezte.

Nem szabad szem elől téveszteni az Oktatási Minisztériummal és a Magyar Nemzeti Tanáccsal kialakult kiváló együttműködést sem. Ennek eredményeként Tartományunkban 74 általános és 32 középiskolában tanulhatnak a diákok magyar nyelven. Az említett időszakban 15 diáknál kevesebb taglétszámmal rendelkező osztályok megnyitására 197 kérvényt fogadtunk el, amelyekben összesen 1638 diák anyanyelven való továbbtanulását indítványozták. A középiskolákban is nagy volt az érdeklődés a kis létszámú osztályok megnyitására, a 86 kérvény 1016 elsős érdekében fogalmazódott meg. A megkereséseknek minden esetben helyt adtunk.

Titkárságunk gondot visel a pedagógusok, tanárok, iskolaigazgatók továbbképzéséről is, ugyanakkor nagy figyelmet fordít az oktatási programok és projektumok finanszírozása is.

Tavaly kezdtük meg a tehetséges diákok képzését az Andrevlje Rendezvényközpontban. Két év alatt négy alkalommal szerveztük meg a foglalkozást, amelyen összesen 1148 diák vett részt tartományunk 121 iskolájából. Közöttük 32 magyar tannyelvű iskola van. Az általános és középiskolás diákoknak alkalmuk volt megismerkedni a természet- és a társadalomtudományokkal, a kultúra és a művészetek tárgykörével. Különös érdeklődés nyilvánult meg azok az előadások iránt, amelyeknek témája az empátia volt. Erőfeszítéseinknek az a célja, hogy előmozdítsuk az oktatási – nevelési folyamatot, a gyerekek ismerkedjenek, szórakozzanak, kapcsolatokat teremtsenek és nem utolsósorban fejlesszék képességeiket.

Fontosnak tartom említést tenni arról is, hogy Titkárságunk a Vajdasági Pedagógiai Intézettel együttműködve a 2022. év elején megkezdte a Biztonság az interneten – megelőzés és oktatás című projekt megvalósítását, amelynek célja a tanárok és a diákok oktatása a világhálón terjedő erőszak felismerésére, az időben történő reagálásra és a jelenség megelőzésére. A projektet, valamint a kutatás eredményeit 2022. november végén mutattuk be. Az elemzők sajnos azt állapították meg, hogy e káros jelenség igen elterjedt szűkebb környeztünkben is.

Sikerült-e megvalósítani a kitűzött célokat?

–Az oktatási intézmények épületeinek javítására vonatkozó munkálatokra meghirdetett pályázatok alapján a 2020 és 2023 közötti időszakban a Titkárság összesen 288 projektet támogatott.

A Titkárság nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi részlege a 2020 és 2023 közötti időszakban közel 505 millió dináros pénzügyi kerettel gazdálkodott, melynek 48 százalékát, tehát 246 milliót költött magyar érdekeltségű célok megvalósítására. Magyar szempontból ez a részarány igen előnyös. Az idei év keretösszege 139,6 millió dinár. Az a szándékunk, hogy növeljük a magyar közösségnek szánt támogatásokat, hiszen ez megmaradásunk, fejlődésünk egyik alapfeltétele. 

A kisebbségi jogok fejlesztésére irányuló pályázati keretünk 33 millió dinár, ebből 15,45 millió dinárt folyósítunk a magyar érdekeltségű egyesületeknek, hagyományápoló és közösségmegtartó rendezvények szervezésére. Az utóbbi év a járvány visszaszorításának éve volt, minek eredményeként lehetőség nyílt az alpályázatok kivitelezésére is. A 2023-as évben 25 millió dinárral rendelkezett az adott pályázat költségvetése, ami számottevő növekedést mutat. A titkárság a 2020 és 2023 közötti időszakban 36 millió dinárt fordított a többnyelvűségi és hivatalos nyelvhasználati pályázatára, amelyből 28 millió dinár került azokhoz az intézményekhez és községekhez, amelyben a magyar nyelv hivatalos használatban van.

Milyen volt az együttműködés a kormányon belül a többi titkárral, a kormányfővel?

– Igor Mirović tartományi kormányfővel kiválóan együttműködünk, hiszen megértést tanúsít a nemzeti kisebbségek létkérdéseit illetően. Példaként említem, hogy a pótköltségvetésnél mintegy 160 millió dinárt biztosított a Magyar Szó épületének rekonstrukciójára. A tartományi titkárokkal is eredményesen együttműködünk, ami nagyban annak köszönhető, hogy Szerbia és Magyarország kapcsolata történelmi csúcson van, ami észlelhető az egész politikai rendszerben, így a tartományi szervek működésében is.

Előnyt jelent-e az, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség kádere vezetheti a titkárságot?

– Természetesen igen. Ez lehetővé teszi, hogy a vajdasági magyarság – közvetlen képviselői révén részt vegyen a fontos döntések meghozatalában. A Vajdasági Magyar Szövetség manapság olyan politikai párt, amelyet az ország döntéshozói nem ignorálhatnak. Itt a vajdasági kormányban és a Képviselőházban is súlya van a szavunknak, a hátunk mögött nem hozhatnak olyan döntéseket, amelyek nincsenek összhangban nemzeti érdekeinkkel, vagy közvetlenül szembe mennek azokkal. A jövőben is arra kell törekednünk, és ehhez a soron következő választásokon megfelelő legitimitást szerezni, hogy a vajdasági magyarságnak hatékony érdekképviselete legyen. Persze ez nem könnyű feladat, hiszen sok esetben a többségi nemzet pártjai is merőben ellentétes nézeteket képviselnek, a döntéshozatalkor pedig, a kizárólagosság elvét követik. Az elmúlt esztendők során bebizonyítottuk, hogy komoly szereplők vagyunk az ország, így a Vajdaság politikai színterén is, mert munkánkat a céltudatosság, a kitartás és a magas fokú politikai tudás jellemzi.

Milyen célokat határozna meg a következő mandátumra?

– Rendkívüli jelentőséget tanúsítok a folytonosság elvének. A megkezdett projekteket folytatni kell. Vajdaság-szerte még sok iskola, oktatási és kulturális intézmény vár felújításra. Az itt élő és iskolába járó fiataloknak szüksége van új tankönyvekre, oktatási eszközökre, meg a mostaninál jobb életfeltételekre. Továbbra is arra kell törekednünk, hogy a beruházások haszonélvezői a diákok legyenek attól függetlenül, hogy a Vajdaság melyik csücskében van a lakhelyük. A falusi gyereknek is olyan tanulási feltételeket igyekszünk garantálni, mint a városban élőknek.  Továbbra is szükség van az oktatási intézmények hálózatának bővítésére is, új óvodákra, középiskolai kollégiumokra vagy a meglevő kollégiumok férőhelyeinek bővítésére. Tisztában vagyunk vele, hogy tanult értelmiségiek nélkül nemzeti közösségünk nem érvényesülhet ebben a sok megpróbáltatást megélt országban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele