2024. december 26., csütörtök
XX. KÍNAI PÁRTKONGRESSZUS

„A nemzeti újraegyesítés megtörténik”

Vasárnap 2300 küldött részvételével Pekingben megkezdődött a Kínai Kommunista Párt XX. kongresszusa. A rendezvényen elsőként Hszi Csin-ping főtitkár és államfő mondott beszédet. Szólt külpolitikai, pártpolitikai és gazdasági kérdésekről is. Hszi Csin-ping a Hongkonggal kapcsolatos helyzetet úgy jellemezte, hogy az fontos fordulóponthoz érkezett, áttért a káoszból az irányításba.
– Hatékonyan végrehajtottuk a különleges közigazgatási körzet teljes körű irányítását a megfelelő törvényekkel összhangban, és végrehajtottuk a „Hazafiak irányítják Hongkongot" elvét – fogalmazott. Kitért arra is: Kína eltökélt, hogy ellenálljon a Tajvan függetlenségét célzó szeparatista akcióknak.
– A Tajvan függetlenségét célzó elszakadási tevékenységekre, a Tajvan ügyeibe beavatkozó külső erők komoly provokációira válaszul határozottan nagyszabású harcot folytattunk az elszakadás és a beavatkozás ellen – mondta. Megjegyezte, hogy Kína békés újraegyesítésre törekszik Tajvannal, de nem adja fel a katonai lehetőséget a probléma megoldására. Leszögezte, hogy a nemzeti újraegyesítés mindenképpen megtörténik.
A főtitkár azzal folytatta, hogy Kína soha nem fog betölteni hegemón szerepet, és nem akar terjeszkedni, szilárdan ragaszkodik független és békés külpolitikájához. Hszi Csin-ping szólt arról is, hogy a gyakorlatba kell átültetni a pártnak azt az elképzelését, hogy a mostani új korszakban meg kell erősíteni a hadsereget, korszerűsíteni kell a fegyvereket és felszereléseket, javítani kell a hadsereg stratégiai képességein a nemzetbiztonság és a szuverenitás védelme érdekében. Elmondta: teljesül az a cél, hogy a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg alapításának 100. évfordulójára, 2027-re világszínvonalú hadserege legyen az országnak. Ez stratégiai követelmény. A pártvezető a párton belüli korrupciót rákbetegséghez hasonlította:

– A korrupció a legnagyobb rákbetegség, amely a párt életképességét és harci képességét veszélyezteti – mondta, hozzátéve: amíg létezik táptalaj és feltétel a korrupcióhoz, az ellene folytatott küzdelem egy pillanatra sem állhat meg. Társadalmi kérdésekről szólva elmondta, hogy Kína növelni kívánja a középosztályhoz tartozó állampolgárok arányát. Megfogalmazása szerint „előmozdítjuk az esélyegyenlőséget, növeljük az alacsony jövedelműek jövedelmét, és bővítjük az átlagos jövedelműek, azaz a középosztályba tartozók arányát. Több munkáért több fizetést fogunk garantálni, és arra ösztönözzük az embereket, hogy kitartó munkával érjék el a jólétet. Hszi Csin-ping beszélt arról is, hogy Kína az elmúlt években számos kulcsfontosságú technológia terén ért el áttörést, beleértve az űrkutatást és a nukleáris projekteket is.

Megemlítette továbbá a szuperkapacitású számítógépek létrehozását, a mélyóceáni kutatást és a gyógyszeriparban használt biológiai technológiákat. A pártfőtitkár szerint a cél az, hogy Kínát erős technológiai és ipari hatalommá alakítsák, de nem kevésbé nagy figyelmet fordítanak az agrárrégiók átfogó fejlesztésére is. Hszi Csin-ping szerint Peking arra törekszik, hogy megbízható alapot teremtsen az élelmezésbiztonsághoz. Cél az is, hogy tovább erősítsék Kína vezető kereskedelmi hatalmi pozícióját. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás