A szabadkai városi képviselő-testület tegnap megtartott nyolcadik rendes ülésén 39 napirendi pontot vitattak meg a képviselők. A legnagyobb figyelmet a város idei évre vonatkozó költségvetésének első módosítása váltotta ki, aminek értelmében a büdzsé mind a bevételek, mind a kiadások tekintetében növekszik. A Városháza környékén több rendőr járőrözött, és az épületben fokozott biztonsági intézkedéseket hoztak.
Az ülés zűrösen kezdődött. Bane Maksimović Gardić, a Szerbiai Népi Mozgalom képviselője napirend előtti felszólalásában azzal vádolta meg a Szerb Haladó Párt két tagját, hogy fizikailag bántalmaztak két egyetemistát, és lemondásra szólította fel őket. Ezt követően Stevan Bakić, Szabadka Város polgármestere lépett a szószékhez, és beszéde közben három ellenzéki képviselő hangos sípszóval adott hangot nemtetszésének. Az említett képviselők a polgármester beszédét követően elhagyták az üléstermet, majd hosszú időn keresztül, olykor személyeskedésbe torkolló vita folyt az egyetemista tüntetésekről és azok következményeiről.
A költségvetés módosításával a büdzsé a bevételek oldalán 8 milliárd 769 millió dinárra, a kiadásokén pedig 9 milliárd 216 millió dinárra emelkedik. Az ezzel kapcsolatos vitán mind a hatalmi koalíció, mind az ellenzék képviselői felszólaltak.
Nágel János, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője reményei szerint a jövőben a büdzsé újabb módosítására is sor kerülhet.
– Pártunk képviselői támogatták a költségvetés módosítását, mivel azt látjuk, hogy jól halad azon tételek megvalósulása, amiket decemberben elterveztünk mind a bevételek, mind a kiadások oldalán. Most a költségvetés 365 millió dinárral, vagyis 4,12 százalékkal emelkedik. Reményeink szerint az év folyamán még lesz lehetőség a költségvetés módosítására, hogy tovább növeljük a bevételeket, és megvalósuljanak azok a beruházások, amik a VMSZ, illetve a környékbeli magyar lakosok számára fontosak – mondta Nágel János.
Veljko Vojnić, az SZHP városi frakciójának vezetője újságírói kérdésre a Subotica-trans Közúti Utasszállító Közvállalatnak nyújtott újabb anyagi transzferekről is szót ejtett.
– A törvények értelmében kötelesek vagyunk a közvállalattól távozó munkások anyagi juttatásait biztosítani, és a végkielégítésekre, valamint a szociális juttatásokra körülbelül 120 millió dinárt különítettünk el a költségvetésben – fogalmazott a képviselő, hozzátéve, hogy a város ezzel pontot tett a közúti utasszállítás támogatására, és annak további működtetése teljes egészében a kivitelező feladata. Veljko Vojnić emellett arra is kitért, hogy a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény konyhájának rekonstrukciója jövőre befejeződhet.
Nela Tonković, a Demokrata Párt Képviselőcsoportjának elnöke szerint a büdzsé módosításának szükségessége azt bizonyítja, hogy az illetékesek a tervezéskor nem jártak el kellő körültekintéssel.
– Körülbelül három hónappal ezelőtt fogadták el a 2025-ös évi költségvetést, és az, hogy már módosítani kell, azt bizonyítja, hogy a tervezés nem a megfelelő módon történt. Az eredeti tervek szerint a Subotica-trans elbocsátott munkatársainak végkielégítését a buszok eladásából fedezték volna, de úgy tűnik, hogy rosszul számoltak, és a költségvetésből is eszközöket kell elkülöníteni erre a célra. Ezzel összesen ötszázmillió dinárra emelkedik azon összeg, amit a Subotica-transra fordítunk az idén. Mi nem támogattuk az utasszállító közvállalat koncessziós eljárását, mert láttuk, hogy az nem teljesen átgondolt, és nem a polgárok érdekeit szolgálja – mondta az ellenzéki képviselő.
A költségvetés módosításával több beruházás megvalósítása, illetve befejezése is lehetővé válik, többek között Csantavéren az állati melléktermékek begyűjtésére és feldolgozására szolgáló üzem kialakítása, a sándori szeméttelep szanálása és rekultivációja, valamint a palicsi orvosi rendelő építése. Korábban 101 millió dinárt különítettek el az általános iskolás ingyenes tankönyvek biztosítására, de mivel ezek megdrágultak, több mint 148 millió dinárt irányoznak elő erre a célra.
Az ülésen emellett több közvállalat működési tervét is módosították, míg három közvállalat esetében az azok igazgatójának megválasztására vonatkozó nyilvános pályázat lebonyolításáról rendelkeztek, ugyanakkor személyi kérdésekről is döntöttek.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele