2024. szeptember 1., vasárnap

A Fehér Házban győzködték Netanjahut

Biden és Harris a gázai háború befejezését sürgette

A tűzszüneti tárgyalások felgyorsításáról és a Gázai övezetben fogva tartott izraeli túszok kiszabadításáról is egyeztetett Washingtonban Joe Biden amerikai elnök és Benjámin Netanjahu. Az izraeli kormányfőt fogadta Kamala Harris alelnök is, aki sürgette a Gázában kialakult szörnyű helyzet megoldását és egy olyan megállapodás aláírását, amely véget vetne a háborúnak, s megnyitná az utat a palesztin államiság felé.

A gázai övezeti háború lezárását szolágló tűzszüneti tárgyalások felgyorsításáról és a palesztin területen őrzött túszok kiszabadításáról tárgyalt Joe Biden amerikai elnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő Washingtonban. Netanjahu hétfőn érkezett az Egyesült Államokba, ahol azóta felszólalt a szövetségi parlamentben, pénteken pedig Donald Trump előző államfő, republikánus elnökjelölt várta floridai otthonában.     

Biden csütörtökön fogadta a Fehér Házban. Az amerikai elnök fontosnak nevezte, hogy megvalósuljon az általa májusban ismertetett tűzszüneti terv, amely elvezethet a Hamász fogságában levő túszok kiszabadulásához. A találkozó napirendjén szerepelt a gázai és a ciszjordániai humanitárius probléma, továbbá a több mint fél éve dúló konfliktus kiszélesedésének megakadályozása. Biden biztosította Netanjahut, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett Izrael támogatása és biztonsága iránt.

Megbeszélésük ideje alatt Washington belvárosában ismét tüntetők jelentek meg, akik bírálták Izrael gázai politikáját és háborúját. A Fehér Ház közelében összegyűlt tömeg palesztin- és Hamász-párti jelszavakat skandált. Előző nap is tiltakoztak, de akkor a szövetségi parlamentnél (amelynek épületében Netanjahu beszédet mondott, hangsúlyozva a Hamász elleni „teljes győzelem” szükségességét). Az elégedetlenkedők több szobrot és műemléket is megrongáltak a környéken, közben egy helyen letépték és meggyújtották az amerikai zászlót, amelynek helyére palesztin zászlót húztak fel. A rendőrség feloszlatta a tömeget, és többeket őrizetbe vett.

 

Míg odabenn tárgyaltak, kint, a Lafayette Parkban az izraeli kormányfő ellen tüntettek (Fotó: Beta/AP)

Míg odabenn tárgyaltak, kint, a Lafayette Parkban az izraeli kormányfő ellen tüntettek (Fotó: Beta/AP)

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója a törtétnek után emlékeztetett: az amerikai hírszerzés szerint Irán már több olyan tömegdemonstrációt is támogatott az USA-ban, amelyek Izrael ellen irányultak. A Biden–Netanjahu-találkozóról elmondta: az Izrael és a Hamász között (közvetítők útján) zajló fegyverszüneti tárgyalásokon még soha nem voltak ennyire közel az álláspontok. A biztató jelek ellenére akadnak még nézeteltérések, amelyek – mint mondta – kompromisszumokkal áthidalhatók. Hozzátette: Izrael már több engedményt tett, s erre a Hamász részéről is szükség van.

Netanjahu külön tárgyalt Kamala Harris alelnökkel, a demokraták várható elnökjelöltjével. Harris sürgett a Gázai övezetben kialakult szörnyű helyzet megoldását, továbbá egy olyan megállapodás megkötését, amely véget vet a háborúnak és biztosítja a túszok kiszabadulását. Vendégének nyíltan megmondta, hogy aggasztónak tartja az emberi szenvedés mértékét a palesztinok lakta övezetben, miként a sok ártatlan civil halálát és az ottani humanitárius helyzetet. Közölte: „ideje megkötni a megállapodást”, amely szerinte véget vet a háborúnak, és megnyitja az utat a palesztin államiság felé.

Itt az ideje, hogy ez a háború véget érjen, s úgy érjen véget, hogy Izrael biztonságban legyen, minden túszt szabadon engednek, befejeződik a palesztinok szenvedése Gázában, a palesztin nép pedig gyakorolhatja a szabadsághoz, méltósághoz és önrendelkezéshez való jogát – jelentette ki Harris a megbeszélés után. A Hamászt ugyanakkor „brutális terrorszervezetnek” nevezte.

 

Nyitókép: Biden a Fehér Ház Ovális Irodának nevezett elnöki kabinetjében fogadta Netanjahut (Fotó: Beta/AP)