Két tudományos műszeres szondát küldött az űrbe Elon Musk amerikai milliárdos SpaceX cégének Falcon-9 rakétája. A rakéta sikeresen felszállt ma, helyi idő szerint hajnali 1:11-kor (6:11 GMT) az Amerikai Egyesült Államok keleti partján található Kennedy Űrközpontból – írja a Beta hírügynökség.
A rakéta fedélzetén a Firefly Aerospace által a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) számára kifejlesztett Blue Guest űrrobotja és a japán ispace cég Resilience szondája kapott helyet.
Az amerikai Intuitive Machines cégnek 2024 elején sikerült űrszondát helyeznie a Hold felszínére. Az amerikai és a japán magáncég is most abban bízik, hogy ezt nekik is sikerül. Eddig csak néhány országnak sikerült ez a veszélyes próbálkozás, kezdve a Szovjetunióval 1966-ban.
A Firefly Aerospace-nek ez az első, míg a ispace cégnek a második kísérlete. Utóbbi szondája 2023-ban lezuhant a Holdon.
Maria Banks, a NASA tudományos munkatársa elmondta, hogy a NASA különféle tudományos kutatásokat tervez a Blue Ghostnak köszönhetően. A NASA azt tervezi, hogy befúrja a Hold talaját, és teszteli a navigáció javítását célzó technológiákat azzal a céllal, hogy elmélyítse a Holddal kapcsolatos ismereteket, és segítse a felkészülést a jövőbeli emberi küldetésekre.
Az Amerikai Egyesült Államoknak az a törekvése, hogy hamarosan űrhajósokat küldjön a Holdra, és becslések szerint ez 2027 közepe táján meg is történhet.
Nyitókép: A Falcon-9 rakéta (Forrás: Beta)