Veszélyes körülmények között zajlik az evakuálás Szudánból. A fegyveres konfliktus egész Kelet-Afrikát humanitárius válságba sodorhatja.
További 72 órával meghosszabbították a humanitárius tűzszünetet Szudánban, amelynek már 12 államára terjedtek ki a harcok a 18-ból.
A rivális puccsita tábornokok katonái közötti összecsapások elől becslések szerint eddig legalább 40 ezer szudáni menekült a szomszédos országokba, elsősorban Csádba, de Dél-Szudánba, Etiópiába és a Közép-Afrikai Köztársaságba is.
Az ENSZ Világélelmezési Programjának (WPF) munkatársai szerint a Szudánban zajló fegyveres konfliktus egész Kelet-Afrikát humanitárius válságba sodorhatja.
„Az ország lakosságának harmada már az előtt is éhezett, hogy kitörtek a harcok, most pedig hiány van mindenből, és az árak az egekbe szöktek, akárcsak Csádban és Dél-Szudánban" – mondta Martin Frick, a WFP németországi igazgatója. Hozzátette azt is, hogy Afrika szarván egyébként is katasztrofális az élelmiszerellátás, mert hat egymást követő esős évszak sem hozta meg a várt termést, és ezért „rekordfeszültség" tapasztalható az élelmiszerek piacán. Volt ahol az áradások, másutt pedig az aszály miatt rövid idő leforgása alatt 28 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak.
Szudánban az egészségügyi helyzet is rendkívül nehéz. A kórházakban nagyon súlyos gondok vannak, mind felszerelésekből, mind gyógyszerekből, mind személyzetből hiány van. A bajok nem most kezdődtek.
„Már a mostani konfliktus előtt is nagyon nehéz éveken ment keresztül a szudáni egészségügyi rendszer, ami az infrastruktúráját törékennyé és gyengévé tette. Ez a kórházakra és a különböző szintű egészségügyi központokra egyaránt vonatkozik" - mondta el Ahmed Al-Mandhari, az Egészségügyi Világszervezet kelet-mediterrán térségért felelős regionális igazgatója.
A világ kormányai nagy erőkkel evakuálják a kelet-afrikai országból a külföldieket. Az Egyesült Államok hadihajóval mentett ki 200-300 amerikait, akiket előzőleg fegyveres drónok kíséretében juttattak el a Vörös-tengeri kikötővárosba, Port Szudánba.
Az emberek kimenekítésére egyre inkább a vízi és a szárazföldi útvonalak maradnak a veszélyes helyzet miatt. Kanada már bejelentette, hogy a légi mentés lezárta, és alternatív megoldásokat keres a még Szudánban rekedt kanadai állampolgárok kihozatalára.
Nyitókép: AFP