2024. október 4., péntek
UKRÁN-OROSZ VISZÁLY

Az ügy csak ésszel oldható meg

Berlin elveti Porosenko követelését a NATO fekete-tengeri jelenlétének megerősítéséről és az Északi Áramlat 2 építésének leállításáról

A német kormány nem támogatja Petro Porosenko ukrán államfő azon követelését, hogy a Kercsi-szorosnál történt incidens miatt erősítsék meg a NATO fekete-tengeri jelenlétét, és állítsák le az Északi Áramlat 2 földgázvezeték építését – jelezte tegnap Angela Merkel kancellár és Heiko Maas külügyminiszter.

Ukrán katona kémlel ki lőállásából a keleti Sirokine közelében (fotó: AP/Beta)

Ukrán katona kémlel ki lőállásából a keleti Sirokine közelében (fotó: AP/Beta)

A kormányfő Berlinben a 3. Német–Ukrán Gazdasági Fórumot megnyitó beszédében kiemelte, hogy a 2003-ban kötött orosz–ukrán szerződésnek megfelelően biztosítani kell a tengerszoros átjárhatóságát, fel kell tárni az incidenssel kapcsolatos tényeket, szabadon kell engedni a fogságba vetett ukrán tengerészeket, „nem pedig vallomásokat kikényszeríteni belőlük, ahogyan a televízióban láthattuk”. Mint mondta, ebben a szellemben tárgyal majd Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a G20 csoport argentínai találkozóján, és azt kéri az ukrán féltől, hogy „legyen okos, hiszen tudjuk, hogy az ügyek csak ésszel és párbeszéddel oldhatók meg, mert erre a viszályra nem létezik katonai megoldás.

Az orosz földgázt Ukrajna megkerülésével Németországba szállító Észak Áramlat 2 vezetékről elmondta: tudja, hogy Kijevben attól tartanak, az ország „stratégiailag támadhatóbb” lesz, ha nemcsak a területén keresztül jut orosz gáz nyugat felé, de az Északi Áramlat 1 megépítése sem szüntette meg Ukrajna tranzitország szerepét, és az Északi Áramlat 2 mellett ott van még a Török Áramlat is, amely szintén orosz földgázt szállít Európába, és a tervek szerint ugyancsak két vezetékpárból áll majd.

Kijev aggodalmaira az a megfelelő válasz, ha „biztosítjuk, hogy Ukrajna továbbra is fontos tranzitország marad”, ezért mindent meg kell tenni, hogy a 2019-ben lejáró orosz–ukrán földgázszállítási szerződés „ismét megteljen élettel” – mondta Merkel.

Heiko Maas külügyminiszter szintén Berlinben a fekete-tengeri NATO jelenlét erősítésére irányuló ukrán követelésről azt mondta, Németország el akarja kerülni a konfliktus militarizálását, és a politikai rendezésre törekszik. Az Északi Áramlat 2 ügyéről kiemelte, ha a német vállalkozások kivonulnak a beruházásból, akkor az orosz fél egyedül végzi el a munkát. Németország más utat választott, elérte Putyinnál, hogy a beruházás keretében az ukrajnai tranzithoz szükséges infrastruktúrát is fejlesszék.

November 25-én a Kercsi-szoros közelében az orosz határőrök elfoglaltak három ukrán hadihajót. Porosenko az eset miatt 30 napra hadiállapotot rendelt el. A nyugati országok zöme agresszióval és a nemzetközi jog megsértésével vádolta Oroszországot, önmérsékletre intette Moszkvát és Kijevet, és követelte az ukrán tengerészek elengedését.