2024. november 22., péntek

Kötelességünk emlékezni

Megkoszorúzták Gróf Batthyány Lajos emléktábláját Zentán

Gróf Batthyány Lajosra, az első felelős magyar kormány mártírhalált halt miniszterelnökére és az aradi vértanúkra emlékeztek pénteken délben a zentai városháza oszlopcsarnokában. Az emléktáblánál megtartott megemlékezésen ünnepi köszöntőt mondott Tari László Pro Urbe-díjas helytörténész, valamint közreműködött Dévai Zoltán színművész, a Zentai Magyar Kamaraszínház igazgatója, aki Pósa Lajos: Mit olvasol édes fiam? című versét adta elő.

A megemlékezés elején felhívták a figyelmet arra, hogy a magyar történelem forradalmai és szabadságharcai, különösen az 1848–49-es, mindig példaként szolgál számunkra, az utókor számára. A hősöket ugyan kivégezték, elüldözték, de kitartásuk, elkötelezettségük és a jövőbe vetett hitük nemzedékeknek adott újra és újra megújuló erőt.

Burány Hajnalka polgármester Zenta község nevében koszorúzott (Gergely Árpád felvétele)

Burány Hajnalka polgármester Zenta község nevében koszorúzott (Gergely Árpád felvétele)

Tari László emlékező beszédében elmondta, hogy Zenta község önkormányzata fontosnak tartja az aradi vértanúkról való megemlékezést és Gróf Batthyány Lajos emlékének őrzését és ápolását.

– Az 1848–49-es magyar forradalom első vívmánya volt az első felelős magyar minisztérium felállítása, melynek elnökévé Batthyány Lajos grófot választották meg. A Délvidéken Zentán található az egyetlen emlékhely, ahol tiszteleghetünk előtte. Az emléktábla 2007. március 15-i leleplezése óta immár méltó helyen tarthatjuk meg az aradi vértanúkra való megemlékezést, mindemellett 2009-ben utcát is neveztek el Batthyány Lajosról Zentán – mondta Tari László.

A helytörténész rámutatott arra, hogy a falon található réztábla azt a búcsúlevelet imitálja, amit Batthyány Lajos zsebében találtak a halála után.

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

– Régebben nem voltak Zentán megemlékezések az aradi vértanúkról, csak a március tizenötödikei és halottak napi. Amióta azonban a táblát leleplezték, erre minden évben sor kerül. Batthyány Lajos személye azért is fontos a mai világban, mert az a politika, amit annak idején szorgalmazott, ma is megállja a helyét – mutatott rá Tari László.

Az alkalmi műsor után a jelenlévők megkoszorúzták Gróf Batthyány Lajos emléktábláját. Zenta község önkormányzata nevében Burány Hajnalka polgármester helyezte el az emlékezés virágait. Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának képviseletében Balogh György konzul koszorúzott. A Magyar Nemzeti Tanács nevében Hugyik Richárd helyezte el az emlékezés virágait. A Vajdasági Magyar Szövetség községi szervezete nevében Sztantity Szebasztián és Gordán Kolos helyezték el az emlékezés virágait. A Magyar Mozgalom képviseletében Sándor József és Kókai Péter koszorúztak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Zentán minden évben megemlékeznek Gróf Batthyány Lajosról és az aradi vértanúkról (Gergely Árpád felvétele)